Ford Grand C-Max Deneyimliyorum!

Aranızda bilmeyen varsa tekrar edeyim şehir merkezinden inanılmaz uzakta yaşıyorum. Can Ali’nin ve Lila’nın okulları ise bambaşka yerlerde. Yani hem çocukların okula gidebilmesi için hem de işimi yapabilmem, arkadaşlarımla buluşabilmem, evin ihtiyaçlarıyla ilgilenmem için kendi arabamın olması şart! Fizanda yaşayınca taksi opsiyonu hayatınızdan ışık hızıyla çıkıyor ne yazık ki. Araba kullanmayı da gerçekten çok  seviyorum. Dolayısıyla araba deneyimlenmek benim için çok keyifli. İki çocuk annesi olarak bir arabanın çocuklu yaşama uygun olup olmadığını açıkça görebiliyorum. Aileler hem genişleyen birey sayısının rahatlık ihtiyacını karşılamasını hem de güvenli olmasını bekliyorlar. Gelişen teknolojiyi hayatımızı kolaylaştıracak şekilde ürünlerine entegre edebilen markalar ise tercih sırasında fark yaratıyor.
Bu haftasonu #fordileyolda  hastagiyle instagramdan paylaşımlarımı yaptım İstanbul’un bir o yakasından bir bu yakasına geçtim. Çocuklarla koşturdum durdum ve Ford Grand C-Max’i deneyimledim. Çocukların kucağımızdan inmediği ya da anne olmanın getirdiği onu al bunu al durumlarından sonra eller kollar poşetle dolu arabaya yaklaştığımızda teknolojinin tatlılıklarını size yaşatabilen bir araba yapmışlar. (Segmentinde ilk ve tek akıllı bagaj kapağına sahip araç Grand C-MAX). Nasıl oluyor derseniz hemen açıklayayım eğer aracın anahtarı yanınızdaysa arka tamponun alt kısmına doğru yapacağınız hafif bir ayak hareketiyle sensör kontrollü bagaj kapısını açabilir veya kapatabilirsiniz. Ayrıca Grand C-MAX’i anahtarsız da kilitleyip açabiliyor ve çalıştırabiliyorsunuz. Poşetlerle kavga etmemize gerek kalmıyor…
Kalabalık ya da misafiri bol aileler için uygun bir araba Grand C-MAX çünkü 7 kişiliye kadar büyüyebiliyor. Grand C-MAX, 5 kişilik C-MAX’a göre 3’üncü sıra koltuklar, sürgülü/kayar arka kapılar ve tavan rayları ile ayrılıyor. Yani kalabalık, çocuklu aile iseniz bu aracı test edin.
Yeni Ford C-Max’in iç tasarımında orta bölüm, renkler ve malzemeler yeniden yorumlanarak daha rahat ve modern bir ortam yaratılmış. Bu noktada kullanıcı fikirleri dikkate alınmış – ki ben bunu inanılmaz değerli görüyorum sonuçta bizim için üretiyorlar bu arabaları – genel görsel karmaşıklık ve kumanda düğme yoğunluğu azaltılmış.
İç mekandaki yenilikler arasında ayarlanabilir kol dayama, daha fonksiyonel saklama alanları, mat krom aksesuarları, 3 kollu tasarıma sahip direksiyon simidi, 8 inçlik dokunmatik ekranlı SYNC 2 (Titanium donanımında standart) ve 2 adet USB&Aux bağlantıları da eklenmiş.
3 sıralı koltuk oturma düzeni Grand C-MAX’in iç mekanının çok değişken olmasındaki en önemli etkenlerde biri. Orta sıra koltukların her biri bağımsız olarak katlanabiliyor. Üçüncü sıra koltukları ve kolay geçiş sistemi ile Grand C-MAX’de ikinci sıranın orta koltuğunun katlanarak sağ dış koltuğun içine saklanması sayesinde oluşan koridor daha kullanışlı ve esnek bir iç mekan sunuyor.
Grand C-MAX 1.5L EcoBoost Titanium – Teknik Özellikler ile Bana Gel Derseniz
Eğri oturalım doğru konuşalım bazıları arabaları sadece rengine, tipine göre seçiyor. Ama size ulaşım hizmeti verecek olan hatta İstanbul’daysanız trafikte günün büyük bölümünü beraber geçireceğiniz aracın sadece tasarımına değil, teknik özelliklerine ve teknolojiyi nasıl entegre ettiğine de bir göz atın derim. Ford Grand C-Max’in teknik özellikleri şu şekilde:
Motor Hacmi (cc)​​: 1498
Silindir Adedi​​: 4
Yakıt Türü​​​: Benzinli
Maksimum Güç​​: 182PS
Maksimum Tork​​: 240Nm
Maksimum hız​​: 199 km/s
0-100 km/s hızlanması​: 10.5 saniye
CO2 Emisyonu​​: 154 g/km
Yakıt tüketimi (Şehir dışı)​: 5.4 lt/100 km
Yakıt tüketimi (Şehir içi)​: 9.2 lt/100 km
Yakıt tüketimi (Ortalama)​: 6.8 lt/100 km
Donanım ne alemde onları şöyle bir özetle derseniz
Titanium (Trend donanımına ek olarak)
• Elektrikli katlanan yan aynalar
• Anahtarsız çalıştırma
• Otomatik klima
• Otomatik yanan ön farlar
• Yağmur sensörü
• Kendiliğinden kararan iç dikiz aynası
• Ayarlanabilir ön koltuk kol dayanağı
• Arka hava menfezleri
• Otomatik çocuk kapı kilidi
• Çocuk gözlem aynası
• Ön Sis farları
• Hız Kontrol Sistemi
• Yan perde hava yastıkları
• Deri direksiyon simidi
• Yokuş kalkış desteği
• Ford MyKey
Titanium donanımına yeni eklenen özellikler ise gündüz yanan LED farlar, 8 inç renkli dokunmatik ekran, Ford SYNC II, gelişmiş otomatik park sistemi ve paralel park çıkış yardımı.
Ayrıca Ford Grand C-MAX’i alırken 3 ayrı paket opsiyonu mevcut bunlar:
X Paket: 17 inç alüminyum alaşım jantlar, panoramik cam tavan, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, akıllı (Otomatik) bagaj kapağı, ısıtmalı ön cam, arka yan camlara entegre güneşlikler
Navigasyon Paketi: Navigasyon sistemi ve geri görüş kamerası
Tekno Paket: Aktif şehir içi güvenlik sistem, şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, sürücü dikkat takip sistemi, otomatik uzun far, kör nokta uyarı sistemi ve çapraz trafik uyarı sistemi
Teknoloji inanılmaz bir hızda gelişiyor ve bu gelişen teknolojinin kullandığımız araçlara entegrasyonu ile karşılaştığımız sorunları çözmek içi mühendislerin döktüğü terler biz kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Ford Grand C-Max’ın olayı nedir derseniz öncelikle gelişmiş otomatik park sistemi denebilir. Yeni Grand C-MAX’de Otomatik Park Sistemi paralel park etme özelliğine ilave olarak dikey park etme özelliği de var. Siz park tercihinizi yapıyorsunuz ve sistem önce sizin için uygun park alanını buluyor, sonra size görsel komutlar ile ne yapmanız gerektiğini söylüyor. Araçta yer alan sensörler sayesinde Yeni Grand C-MAX park etmek için gerekli tüm direksiyon manevralarını yapıyor, siz ise sistemin sizi yönlendirdiği şekilde sadece frene ve gaza basıp vites değiştiriyorsunuz.
Yeni Grand C-MAX’de gelişmiş Otomatik Park Sistemi ile sunulan bir diğer yeni özellik ise Paralel Park Çıkış Yardımcısı. Sistem paralel park yaptığınız alandan çıkmanız için size yardımcı oluyor. Tüm direksiyon manevralarını kendisi yaparken siz sistemin sizi yönlendirdiği şekilde sadece frene ve gaza basarak vites değiştirebiliyorsunuz. Park alanından tamamen çıktıktan sonra, sistem size uyarı veriyor ve direksiyon kontrolünü size devrediyor. Yani park etme ve park edilen alandan çıkma konusunda gerçekten kötüyseniz bu araç sizi kurtarmak için elinden geleni yapıyor.
Bir diğer önemli özelliği çapraz trafik uyarı sistemi. Kör nokta uyarı sistemine ilave olarak gelen bu yeni özellik sayesinde dikey park edilmiş araç ile park yerinden geri geri çıkarken, arka sağ veya soldan gelen bir araç olması durumunda sistem sürücüyü yan dikiz aynalarında yer alan LED ışıklar, gösterge ekranında mesaj ve sesli ikaz ile uyarıyor.
Aktif Sehir İçi Güvenlik Sistemi’nin kızılötesi lazer teknolojisi, düşük hızdaki çarpışmaların riskini azaltmak için sürekli olarak öndeki araçla mesafeyi izliyormuş! Bu özelliği isteğe bağlı olarak devreye alabiliyorsunuz. Trafikte öndeki aracın aniden durması ile ortaya çıkabilecek sorunları önlemek için frenleri hazırlıyor eğer sürücü zamanında tepki göstermezse sistem sürücü yerine otomatik olarak fren yapıyor. Bir de bütün bunları yaptıktan sonra “Önüne bak, araç kullanıyorsun!” diye azarlasa tam olacak bence.
Ford MyKey ile de isterseniz araca üst hız limiti koyup “Bize bir şey olmaz” diyen babaları durdurabilirsiniz. Ayrıca ısrarlı emniyet kemeri uyarısı ve müzik sisteminin maksimum ses yüksekliğini de bu özellikle sınırlayabilirsiniz.
Diğer sürücü destek teknolojileri ise şerit takip sistemi, şeritte kalma yardımcısı, otomatik uzun far, sürücü dikkat takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi.
Hemcinslerime sesleniyorum siz siz olun en kısa sürede o ehliyetlerinizi alın. Bir yerden bir yere gidebilmek için kimsenin gönlünün olmasını da beklemeyin. İhtiyaçlarınızı göz önüne alarak sadece arabanın dış görünüşüne değil bütün özelliklerini göz önüne alarak kararınızı verin.
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

GAP Türkiye TÜM çocukları vitrinlerinde yer almaya çağırıyor ve ben de jürideyim

0-12 yaş arası çocukların katılımına açık  Gap Kids Casting Call 2015’e katılım...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir