Kış Aylarının Vazgeçilmezi Öksürük

Bir sabah uyandığımda boğazım ağrıyordu, önce biraz kendimle konuştum ve bir yazı çıktı. Baktım daha iyiyim daha da iyi olmak için gittim Propolis aldım. Kendi ilacımı doğada ve kendimde buluyorum.

“Her şeyin başı sağlık!” Bu konuda hemfikiriz öyle değil mi? Önce kendi sağlığımız. Sonra ailemiz ve arkadaşlarımızın… ya da ailemiz gibi olan herkesin. Sonra gerçekten devamı geliyor. En büyük korkularımdan biri sevdiklerimin başına bir şey gelmesi ya da kendi sağlığımı kaybetmek ve sevdiklerim için yetersiz duruma düşmek. Bu yüzden kendime bakarım ve sağlıklı yaşarım. Bu kadar…

Sigara içmeyen hatta sigara içilen ortamda bulunmayan ben bile bazen öksürük ataklarıyla karşı karşıya kalabiliyorum. Pasif içicilik ciddi bir sorun, sigara içmeden ciğerler dumanla doluyor. Hem çocukları hem kendimizi ne yapıp edip bu durumdan kutarmalı… Çocukların biri küçücük öksürse hemen nedenini sorgular, çözümü için tedavi yöntemleri ararım. Baktığın zaman bir öksürük o kadar mühim değil gibi gözükse de belli olmuyor bu işler… O yüzden öksürüğe ne iyi gelir, nasıl çabuk geçer, bir nezle ya da savunma öksürüğü değilse neden var bu öksürük iyice bir araştırmalı…

Henüz bebekken öksürüğe karşı yaptırdıkları aşıları var miniklerin… Şimdi tıp eskisi gibi değil, ömür uzadı, bebeklerin yaşama şansı daha fazla. Bu aşıları aksatmamak çok önemli.

Yetişkinler ve çocuklar için öksürüğe karşı vücut direncini artırmak için çeşitli yollar da var. Bunlardan elbette faydalanmak gerekiyor.

Çocuklarda çoğunlukla Kış aylarında görülen öksürük, 3-4 gün sürebildiği gibi 3-4 haftadan uzun da sürebiliyor. Öksürük aslında bir savunma mekanizması işlevi de görüyor çocuklar için ancak bundan emin olmakta fayda var, yani gerekli tetkiklerin yapılması şart.

Tags from the story
, ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Bu Sabah Da Olmadı Canım

Her sabah servisin arkasından su dökerim. Hayır, çocuğu servise sağ salim bindirmek...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir