Anne Olmak Güzel Görünebilir

Anne olmak güzel görünebilir, kulağa hoş gelebilir, genlerimize işlemiş olabilir, üzerine tonlarca tatlı ballı söz söylenmiş olabilir, bir bebeğin tüm güzelliği her şeye değebilir, anne olmayan kadın eksikmiş gibi hissettirilmiş de olabilir, özendirilmiş de!

Her şey olabilir fakat anne olmak kendinin önüne, her şeyin öncesinde canından öte can koymak demektir. Kendin için bile, doğru karar verdim sanıp yanıldığını öğrenirken, bunu her şeyden değerli tuttuğun can için yapmak mümkün müdür? Bugün yaşadığımız bütün travmatik olayların altında çocukluğumuzda anne ve babamızla ilişkimizin sorgulandığını düşünürsek, annenin yükünün ağırlığını belki birazcık olsun anlayabiliriz.

Hatta anne olmak, birine resmi olarak travma yaşatmaya başladığımız da söylenebilir mi başka bir deyişle? Peki bunu istemek de haliyle bir çeşit delilik değil midir? Düşünsenize bugün her yerde annelerin çocuklarına nasıl davranması, konuşması, hareket etmesi, yedirmesi, içirmesi, emzirmesi gerektiği ile ilgili milyonlarca makale yayınlanıyor, uzman söylemleri, haberleri yapılıyor, bilgi yükleniyor. Annelerin davranışlarının ta hamilelikten itibaren, yedikleriyle, içerikleriyle çocuğun zekasından ileride yaşayacaklarına kadar etkili olduğunu bilimsel olarak kanıtlayan yayınlarla dolu etrafımız.

Düşünsenize reklamlar, diziler her şey bunun üzerine kurulu, nereye baksan nasıl daha mükemmel anne olman gerektiği ile ilgili söylemler görüyorsun, anneliğin okşanıyor ya da kaşınıyor böyle bakınca annelerin üzerindeki yükü daha iyi anlayabilirsin belki. Sonra kendine dönüp anneni suçladığın, hayatta yapamadım dediğin şeyler için annene, babana kızdığın yerlere bir daha bakar mısın?

Sen anne ya da baba olunca bir anda her şeyin en doğrusunu en iyisini bilir mi olacaksın ya da oldun? Annem yüzünden, annem öyle demeseydi, yapmasaydı, beni bırakmasaydı, kızmasaydı dediğin yerlerde sen ne yapardın? Ya da yapardım dediğini bugün yapabildin mi? Ne kadarını yapabildin?

Ben söyleyeyim tıpkı annen gibi o an için en doğru bildiğin, en inandığını seçeceksin, o an için ELİNDEN GELENİN en iyisini yapacaksın! Annen de sana bunu yaptı… LeAnn Rimes Cibrian’dan dinleyin belki zihinize söz geçirebilirsiniz…

 

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

BUBBLE SHOW

Geçen hafta Tadelle’nin davetlisi olarak Gazillion Bubble Show’daydık. Canali nin en sevdiği...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir