Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin hazırladığı Türkiye’deki ilk Gebelikte Beslenme Kılavuzu ile tanışmaya gittim geçen hafta. Bence çok önemli bir konu çünkü hamileyken anneye herkes ye ye, sen iki canlısın diyor ama aslında çok yemek değil ne yediğin önemli! İki canlısın evet ve içindeki canın ileri dönem sağlığının büyük bölümü anne karnında belirleniyor, dolayısıyla annenin ne yediği ne kadar yediğinden çok daha önemli. Kalori değil o kaloriyi hangi besinlerden aldığı önemli. Tjod, beslenme konusunda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için bu kılavuzu çıkartmış ve amaçları herkese ulaştırmak.

Hamileyken ve emzirirken beslenmek vitamin ve mineral alımı açısında da çok değerli örneğin Omega3 ve Demir bebeğin gelişimi için çok belirleyici bu yüzden de balık, et, yumurta, badem, ceviz, nohut, kurufasulye, süt, yoğurt, mevsim meyve/sebzeleri tüketmek ve bol bol su içmeyi öneriyor Prof. Dr. Süleyman Cansun Demir @scansundemir

Peki hamilelikte ne tüketmeyin?

Çarpı işaretisigara
Çarpı işaretialkol
Çarpı işaretiçiğet
Çarpı işaretisushi
Çarpı işaretibozulmuşgıda

Kalın onay işaretiHamile kalmayı playan kadınların vitamin ve mineral desteği alabileceklerini de iletti. Kalsiyum, folikasitli demir, omega3 ve multi vitamin gibi destekler de alınmasını da öneriyor gebelikte beslenme kılavuzu.
Bu rehbere www.tjod.org dan ulaşabileceğiniz gibi ekli dosyadan da indirebilirsiniz. Tüm hamile adayları ve yakınlarına beslenme konusunda bilgi veren bu kılavuza bakın!

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Nedir bu prenseslerin süper kahramanlardan çektiği!

Hem kız hem erkek anası ve geleceğin potansiyel (kayınvalidesi) olarak erkek çocukların...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir