Milenyum Kuşağı Sektörü Vurdu

Psikolojik olarak yaralı Milenyum kuşağı, Applebee gibi yerleri ve sayısız sektörü kağıt peçete gibi buruşturup atıyor.

Milenyum kuşağı 1981 ile 2000 arasında doğan kuşak oluyor, bir diğer adı Y kuşağı… 1980 ve öncesi doğanlar ise X kuşağı olarak bahsediliyor. Applebee ise bir fast food zinciri olmayan ancak Amerika’da zincir lokantalar arasında hesaplı ve orta kalitedeki hizmetiyle çok fazla insanın tercih ettiği restoran olma özelliği taşıyor.

Milenyum kuşağının tercihleri pek çok sektörü öldürdü

Milenyum kuşağının önceki nesillerden farklı tercihler yapmasının karışık, pek çok nedeni var. Bunlardan biri de finansal istikrar sorunları ve durgunluk döneminde büyümüş olmaları.

Morgan Stanley analisti Kimberly Greenberger, Business Insider’a şöyle diyor: “Bu büyük durgunluk nedeniyle oldukça belirli ve önemli psikolojik yaralar aldık.”

Milenyum kuşağının farklı alışkanlıklarından dolayı zarar gören iş / sektör alanları ise şöyle…

Fast Food Zincirleri

Amerika’da Buffalo Wild Wings ve Applebee’s gibi markalar pek çok şubesini kapatmak durumunda kaldı. Müşterilere çabuk ve pratik servis hizmeti sunan zincir restoranlar düşüşe geçti. Buffalo Wild Wings’in CEO’su Sally Smith: “Yeni kuşak dışarıdan sipariş vermek, fast-food ya da hızlı yemek yerine evde yemek pişirip yemeyi tercih ediyor.” diyor.

Bira

Gelen verilere göre Milenyum kuşağı şarap veya diğer alkollü içecekleri biraya tercih ediyor. Ayrıca geçmiş kuşaklara göre daha az alkol tüketiyor. Bira içilme oranı ABD pazarında 2016’dan 2017’ye kadar bile %1 oranında azalmış.

Peçete

Washington Post’un 2016’da yayınladığı bir makaleye göre gençler artık peçete kullanmak yerine kağıt havlu kullanmayı tercih ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre bu kuşak alışveriş yaparken, son 6 ay içinde %56 peçete; %86 kağıt havlu satın almış.

Breastaurant

Breastaurant gibi büyük göğüslü kadınların çalıştırıldığı mekanlar 18-24 yaş arasındaki gençlerin ilgisini pek de çekmiyor. Bu mekanların sayısı 2012’den 2016’ya kadar %7 oranında düştü. Son yıllarda daha çok, kadınlara yönelik dekorasyon arayışlarına ve değişimlerine gidiyorlar.

Kahvaltılık gevrekler

Genç nesil sabahları kahvaltı için gevrekleri tercih etmiyor. Daha sağlıklı ürünlere yöneliyor, yoğurt ya da hızlı yapılacak sandviçler gibi. Amerika’da geçmişe göre daha fazla kahvaltı yapılıyor olmasına rağmen tahıl, gevrek satışları 2009’dan 2014’e kadar %5 oranında azalmış.

Golf

Golf artık eskisi gibi popüler bir spor değil. Milenyum kuşağı daha çok fitness’a ilgi duyuyor.

Motosiklet

Yapılan araştırmalar, Y kuşağının motosiklete geçmişteki kadar ilgi göstermediğini söylüyor. Ünlü marka Harley-Davidson’da satışların düştüğü belirtiliyor.

Emlak – Ev sahipliği

Ev sahibi olmak, Milenyum kuşağında olduğu kadar az hiç olmamıştı. Yaşam tarzı değişiklikleri, evlenme ve çocuk yapma yaşlarının ertelenmesi gibi sebeplerden dolayı ev satışları daha durgun, ev sahibi olan genç sayısı daha az.

Light yoğurt

Gençler light yoğurtlara çok fazla güvenmiyor, sağlıklı olmadıklarını düşündükleri için yemiyorlar. Hatta daha fazla şeker barındırdığı düşünülüyor, bunlar üreticinin oyunları gibi düşünülüyor. Light yoğurt satışlarında Nielsen verilerine göre ciddi bir düşüş var.

Sabun

Bar sabun kullanımında gençler arasında bir düşüş var. Duş ve banyo kategorisinde satış oranı azaldı. Bunun sebebi olarak da Milenyum kuşağı gösteriliyor.

Elmas

Milenyum kuşağında evlilik sayısı daha az. Bunun yanında evliliklerinde geleneksel yüzük seçimi yapmayı reddediyorlar. Pırlanta satışı küresel olarak yavaşladı ve elmas üreticileri derneği daha çok müşteriye yeniden ulaşmak için ve markalaşmaları konusunda ilerlemek için yeniden yapılanmaya çalıştı.

Bankalar

Milenyum kuşağı bankaları güvensiz buluyor ayrıca fiziki olarak banka şubelerini daha az kullanıyor. Banka konusunda tüketici davranışlarında ciddi bir farklılaşma olduğu biliniyor.

Mağazalar

Milenyum kuşağı pek çok eski markanın kapanmasına sebep oldu. Y kuşağı restoran deneyimlemek ya da seyahat etmek için daha fazla para harcıyor. Giyim-kuşam ve moda sektöründe iş yapan birçok mağaza kapanmak zorunda kalıyor.

Tasarım çantalar

Milenyum kuşağı bir zamanların popülerleşen çanta markalarının da satışlarda zarar görmesinin bir nedeni oldu. Michael Kors ve Kate Spade gibi markalar ilgi kaybetti, büyük indirimlerle satış yapmaya çalıştı.

 

Tags from the story
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

uykusuz her gece…

dün gece yine uykusuz geçti… saat başı uyandı Can Ali ve burnu...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir