Anneler ne kadar sosyal medya kullanıyor

Babycenter’ın comScore ile ortak yürüttüğü 1480 online anne ile yapılan “2013 Sosyal Medya Anne Raporu’na göre, annelerin % 91’i düzenli olarak sosyal medya kullanıyor ve son 6 ay içinde genele göre %80 oranla daha çok Facebook kullanıyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya, yoğun ve genç anneler için iletişimde kalmanın en önemli yolu.

image

Çalışmaya katılan annelerin % 22’si sosyal medya kullanmayan arkadaşlarının bu platformda olanlar kadar yaşamlarında aktif olarak yer alamadığını belirtiyor. Öyle ki katılımcıların % 45’i sosyal medyayı elektronik postadan bile daha çok kullandıklarını belirtiyorlar.

Araştırmaya katılan annelerin % 81’i  Andorid, iphone gibi hem internete girebildikleri hem de telefon fonksiyonları olan akıllı telefonları kullanıyorlar. Genele bakıldığında bu oran sadece % 54 ü buluyor. Akıllı telefon tercih eden annelerin % 89’u sosyal medya sitelerinde neler olup bittiğini öğrenmek için akıllı telefon kullandıklarını söylüyorlar.

Markalar açısından anketten çıkan en önemli sonuç ise, anneler, daha çok sosyal medyada tavsiye edilen ürünleri satın alıyorlar. Bir annenin seçimi başka pek çok annenin seçimi olabiliyor. Etki alanı çok sosyalmedyanın. Araştırmaya katılan annelerin % 59’u takip ettikleri ebeveyn sitelerinde bir ürün önerilince satın aldıklarını belirtiyor.

% 44’ü ise sosyal ağları kullanan arkadaşlarının paylaşımlarında ve beğenilerinde gördükleri ürünleri tercih ettiklerini belirtiyorlar. Annelerin % 78’i markaları ve ürünleri kampanya ve indirimler için sosyal meryada takip ettiklerini ifade ediyorlar.

Anneler artık online olmak istiyor, sosyal olmak istiyor çıkıp arkadaşlarıyla buluşamıyorsa evde onlarla sohbet edebilmek istiyor. Alışveriş yapmadan önce araştırıyor, danışıyor ve yönlendirmeleri kabul ediyorlar. Çocukları olan yeni arkadaşları olsun istiyorlar. Çocuklarına bakarken hayattan kopmak istemiyorlar.

Bu araştırmaya bakacak olursak annelerin sosyal medyadaki varlıkları her geçen gün artıyor, zaten boşuna demiyorlar kadınların elinden her iş gelir diye. Annelerin interneti ne kadar ve ne şekilde kullandığı çok açık artık sosyal ve araştıran anneler ve onların yetiştirdiği çocuklar var.

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Family Hug

Bu ay hem iç sesimden hem de Pınar Mermer’den dinlediklerimle “Pozitif  Disiplin”...
Devamı

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir