İlik Donörü Olmak İsteyenler Ne Yapmalı?

İlik Donörü Olmak İsteyenler Ne Yapmalı? Nerelere Başvurmalı? Nasıl Bir Süreç İzlenmeli?

Gamze’ye ilik donörü olmak isteyenler öncelikle en doğru ve güncel bilginin http://gamzeakbas.blogspot.com/ adreste bulunduğunu bilerek hareket etmelidirler. Aile bilgi kirliğininin önüne geçmek için doğru bilgi kaynağı olarak bu adresi paylaşıyor bunu aktarmak istedim. Hem gelişmeleri takip edebilir hem de neye ihtiyacı olduğunu bu blog dan öğrenebilirsiniz. Ailenin konuyla ilgili açıklamaları aşşağıdaki gibidir:

“Ailemiz ve Nurturia anneleri ile az önce yaptığımız toplantıda konunun cok dağıldığı, çoğu internet sitelerinde para yardımı toplanacağı (kesinlikle böyle bir talep yoktur) ve 31 Mart günü Atakanımız’ın doğum gününükutlamak icin onlarca doğumgünü partisi hazırlığı yapan duyarlı vatandaşlarımızın olduğu tespit edilmistir.
Gamze Akbaş’ın akrabaları olarak kurduğumuz Facebook grubumuz Gamzemiz İçin El Ele” ile Nurturia annelerinin kurduğu “Seninleyiz Gamze” Facebook grubu dışındaki gruplara mağdur olmamak icin lütfen üye olmayınız.
Bundan sonraki bütün isleyiş ve en doğru bilgileri bizlerden alacaksınız.
Ayrıca Facebook dışında http://gamzeakbas.blogspot.com internet sitesinden de konuyla ilgili bilgiler, istekler ve yaşanılanları takip edebilirsiniz.
Herkese göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok ama çok teşekkür ederiz.
İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız.
Sevgi ve saygılarımızla,
Gamze Akbaş’ın Ailesi”

Gamze Akbaş ın attığı çığlık herkesi harekete geçirdi, herkes sesini duyurmak için ön ayak oldu, el birliği ile harekete geçildi sesini duyuranlar arasında bloggerlar, nurturia, uykusuzanneler klübü ve interneti kullanan anneler var. Şayet siz de Gamze’ye ve hatta Gamze gibi birçok kişiye can verecek kan/ilik için donörlük yapmak isterseniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız aşşağıdaki bilgiler size yardımcı olabilir veya buradan da gerekli bilgileri edinebilirsiniz…

 

Ankara’dan donör olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel: 0 312 508 24 44

 

 

 

 

İstanbul’dan donör olmak isteyenler:

İstanbul Tıp Fakültesi Doku Bankası Tel:  0-212-534-7500

İzmir’den donör olmak isteyenler:

Ege Üniversitesi Kan Merkezi Tel: 0-232-390-4029

Bursa’dan donör olmak isteyenler:

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi. 0-224-295-0000

Antalya’dan donör olmak isteyenler: 

Akdeniz Ünv. Tıp Fakültesi Pediatri bölümü. Başvurular pediatri servisinden yapılacak. Tel: 0-242-249-6000

Bu şehirler dışında yaşayanlar ise öncelikle online olarak bu formu dolduruyorlar: Gonullu formu

(En alttaki: “Kök Hücre ve Kemik İliği Bağışı İçin Onam Formunu Okudum, Anladım, Kabul Ediyorum” kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın!)

Sonrasında da:

İçinde 7,2 mg EDTA bulunan 4’er cc’lik 2 adet mor kapaklı tam kan (hemogram) tüpüne kan örneğinizi aldırarak, oda sıcaklığında ve 24 saat içinde ulaşacak şekilde ve kargo ücretini kendiniz karşılayarak, aşşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

(Lütfen, tüplerin üzerine TC kimlik numaranızı ve aldığınız e-postada yer alan başvuru numaranızı yazmayı unutmayınız.)

Bazı yasal zorunluluklar gereği; kargo ücretini kendinizin karşılaması gerekmektedir. Kargo ücreti; 5-8 TL arasında değişmektedir.

Aşşagıdaki Kargo adresine Aras Kargo ve Günaydın Kargo günüllü kargo şirketleri aracılığıyla gönderim yapabiliyorsunuz.

Aras kargo, Günaydın kargo; akşam 6’da alıp sabah en gec 10’da teslim etme, özel poşeti olma şartı ile 20tl’ye,

Yurtiçi kargo, Hızlı kargo ile; akşam 7’de alıp sabah en geç 10 gibi teslim edecek şekilde, poşetli ya da buz akülü şekilde en fazla 20 tl’ye gönderiyor! (işlemi yapan arkadaşlar kargo ücretlerinin 9TL tuttuğunu belirtmişler)

Dolayısıyla Ankara, Istanbul, Izmir, Bursa, Antalya dışından, ilik donöru olmak isteyenlerin kanını Ankara İbn-i Sina’ya kargo ile postalamasi gerekiyor.
Kargo Adresi:
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
İbni Sina Hastanesi
Hematoloji Laboratuvarı, Asma Kat
06100
Sıhhiye, Ankara
Tel: (312) 508 24 40 (312) 508 24 44

 

Bugün bir grup arkadaşımız Çapa’ya giderek kan örneklerini teslim edecekler, gitmek konusunda da gitmek isteyen ama imkanı olmayan herkese yardımcı olmaya hazırlar, Sena www.dorikus.com veya Gülderen www.perisekeri.com dan kendileriyle iletişime geçebilirler…


Aile içinden yüzde 1, aile dışından ise 40 binde bir kişinin iliğinin tutması ihtimali bulunurken, en fazla ilik donörü bulunan İstanbul’da bile sadece 27 bin bağışçı bulunuyormuş Gamze’nin kan grubunun Türkiye genelinde yaygın bir grup olması ihtimalleri arttırıyor.

 

Kimler donör olabilir?

 

18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.
Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.

Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?
 1. 18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
 2. Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
  • Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
  • Solunum yolları rahatsızlıkları
   Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
  • Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
   Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
  • Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
  • Oto-immün sistem rahatsızları
   Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
  • Salgı bezleri rahatsızlığı
   Örneğin Diabetes mellitus gibi
  • Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
  • Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
   Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
  • ve diğerleri.
 3. Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
  Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
 4. Bağımlılığı bulunan kişiler
  Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi

 

Kök Hücre Bağışı ile ilgili sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz: www.kokhucrebagisla.com

İlik Bankası Broşürüne buradan ulaşabilirsiniz

Uykusuz Anneler Kulübü kurucuları Peri, Slingomom ve Esra Sert cumartesi katıldıkları Okan Bayülgen’nin programı Kingo Disko da Gamze ile ilgili bilgiyi tüm Türkiye’nin öğrenmesine vesile oldular, onlar sayesinde Gamze’nin sesini bizler de duyduk ve duymakla kalmayıp sözleri karşısında darma dağın olduk, acısını paylaştık Gamze seninleyiz… (programı buradan izleyebilirsiniz)

Not: Belki içinde mucizevi bir sıvı dolaşıyordur başka birine can verecek, başka hayatları mutlu edecek Gamze bir çığlık attı ama bu çığlık herkese yarasın ne kadar çok kişi bavurursa o kadar çok kişiye mucize yaratma şansı olabilir. Genç bir annenin çığlığını duyun onu çocuğula yaşaması için yüreklendirin, Atakan’ın annesiyle olabilmesi için sen de birşeyler yapabilirsin ve belki başka yaşamlara da can verebilirsin… Ne kadar çok kişi donör olarak başvurursa o kadar çok uygun ilik bulunabilir. Ben veremiyorum mesela fakat çevreme duyurmak istiyorum, verebileceklere de yardımcı olmak istiyorum bu konuda üstüme düşenleri elimden geldiğince yapmaya hazırım…
Nihan

Yorum yapın

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

ONDAGÖRDÜM.com

ONDAGORDUM.COM Bu siteden haberiniz var mı? Tv de gördüklerinizi bulmanız için ondagordum.com...
Devamı

10 Comments

 • gamzeye uygun bir ilik bulunmasına çok sevindim,allah onu çocuğuna bağışlasın.aynı şekilde benim amcam da kanser ve o da uygun bir ilik bekliyor aylardır.gamzeye facebookta kurulan gruplar sayesinde ilik bulundu.ben de amcam için böyle bişey yapmak istiyorum.ama nasıl yapacağım bilmiyorum.isteğim gamze son olmasın bu kampanyalara devam edilsin ve daha çok kişiye ulaşılsın.

  • Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle. Dİğper taraftan Gamze için veya diğer kişiler için yapılan tüm yardımlar aslında tüm ilik bekleyenler için de yapılmış oluyor ne kadar çok donör olmak için Çapa ya başvuru olursa o kadar çok ilik bekleyen kişiye ilik bulunma şansı oluyor… Çevrenizden başlayarak donör olmaya teşfik edebilirsiniz bunun için ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirebilirsiniz…

 • iki yaşında ilik kanseriyle mücadele eden defne bebek için yardımlarınızı bekliyoruz. Lütfen bunu duyurun. Çapa tıp fakültesine gidip bağışta bulunabilir herkes. Şimdiden çok teşekkürler.

 • slm iyileşenlerin bulunması bizi mutlu ediyor bir arkadaşımın kızıda aynı ilik nakli için donör bulunamadı zonguldakta yaşıyorum arkadaşım istanbulda umarım onlarada uyan ilik bulunur eşim ve bende ankaraya yakın zamanda geçicez ve gönüllü dönör olmak için ne gerekiyorsa yapıcaz inşallah yeterki hayatlar kurtulsun rabbim nasip aderse ve herkezi dönör olması için cesaretlendiriyorum ama heryerde donör bankası yok birgün herkez ve çocuklarımız risk altında olabilir herkez bence donör olmalı herkeze allahtan şifa diliyorum umarım eşimin ve benim iliğim olur ve hayatlar kurtulur ankaradaki hastanelere başvurucam herkez yapsın elimizden geleni hayatı paylaşalım

 • Merhabalar, öncelikle bütün arkadaşlara acil şifalar diliyorum. Bu bir savaşsa beraber kazanacağız… Ben de Ankaradan ilik bağışı yapmak isitiyorum, yazınız gerçekten bilgilendirici olmuş, çok teşekkür ederim. Buna ek olarak Ankara için telefon numarasının 508 24 40 olduğunu belirmek isterim. Ayrıca TRAN ‘ın web adresini de sizinle paylaşmak isterim. Ne kdar geniş kitlelere ulaşırsak o kadar çabuk sonuç alırız, bu konudaki duyarlılığınız için tekrardan teşekkür ederim…

  http://www.kokhucrebagisla.com/AnaSayfa.aspx

 • slmun aleykum benm yegenime ilik gerekiyor nooooooluuuuur yardımcı olun onu çoook seviyorum ondan ayrılamam henüz 2 yaşında nooooluuuurr kıyamam ben ona daha küçücük.ve öyle birşeyki, benm 17 yaşındaki kız kardeşim ilik bulunamadığı için vefat etti aynı acıyı yegenmde düşünemiyorm rabbim yardmcımz olsun inşallah bana allah rızası için yardmcı olun.hakkınızı helal edn

 • Buturn yurttaslarimiz bu konuda oldukca duyarli ve yardima hazir.Mutlaka ama mutlaka icimizden biri ilik nakline uygun doku tasiyor olabilir,Bu cok yasamsal bir konu.Efe miz ne yazik ki sansli olamadi bu konuda,guzelim cocugumuz kucucuk yasamina veda etti.Bundan sonra umit edilir ki ne cocuklarimiz ne de ilige ihtiyaci olan her yastaki insanimiz yasamini kaybetmez,kaybetmesin.Gamze kizimiza bulunmasi cok sevindirici,kendisine uzun mutlu saglikli bir yasam dileriz ailesi ile birlikte.Sosyal medya araciligi ile butun arkadaslar bu konuda arkadas ve tanidiklarini lutfen bu konu ile ilgili bilgilendirsinler.Bu sekilde cok genis bir kitleye ulasilmis olur.Ayrica gorsel medya da daha siklikla bu konuya egilmeli.18 ila 55 yas arasindaki saglikli vatandaslarimiz en yakinlarindaki saglik kuruluslarina basvursunlar.Internetten de bulabilirler nerelere basvurabileceklerini.Tolga Bey bu sayfada bu konuda bilgilenmek isteyenler icin bir link adresi verdi,paylasirsaniz seviniriz, .Saygilar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir