Organik mi doğal mı? Peki ya deterjanlar? 

Son yıllarda hayatımızı daha kaliteli yaşamak adına daha önce sorgulamadığımız her şeyi sorgulamaya başladık. Mesela beslenmek kesinlikle çok önemliydi hele ki Türkiye’de yaşayan biri olarak inanılmaz sofralar kurmaya ya da o sofralarda oturmaya alışkındık ama öyle her gördüğümüzü almamamız gerektiğini yıllar içerisinde öğrendik. Yediğimiz her ürünün nasıl üretildiğine, kimyasallarla temasına dikkat etmemiz gerektiğini öğrendik. Yalnız kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için başka bir konuya da dikkat etmek gerekiyor: temizlik ürünleri. Hepimiz çamaşır, bulaşık yıkıyor, evimizi yine deterjanlarla temizliyoruz hatta o koktukça her yer daha da temiz oldu hissine kapılıyoruz. Ama bir konuyu unutuyoruz ki bu ürünler kimyasal! Bu ürünler, eldiven ile temizlik yapmadığımız takdirde derimize doğrudan temas ediyor, yıkadığımız çamaşıra sinerek derimizde etki bırakıyor ve kokusuyla bizi zehirliyor!U Green Clean ile tanışana kadar normal deterjan kullanıyordum ve kimyasalların insan hayatını nasıl etkilediği konusunda bir fikrim vardı ama bu konularda çok net değildim ve yıllardır kullandığım ürünleri, (yiyecek alırken içeriklerini didik didik etmeme karşın) deterjan içeriklerine bakmadan ve “Uzun dönemli bana ve sevdiklerime ne gibi zarar verebilir?” sorusunu sormadan kullanıyormuşum. U Green Clean fabrikasını ziyarete gittiğimde öğrendim ki deterjanlar 26 saniyede derimiz ve solunum yoluyla vücudumuzun tüm organlarını ele geçiriyor ve çok sayıda kimyasal içeren sıradan deterjanlar evimizde, giysilerimizde ve bulaşıklarda kalıntı bırakıyor. Bu yoğun kimyasal kullanımımızın sonucunda her hafta 1 çay bardağı deterjan içiyormuşuz! Hatta daha somut bir bilgi vereyim Tübitak Kasım 2011 Bilişim Dergisi’nde deterjanların kısırlık, akciğer ve böbrek hasarları, egzama, kanser gibi hastalıklara yok açabileceğini açıklamış.

Bu öğrendiğim bilgiler uzun yıllardır hayatımda olan temizlik ürünlerini sorgulamamı sağladı ve eskilerden kurtulup yerine yenisini koymanın vaktinin geldiğini anladım. Bu gezi esnasında aslında çok önemli bir bilgi daha edindim: organik ve doğal ürün farkı. Organik doğalı kapsıyor ama doğal organiği kapsamıyor. Organik ürünler bitki özlerinden üretilmektedir yani bu ürünlerin içerikleri alıştığımız deterjan ve temizlik malzemelerinden farklıdır. U Green Clean ürünleri test ediliyor ve içindeki kimyasallardan ziyade soruna çözüm getiren şey organik ürünler. İnsanların aklında organik ürünler leke çıkarır mı sorusu oluyor ve cevap kesinlikle evet!

İlk denediğim ürün ev temizliğinin mihenk taşı çamaşır suyu oldu. Kapağı kapalı haliyle ve sadece kokusuyla bile bizi tehdit ederken organik çamaşır suları böyle bir etki yaratmıyor ve aynı zamanda uyguladığınız ürünleri bembeyaz yapıyor. Klor ve optik parlatıcılar bulunmadığı için kalıntı bırakmıyor ve sağlığımızı tehdit etmiyor. Madem her hafta bir çay bardağı kadar deterjan yiyoruz o zaman onun içeriğine de karar verebiliriz!

Bir diğer denediğim ürün ise yağ çözücü. Mesela yağ çözücüler hem kokularıyla hem de deriye temas ederek sağlığımızı tehdit ediyor. Bu yağ çözücüyü mutfakta, çamaşırlarda ve bulaşıklarda kullanabiliyorsunuz. Ben yastık temizliğinde kullandım. Yastık konusu benim için inanılmaz hassas bir konu. Otellerde kaldığım zamanda ilk kontrol ettiğim şey hep yastık oluyor. Yağlı ciltlerden geçen kir yastıklardan kolay kolay çıkmıyor. Bu ürünü kullanarak yastıklarımı temizledim. Organik portakal yağı özünden elde edilen ve ana hammaddesi sayesinde hem lekeler gitti hem de kokuyu yok etti üstelik normalde kullandığım deterjanlara göre sağlığımı daha az tehdit etti. Lavantalı sıvı el sabununu da denemelisiniz…

Aşağıda, Uzay Kimya üst düzey yetkililerinden aldığım, ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum bir göz atın derim…

U GREEN CLEAN: 

Doğa dostu ve hem de üretici sağlığını hem de tüketici sağlığını düşünmek üzere tasarlanmış ürünler.

Diğer temizleyicilerde bulunan ve temas ettikten 26 saniye sonra kana karışan GDO, fosfat, Sles klor, paraben gibi zararlı kanserojen kimyasallar içermiyormuş. Dolayısıyla organik ve doğal hammaddelerden üretilmiş bu ürünler sağlığınız için idealmiş.

 

Ecogarantie®sertifikasına sahip, doğa dostu temizlik ürünleri UZAY KİMYA’ dan U GREEN CLEAN doğa dostu temizlik ürünleri, 1983 yılında, Türkiye’de bulunmayan ancak tüketicinin yaşam kalitesini yükselten temizlik ürünleri üretmek için kurulan Uzay Kimya, toprak, su ve havaya olan saygı ve sevgisi sebebiyle, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen hammaddeler kullanıyormuş!

Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir temizlik ürünleri ile pek çok yenilikçi üründe imzası olan Uzay Kimya, dünyadaki gelişmelerle birlikte 2007 yılından beri yeni ürün serilerinde bitkisel temelli ve petrokimyasallardan uzak hammaddelerle üretim yapıyorlarmış.

2014 yılı sonunda Türkiye’de ilk kez Uzay Kimya’ya verilen “Ecogarantie® Sertifikası” ile, tüm dünyada ekolojik ürünler için uluslararası kabul görmüş bir belgeyi almaya hak kazanmışlar.

U GREEN CLEAN ürünlerinin başlıca özelliklerini  firma yetkilililerin ağzından dinlediğim şekilde sıralayacak olursam:

• Formüllerde kullanılan hammaddelerin üretimlerinden itibaren tüm aşamaları ekolojik sertifikalı olması onu diğelerinden ayırıyor. Avrupa Birliği’nden ECOGARANTİE sertifikası gibi…

• Bitkisel ve doğal hammaddelerle üretildiği için petrol ve hayvansal kaynaklı hammaddeler içermiyor. Klor, SLES, Paraben, Sentetik Parfüm ve Fosfat gibi zararlı kimyasallar KESİNLİKLE İÇERMİYOR!

• Hayvanlar üzerinde deney yapılmıyor üstelik helal sertifikalı

• Sentetik Parfüm yerine organik yağlar kullanılıyor ben lavanta ve portakala bayıldım!

• Zararlı kalıntı bırakmıyor

• İçeriğindeki tüm hammaddeler doğada biyolojik olarak parçalandığı için çevre ve cilt dostu ürünler.
Ben Carrefour’dan alıyorum en kolay (şimdi bana nereden alıyorsunuz diye soracaksınız diye önden söyleyeyim dedim) alışveriş yaparken doğal yazan organik yazan ürünleri bir kez daha okuyun içeriklerine bakın, sepetinize ne koyduğunuzu bilerek alışveriş yapın. Sepete giren mideye giriyor, satınalma şeklinizi değiştirin sağlığınıza etkisini  izleyin…

Ürünler ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

 

 

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Birey Olarak Varolma Kongersi

Okulumuzun düzenlediği “Birey Olarak Varolma Kongresi” nden haberdar etmek istiyorum. Çocuğunuz çok...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir