Bulgurun Halleri

Bulgurun Hallerini tanımak için Refika’nın mutfağına Blogcuanne tarafından davet edildik.

Bulgurun Halleri kitabı, Nursen Doğan tarafından yazılmış ve Refika’nın Kuzguncuk’da ki mutfağından çıkmış. Burnumun dibinde olan bu semte daha önce nasıl olmuş da alıcı gözle bakmamışım, oturup bir çay bir kahve bile içmemişim bilmiyorum. Belki Nursen Doğan’ın midemize bulgur bayramı yaptırmasının etkisiyle belki havanın etkisiyle Kuzguncuk bana müthiş gözüktü, bu davetin olduğu gün. Bu vesile ile de Kuzguncuk’da acil bir kahvaltı planı yaptık, insatgram’da takipleştiğimiz, Kuzguncuk sakinleriyle.

Refika’nın mutfağının bulunduğu bina Simotas Binası oldukça tarihi, eski İstanbul evlerinden, restore edilmiş ve dokusu korunmuş. Yeşil kapısından içeri girip en tepeye çıktık. O da ne? Muhteşem bir manzara, üstelik hava o kadar güzeldi ki bu etkinlik gerçekten o anda olabilecek en güzel öğle yemeğiydi.

Bulgur oldukça kaliteli bir karbohidrattır, üstelik midede şişer ve doygunluk hissi verir. Et tüketmeyen insanlar açısından da mercimek ile birleştiğinde protein etkisi yapar. Bulgurdan kaç türlü yemek yapılır derseniz buyrun bu kitaba bakın, ben tatlısını bile gördüm!

Ben bulgurun en çok bu halini severim, bol nar ekşili, yeşil soğanlı bu hali benim favorimdir.

Ayrıca bu tahinli hali de gerçekten çok hoşuma gitti, daha önce hiç denememiştim, ilk kez bu etkinlikte Nursen Doğan’ın tarifinden tattım ve çok beğendim, olur da kitabı alırsanız bu tarifi denemenizi tavsiye ederim.

 

Nihan

Yorum yapın

Metni buraya yazın

Yorum yapın

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Japon Çocukları Neden Çok Söz Dinliyor

  Japon çocukları pek çok kültürün çocuklarından daha farklı özellikler gösteriyor. Acaba...
Devamı

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir