Kutsal İnek

Hamilelik ile ilgili kitap, hikaye, anı veya herhangi başka birşeyi hamileliklerimden önce okumadım, dinlemedim, izlemedim duymadım. Benim bu konu ile ilgili bilinç düzeyimde bir korkum veya endişem yoktu, veya merakım, olması gerekenin o anda olacağını biliyor ve inanıyordum, okuyup, dinleyerek de farklı zihinler oluşmasını (olumlu/olumsuz) istemedim. İlk hamileliğim çok keyifli ve eğlenceli geçti, keza doğumum da, bu yüzden bu konuda bir korkum olmadığını gördüm. Ben genel olarak bu konuda olumlu, olumsuz bir biliş yaratmama taraftarı olduğum için kendimi suyun akşına bıraktım. Diğer taraftan hamilelik herkesin farklı yaşadığı bir dönem, kimi aşeriyor, kimi hamile olmadığı dönemlere göre daha enerjik oluyor, kimi daha yaratıcı kimi daha depresif, kimi öyle kimi şöyle ama herkesin bir hikayesi var ve aslında erkeklerin askerliği gibi kadınların da hamilelik hikayeleri var.

Kutsal İnek, 28 yaşındaki genç bir anne adayının 40 hafta boyunca yaşadığı duygusal iniş çıkışlarını, bekleme odalarında yaşadıklarını ve eşe dosta, akrabalara bu “güzel” haberi paylaşma heyecanını tüm “garipliği” ve gerçekliği ile ve yazar kendi mizahi diliyle anlatıyor…

Bugün Ceylan Naz Baycan ile tanıştım, kendisi hamileliği aşağıdaki cümlesiyle tanımlıyor…

“Lunaparkta gondola binmeye inat edip, bindiği andan inene kadar da çığlık çığlığa bağıran çocuklar gibiyim… Bir şeyi hem isteyip hem de ondan fazlasıyla korkuyorum.” 

ve ekliyor…

“Bu hikâyeyi anlatıyorum ki mutluluktan çıldırmış gibi görünen hamilelerin yanında siz de benim gibi yalnız hissetmeyin, kederlenmeyin… Absürt olayların sadece sizin başınıza geldiğini, yalnızca sizin yer yer kocanızı öldürmek istediğinizi sanmayın!”

Kutsal İnek (Yitik Ülke Yayınları) ; hani doğum ve sonrasındaki emzirme süreci sebebiyle hamilelere ya da anne adaylarına hitap ediyormuş gibi dursa da, “hayatı sorgulayan” şehirli kadınlar için de ilgi çekici olabilir…

Ceylan Naz Baycan

Ceylan Naz Baycan 1983 yılında İzmir’de doğmuş. İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okumuş bir Universite’daşım. Kalafilm Productions’da yapım asistanı olarak çalışma hayatına adım atmış. Bir çok reklam, klip projesinin ve Vücut filminin prodüktörlüğünü  üstlenmiş. Akbank ve Pınar Süt’te pazarlama ve reklam departmanlarında çalıştıktan sonra kalbinin sesini dinlemiş ve çeşitli projelerin senaryo ekibinde yer almış. Halihazırda senaryo yazmaya ve prodüktörlük yapmaya devam ediyor. Kutsal İnek ise ilk kitabı.

Kitap bugün elime geçti, henüz bitirme şansı olmadı ama onun macerasını okumak keyifli olacak gibi duruyor. Ben de merak ettim kitabı nereden bulurum diyorsanız:

Kutsal İnek, Yitik Ülke Yayınları’ndan çıktı ve Türkiye’deki tüm D&R kitap mağazalarındaAlkım, Kabalcı, İletişim, Nezih, Kitapsan, İnkılap kitabevlerinde, dr.com.tr ve idefix.com’da bulabilirsiniz.

 

image

Nihan 

Yorum yapın

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir