Ayşe Tolga MinikAynam’da

Ayşe şimdiye kadar tanıdığım en samimi, en kendi gibi, en içinden geldiği gibi hareket eden insanlar arasında. Ayşe ile tanıştığımda mükemmelliyetçi kişiliğini, herşeyi araştıran, herşeyi bilmeyi isteyen, bildiklerini de paylaşmak isteyen, çevresine faydalı olmak isteyen, neşeli, güleryüzlü, 10 parmağında 10 marifet var dedirten cinsten biri olduğunu hemen sezinledim, aslında bunu sezinlemek benim marifetim değil onun marifeti o kadar ön planda ki bu özellikleri üzerine bir de Annelik eklenince çok içten bir anne dedim kendi kendime… Evde Can Yael ile hoplayıp zıplayan, dans eden, komik eğlenceli; aynı zamanda Aisha ürünlerinin yaratıcısı aynı zamanda iyi bir oyuncu, aynı zamanda STET in kurucularından Ayşe Tolga ile biraz sohbet ettik sizinle de paylaşmak istedim…

1)Anne olmaya planlı bir şekilde mi karar verdin?

Evet Can Yael planlı bir bebek oldu.

2)Can Yael isminin bir hikayesi var mı?

Eşim de ben de Can ismini çok seviyorduk, hem sufizmden etkilendiğimiz için “her canlı bir can’dır felsefesinden” hem de dünyaya bir can geleceğini düşündüğümüz için kız da olsa erkek de olsa CAN diyeceğiz dedik. Bir de ben çok sevdiğim için ve eşimle de isimlerimizin karışımı olduğu için Yael i de ekledik, kızımızın ismi Can Yael böyle oluştu.

3)Anne olmak ile ilgili en zorlandığın nokta neydi?

Ben en doğrusunu yapmak isteyen, mükemmeliyetçi biriyim, bu nedenşe bakımından, doktoruna çok titizlendim ve bunun sonu yokmuş, Annelik hep daha iyisi var pişmanlığı ile geçermiş bunu anladım. Şimdi artık zorlandığım pek bir şey yok.

4)Peki anneliğin en çok hoşuna giden yanı nedir?

Vermek, vermek, vermek… Onunla yeniden insanlığı ve aşk ı keşfetmek. Büyümek ama naifleşmek, gönül gözünün açılarak şefkatin artması…

5)Bağımlı bir anne misin?

Dengeli bir anneyim, kendime zaman ayırdım her zaman, şimdi de öyle…

6)Çocuktan sonra evlilik nasıl sence?

Zorlanmadık dersek yalan olur ama çok daha anlamlı her şey!

 

 

 

 

 

 

 

7)Baba çocuk ilişkisi ile ilgili neler soylersin?

Harika bir sevgi ilişkileri var, bir baba çocuklar için ne kadar önemli onu görüyorsun.

8)Tanınmış biri ve kendi şirketi olan biri olarak anne olmak nasıl? Oldukça yoğun olmalisin üstelik parenting kurslarına da gidiyorsun çok aktif ve de faalsin?

Yoğunluk olarak algılamıyorum. Hızlı uygulayan pratik biriyim gün içinde 4 toplantı bir öğle yemeği bir doğum günü partisi sığdırmışlığım vardır üstelik çocuğumla planladığım için ondan da çok fazla ayrı kalmadan hareket edebiliyorum. Aktif zaman planlaması yapıyorum, ilgili insanları organize ediyorum, internet en büyük yardımcım.

9)Çocuğunuz olmadan daha mı çok seyahat ederdiniz yoksa onu da alıp her türlü yolculuğu rahatça yapabilen ailelerden misiniz?

Evet seyahat çok ederdşni şimdi de ediyorum ama onun uyku ve hayat düzeni benim için çok önemli bunu riske edecek seyahatleri şimdilik tercih etmiyorum ama kızımız daha 2 yaşında olmasına rağmen şimdiden bir hayli ülke gezdi.

10)Anne olunca hayatında neler değisti?

Önceliklerim ve hayata bakışım, hayatı ve insanlığı algılayışım değişti. Daha kolektif, daha yardımsever ve çözüm odaklı buluyorum kendimi, insanlık için bir şey yapmalıyım anlayışı büyüdü içimde. Bu nedenle anne ve çocuklara odalandığım STET (Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu) isimli bir derneğin kurucularındanım. Derneğimiz, çocuklar ve annelere yardım amacıyla kurulmuş bir dernektir daha detaylı bilgi almak için www.stetdernek.org internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

11) Aisha ürünlerinden bahsedelim biraz nasıl kuruldu şimdi hangi noktada ve bu ürünlere nereden nasıl ulaşabiliriz?

2007 yılında kurulan, ülkemizin ilk doğal kozmetik markasıdır. Aromaterapi prensilerine bağlı kalınarak saf ve doğal içeriklerle imal edilen Aisha Ürünleri sentetik koruyucu ve Paraben içermez. Hayvanlar üzerinde test edilmez ve geri dönüşümlü ambalajlar kullanılır.

Ürün grupları arasında yüzi vücut, anne-bebek-çocuk ve ev ürünleriyle çok geniş bir yelpazede ürünlerimiz mevcuttur. Annenin hamilelik doğum ve lohusalık dönemi önemsenmiş, bu dönemler üöe ayrılarak ürünler yaratılmıştır. Bebek ve çocuk vücut ürünleri özel formüllerle hazırlanmıştır. Aisha olarak misyonumuz sağlıklı nesiller ve mutlu çocuklardır. Ürünlerimizin hepsi aromaterapi prensiplerine göre hazırlanmıştır yani kokulandırmalarından benim formülize ettiğim saf aromaterapi yağı karışımları kullanılmıştır. Bu nedenle fiziksel boyutun yanı sıra zihinsel ve psikolojik faydaları da vardır bu ürünlerin.

Ürünlerimize online olarak www.aisha.com.tr sayfamızdan ulaşabilirsiniz, çok yakında da tüm Türkiye genelindeki eczanelerde de satışa sunulacaktır. Facebook sayfamızdan da bize ulaşabilirsiniz.

12)Yakında seni ekranda görebileceğimiz bir projen var mı? Ben Şehnaz Tango delisiydim ve seni çok beğenirdim!

TRT1 de 24 Ocak Salı gününden itibaren Seksenler olarak geçen 80 kuşağının hayatına bir kesit niteliğinde ki sitcom da oynuyorum. Uzun zamanın üzerine keyifli bir projede yer almaktan çok mutluyum.

 

13)Çocuğunuzla nasil vakit geçiriyorsunuz neler yapmaktan hoşlanıyorsunuz?

Doğada, hayvanlarla iç içe vakit geçirmeyi seviyoruz. Aktivitelere başladık, dışarılarda gezmeyi seviyoruz, çok uyumlu bir bebek Can Yael, bir pazar kahvaltı edip sonrasında sergi bile geziyoruz onunla.

14) Kardeş düşünüyor musunuz?

Maalesef

15) Normal doğum yaptın, biraz bahseder misin? Tavsiye eder misin?

Normal doğumdu ancak komplikasyonlar vardı, bu nedenle referanslarına güvendiğiniz, arkadaşlarınızdan tavsiye aldığınız bir doktorla ve stressiz, sakin doktorlarla doğum yapmanızı öneririm. Doktorumun stres yönetimi yapamayan bir doktor olması ve süreçlerden beni haberdar edememesi, doğum koçu diye aldığım ebeye benim moral desteği yapmam gibi komik olaylar yaşadım. Şimdi gülerek bakıyorum ama o zaman mutsuz olmuştum. Ben de esim de. Çok fazla etkilemesine izin vermedik ama etkilenmişiz.

16) Lohusalik nasıldı? O dönemi nasıl hatırlıyorsun? Lohusa depresyonuna girdin mi?

Hafif de olsa postnatal sendromu geçirmişim. Aşırı bir pimpirik yapıyordum, kaygılanma had safhada idi; hormonla olan.

17) Nasıl atlattın? Tavsiye verir misin?

Meditasyon ve yoga yaptim, telkinlerde bulundum dışarı çıktım gezdim güldüm, arkadaşlarımla ma bekarlarla görüştüm, çocuk dışında muhabbet ettim yani. Onun dışında bebeğimle ve eşimle birlikte çok program yaptık, gezilere çıktık ama 6 ay sürdü depresyon.

18) Hamileliğin nasıl geçti?

Harika bir hamilelik geçirdim, kendimle vakit geçirdim, iyi baktım.

19) Hamilelik döneminde nasıl beslendin çok kilo aldın mı?

Diyetisyen kontrölündeydim çünkü hızlı kilo almak istemedim. İlk 4 ay hiç kilo almadım. İlk 6 ay iyiydi, son aylarda kilo alışım hızlandı ve 20 kilo aldım.

20) Hamilelik kilolarınızı nasıl verdiniz?

Hiç kolay olmadı 6 ay kilolar kaldı, dietisyenle kalan kilolarımı verebildim.

21)MinikAynam okuyucularına vermek  istediğin bir mesajın var mıdır? veya tavsiyen?

Aynalarımıza  her zaman empatiyle ve bilgelikle yaklaşalım, onlar hem öğrencilerimiz ama aynı zamanda da öğretmenlerimiz. Kendi travmalarımız varsa fark edelim ve temizleyelim iyi birer anne olabilmek ve iyi birer insan olabilmek için.

 

Ayşe’ye bana zaman ayırdığı ve sohbetimizi sitemde yayınlamama izin verdiği için bir kez de sizin huzurunuzda teşekkür ederim…

Seksenler dizisi salı günleri TRT1 de kaçırmayın…

Nihan

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Bağlanma Sistemi Hakkında

Kaygılı, kaçınganın sevdiklerini her zaman bir kol mesafesi uzakta tutmak istediğini; kendisinin...
Devamı

4 Comments

 • Çok keyifli ve enerji dolu bir röpörtaj olmuş.
  Ayşe hanımı sizin vesilenizle yakından tanımış olduk.Kendisinin enerjisi çok güzel eski proğramlarınıda ilği ile takip ediyordum
  seksenler dizisinide severek izliyorum.Kendisine vakit ayırıyor olması çok güzel çünkü anneler belli bir zaman sonra kendi için yaşamayı unutabiliyor.
  Benim gibi 🙂 kendime özel zamanın hiç yok diyebilirim.
  Hayat koşuşturmadında az da olsa uzaklaşmak için Motivasyon adına örgü yünlerinden minik bir battaniye başladım.kızım gelip gidip onu omzuna sardıkça öyle hoşuma gidiyor ki ifade etmek zor.
  Allah yavrularımızı bizlere bağışlasın.
  Sevgilerimle

  esmaenes@gmail.com

  ESMANUR

  • A battaniye mi yaptınız nasıl birşey kızınız çok sevmiş ne kadar güzel bir his değil mi 🙂 Ayşe çok çok tatlı bir insan ben buradan çok azını yansıtabildim diyebilirim!

 • Ayşe’i benede çok severk Şehnaz Tango’dan beri çok severek takip ediyorum. Röportajın harika olmuş.Ürünlerine bayılıyorum. Şimdi de ailecek favorimiz Seksenler dizisinde de Ayşe’e başarılar dilerim..
  Sevgiler

  • Esra çok teşekkür ederim 🙂 Gerçekten Ayşe dünya tatlısı bir insan egosu da yok sanırım üstelik ona bakınca armoterapi görmüşssün gibi oluyorsun sadece görmek bile rahatlatıcı :)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir