Adım…

Sandınız ki unuttum da yanıma aldım ya da bir yere giderken bizimle gelmesi gerekenlerle dolu bu çanta iPad ve kumanda ! Bir yorumda birisi artık uzaktan kumanda ile mi yöneteceksin diyordu ona koptum ama açıklayayım.
Bu Can Ali arkadaşımızın en sevdiği şey çizgilim (aka çizgi film) iPad ile fotoğraf/video çekmek. Bıraksam saatlerce YouTube dan video bulur izler. Volkanik yanardağ nedir, beyaz kan hücreleri ne işe yarar, yağmur nasıl yağar, insanlar, hayvanlar, uzay araştırır müzik dinler ve tabiki harikaçizgi filmler bulur izler ama günde 15dakika ekran süresi limiti var. Neyse konuya döneyim bugün onu çok kez uyardığım bir konu ile ilgili ciddi bir konuşma yapıp tekrarlanmaması üzerine söz almışidim. Ne yazık ki 1 saat içinde tekrarlanınca tüm sakinliğimi koruyarak onu uyardığımı bu yüzden akşam bizimle gelemeyeceğini söyledim. Çok üzüldü, özürler diledi, kararımdan vazgeçmeyeceğimi gördükçe sinirleri bozuldu. Sakinliğimi bozmadan net bir şekilde seni anlıyorum ben de gelmeni istiyordum ama bunun için hareketlerini kontrol etmen gerekecek dedim. Üstelik bu yaptıkların kardeşin dahil evdeki herkese benim sınırlarım konusunda yanlış bilgi veriyor. Sınırlarım aşılabilir, çiğneyebilir değil bu kadar uyarıya karşın isteklerin olmayınca ya da beklemen, durman gerekince kendine hakim olamıyorsan hatta kayışları yakıyorsan bizimle gelemezsin. Üzgünüm.
Özürler, sevgi sözcükleri, ağlamalar, öpmeler ile de kararımı değiştirmedim. Sinirlendi, üzüldü, kendine kızdı ama bu benim için çok zor dedi. Ben de gelicem dedi. Kendimi o annelik duygusuna kaptırmadan yaptığını normalize etmemek için çıktım Lila ile. Bu penalty bana çok ağır oldu diye ağlarken sakinliğimi koruyup seni anlıyorum ama ben yoruldum bu kez gelmeyeceksin dediğimde hem yaptığından hoşnutsuzdu hem de caymayacağımı gördüğü için çaresiz.
Dinledim anladım ama kararımda kaldım, sakinleşti, iPad kumanda ne varsa aldım ve çıktım… Bunu, onu eğitmekten ya da terbiye etmekten ziyade kardeşler arasında adil olmak, hatalı davranışı ödüllendirmemek adına yaptım. Üstelik sevgi yalnızca sözcüklerle ya da öpücüklerle değil davranış ve tavırla da gösterilir, seviyorsan elini, kolunu,dizini, dilini, zihnini, dürtünü yönetmek için adım atacaksın #bizimevinhalleri

Nihan Kayalıoğlu İçten

Gönderiyi görmek için tıklayın.

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Lohusa Depresyonu Nedir?

Kelime anlamı doğum yapmış kadın. Google’da şerbeti, tacı, terliği, geceliği, ziyareti ya...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir