Cep Telefonu Olan Çocuklar Siber Zorbalık Tehlikesi Altında

Üçüncü sınıftan beşinci sınıfa kadar olan öğrenciler arasında yapılan bir araştırmaya göre kendi cep telefonuna sahip olan çocuklar, siber zorbalık karşısında daha savunmasız kalıyor.

İnceleme 4,584 çocuk ile, 2004-2006 yılları arasında üç, dört ve beşinci sınıflarla yapılıyor.

Çocukların %9,5’i daha önce bir siber zorbalığa uğradıklarını söylüyor, özellikle üçüncü ve dördüncü sınıftakiler…

“Çoğu ebeveyn, çocuklarına cep telefonu almanın faydalarından bahsediyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, küçük çocukların kendi cep telefonlarına sahip olmalarının beklenmedik riskleri var.” diyor Bridgewater State Üniversitesi Psikoloji Profesörü Eliziabeth K. Englander.

Araştırmaya katılan çocukların %49,6’sında cep telefonu var. Yaş büyüdükçe cep telefonuna sahip olma oranı da bekleneceği üzere artıyor. Beşinci sınıftaki çocukların %59,8’i, dördüncü sınıftaki çocukların %50,6’sı, üçüncü sınıf çocukların ise %39,5’i cep telefonuna sahip.

Bu çocuklar arasında üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyanlar, sayıca daha fazla siber zorbalık kurbanı olduğunu belirtiyor.

“Telefon sahibi olan çocuklara yapılan siber zorbalığın artmasının bir nedeni de artan güvelik açığı olabilir.” diyor araştırmacılar.

Sosyal medyada sürekli olarak bir şeyler paylaşmak, mesaj göndermek, çocukların akranlarıyla sürekli olarak çevrimiçi iletişimde olmaları ve etkileşim vermelerinin hem olumlu hem olumsuz sonuçlar doğurduğu bir gerçek.

Psikolog Englander, ebeveynlerin ilkokul çağındaki çocuklarına cep telefonu alırken, bu araştırma sonuçlarını değerlendirmelerini öneriyor. Ebeveynlerin, cep telefonu alırken, bunun çocuklar için risklerini ve faydalarını göz önünde bulundurmaları gerektiğini hatırlatıyor.

“En azından aileler telefon sahibi olmak hakkında çocuklarıyla konuşabilmeli, tartışabilmeli, gerekirse konu hakkında eğitim alabilmeliler ve toplumsal alanda iletişim kurmak hakkında genel kuralları bilmeliler.”

Bu çalışma, 2017 Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi Ulusal Konferans ve Sergisi’nde sunuldu.

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Düdüğü Çal Kırmızıyı Göster

Sen biliyor musun beni? Neler yaşadığımı? Bütün gün hangi endişeler ile dürtüldüğümü?...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir