Büyüyünce Kendisi Seçsin

İnsan kendisi için yatak seçiyor da minicik, dünyalar güzeli, saf, temiz, tüm kötülüklerden habersiz yavrusu için seçemiyor işte. Acaba rahat uyuyor mu şimdi, gece uyandı mesela… Acaba karnı aç ondan mı uyandı yoksa yatak mı rahatsız etti yoksa yastığı mı doğru değil… Her ne kadar zamanla öğrensek de özellikle o ilk zamanlar kâbus gibi.

Bir de “uyku” o kadar önemli ki. Hem yetişkinler için hem de bebekler için. Ve onlar günlerinin çocuğunu uyuyarak geçiriyor. O yüzden daha da bir önemli. Yatsan’ın özel olarak tasarladığı bebek yatakları onların mışıl mışıl uyuduğu dakikalar boyunca bedenlerinin hava almasını sağlamak üzere geliştirilmiş. Yıllar önce çıplak uyumanın faydaları diye bir yazı vardı sitelerden birinde. Bizim için de gerekli vücudun hava alması, çıplak uyumasak da. E çocukları da çıplak uyutamayacağımıza göre en azından yatakları, onlar için bu havayı yaşatsın değil mi?

Ayrıca omurga sağlığı için de üretilen yataklar gayet faydalı. Gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşamaması için bebeklikten itibaren önlem almamız gerekiyor. Skolyoz gibi çoğu kişide görülen bir omurga rahatsızlığı ömür boyu peşlerini bırakmayabilir.

Çeşit çeşit bebek yatağı satılıyor. Sizin bütçenize, aklınızdaki modele ve yatak cinsine göre alternatifler dolu. En önemlisi de belki yatağın korumalı olması. Onlar rahat uyurken biz de düşecekler mi korkusu yaşamayalım en azından.

Bebeğin rahat uyuması için ılık bir banyo, karnının tok olması, gaz probleminin olmaması ve huzurlu olması gibi şeylerden sonra geriye bir tek rahat bir yatak kalıyor. Onu da seçmek ebeveyn olarak size… Büyüyünce kendi yatağını kendisi seçer.

 

Tags from the story
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Haydi Hiç Tanımadığın Bir Çocuğun Hayatına Dokun

Kitap okuma alışkanlığı çocukluktan geliyor. Onlar daha bebekken, kitaplar ve defterler dikkatlerini...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir