İnek Sütü Meselesi

Nasıl Bir Dünyada Yaşıyoruz?

Tarım Bakanı, sütte kanser ve siroza yol açabilen antibiyotik kalıntılarına rastlandığını açıkladı. Sütünde kalıntı çıkanlar, teşhir edilecek!

Tarım Bakanı Mehdi Eker, sütle ilgili açıklamasını yaparken, Mevzuata uygun olmayan işletmeler açıklanacak, mevzuata uygun firmalar da belli kriterlerle kamuoyuyla paylaşılacak dedi…

Valla çok rahatladım! yani ne kadar rahatladım inanamazsınız! Suçlular teşhir edilecekmiş ulan bunca yavru telef olduktan sonra tehşir edilse ne olur edilmese ne olur???

Siz bugüne kadar bunu hiç düşünmediniz mi? TV de günde 2 bardak reklamları dönedursun bir yandan günlük süt üretimi kalksın bir yandan mama firmaları yüzünden süt üzerinde ki kötüleyici haberler artsın neye inanacağımıza neyi nasıl yapacağımıza şaşırır olduk! Yoksa bir mama şirketiyle anlaşmamı yaptı devlet? Bu haberin arkasında gerçek bir araştırma mı var yoksa bilmediğimiz gizli iş birliklerinin sonuçları mı?

Mesela varsa böyle birşey ne zaman açıklayacaklar markaları? veya ne öneriyorlar süt sever insanlara ve de yavrulara? Ne yapalım ineğimizi alıp bahçemize mi koyalım? Olmadı kendimize küçük bir yaşam alanı yapalım madem yaşanacak yer olmaktan çıktı bu diyarlar???

Ben oğluma süt içiriyorum??? benim gibi içiren de çok insan vardır?

Ne olacak şimdi?

Ayrıca inek sütü içirmeyin inek sütü inekler için diyenleri de anlamıyorum e o zaman et de yedirmeyelim o da aslında insanlar öldürsün de yesin diye değil… Veya balık yemeyelim denizden öldürüp çıkardığımız canlıları niye yiyoruz??

Ayrıca bu sütle kalmıyor ki bunun peyniri, tereyağı, yoğurdu, kaymağı var… Bugün neredeyse her yemeğin içinde bunlardan en az 2-3 tanesi var!

Bundan önce denetim yok muymuş yani? Bugüne kadar hiç denetim yapılmadı mı? Yani biz haybeye süt mü içiyorduk? Bizim devlet bize böyle mi sahip çıkıyor yani?

Diyecek bir şey bulamıyorum…

Ben bir ne yapacağıma bakayım… Başımın çaresine bakayım…

Çocuğuna süt veren anneler, kendi tüketenler ne yapmayı planlıyorsunuz?

İnek mi almalı eskiler gibi? Sağmayı da öğrenip, yoğurdunu, peynirini, tereyağını yapmalı? Yoksa ne olduğuna tam olarak emin olamayacağımız çitliklerden süt mü almalı?

Yoksa herkes maaile devam sütüne mi geçmeli?

Keklerimizi, pastalarımızı ondan yaparız? Çorba yaparken, terbiyesine devam sütüyle mayalanmış sütten yapılmış yoğurt koyarız? Dışarıda kimse birşey yemez, bu hangi sütten yapıldı allah kerim diye… Üretim durur işte bu sırada inek fiyatları tavan yapar, herkes işi gücü bırakıp inek sağıp süt yapmaya başlar, süt ve ürünleri fiyatları altınla yarışır, bu sırada bir başka bakan çıkıp -durumu kurtarmak için- ben yiyorum içiyorum kanser de olmuyorum buyrun işte kanıtı der TVlerde gazatelerde yoğurt yer süt içer… Biz bu filmi böyle gördük daha önce, domuz gribinde olsun, radyasyonlu çaylarda olsun…

Ama işte insanın içine hele de bir anne nin içine kurt düşürdüler! Ne güzel oğlum süt içiyordu, benim de en sevdiğim şey süt içen bebek görüntüsü… Ayrıca sütün faydasına inanıyorum!

not: Az önce gelen bir bilgiye göre büyük süt üreticileri çiftliklerden aldıkları her sütü test ediyorlarmış, antibiyotikli olan sütü de almıyorlarmış. Sadece antibiyotikli olduğu için değil, ayrıca antibiyotikli sütten yoğurt ayran yapılamayacağı için almıyorlarmış. Buradan çıkardığım sonuca göre büyük firmaların sütlerinde böyle birşey mümkün değil sanki? Küçük üreticiler veya ufak çiflikler daha tehlikeli sanki? Denetim daha az test daha az? ben aslında eskinin işlerini pek severim, isterim yani tavuğum, ineğim olsun ama ben bakamam nerede bende o güç kudret? Özenirim babaanneme kendi ineğinin sütünden peynir, yoğurt, tereyağı yapıp süt sağmasına ama her çiftlik benim babaannem gibi değildir ki… Bana öyle geliyor kimseye bilmişlik taslamak istemem ama ya kendi ineğimi alacağım ya da offffff bu haberlerin ardı arkası kesilmeyecek, şimdi süt yarın et öbür gün sebze meyve…

Lafı açılmışken çiftlikten süt alanlar etlerini de oradan mı alıyorlar bu durumda? hayır sütünde antibiyotik olan ineğin etinde de yok mudur?

Nihan

Yorum yapın

 

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

#eneglencelikase

Kimler geliyor? #eneglencelikase
Devamı

1 Comment

  • Gerçekten çok değerli bir blogunuz var. Yazılarını büyük bir ilgi ile takip ediyorum. Umarım yakında ben de bir blog açacağım. Ama önce biraz daha bu dünyaya ısınmak gerekiyor sanırım.

    Bu arada geçenlerde bir blogda okudum. Açev’in Vodafone’lulara özel bir hizmeti varmış. 0-72 ay boyunca ücretsiz sms gönderiyorlarmış çocuk bakımı ile ilgili.

    Belki sizin v eokuyucularınızdqa işine yarayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir