Süt Alerjisi

Can Ali doğduktan sonra yüzünde kırmızı kırmızı kızarıklıklar oluşmaya başladı, hafif pütürlü. Eskiler buna anne sütünün bebeğe ağır gelmesi olarak yorumlarlarmış. Yüzünde sanki minik minik kızarıklıkar ve arttıkça artıyor ama bir yandan da kilo alımı çok iyi ve oldukça iyi de süt emiyor. Ben çok kafama takmadım fakat hatta Can Ali büyüdükçe serpildikçe bu kızarıklıklar da yok oldu ama bu sefer de saat 20.00 de yatınca 03.00 den önce kalmayan uyuyan oğluma bir haller olmaya başladı, gündüz sürekli kusar oldu fakat bu böyle püskürü cinsten değil sanki fazlasını atıyormuşcasına ama öyle ki sürekli huzursuz sürekli hareketli ve kusuyor. O ağlıyor ben emiziyorum, o kusuyor ben emziriyorum, o ağlıyor yine emziriyorum ve doktor doktor dolaşıyorum.

O zamanlar ki doktorumuz Yıldız Perk bunun nedenini bilemediğini riske atamayacağını ve antibiyotik kullanmamız gerektiğini söyledi ben de kullandım, geçmezse bir idrar tahlili yaptırırız dedi fakat geçmek şöyle dursun Can Ali o antibiyotiği aldı ve daha da kötü oldu. Bu arada ben idrar tahlilini yaptırdım ama tehşisden de hoşlanmadığım için başka doktor arayışına girdim. Nasıl üzülüyorum bir görseniz, oğlumun kilo alımı durdu, gün boyu kusuyor, günde 50 kez kıyafet değişiyor, sürekli mızmız, ağlıyor ve de huzursuz, gece uyuyan çocuk gecede 10 kez uyanır halde ben de doktor arıyorum ki derdime derman. Tabi o zaman bir de acemi annesin sanıyorsun ki o gün olan herşey ömür boyu öyle olacak, ilk burun akıntısında doktora, ilk hapşurukta doktor ara meğer hayat öyle değilmiş! Bu arada da Amerikan hastanesinde doğduğu için Can Ali onu orada ilk gören doktora götüreyim bari dedim gittik, Can Ali nin gelişimini son derece güzel hatta oldukça başarılı bulduğunu sağlıksal olarak hiçbir probleminin olmadığını bazı çocukların böyle olabileceğini kusması için de reflü olabileceğini söyledi (GERD), 1 yaşına kadar ki reflünün de fizyolojik olacağını mide kapakçığı gelişmediği için de bunun bir rahatsızlık olmadığını söyledi, kullanmamız için bir adet ilaç verdi hani bizim de midemiz ekşidiğinde kullandığımız naneli ilaçlardan. Ben bu duruma inandım, hatta günde 5 sefere kadar da bu ilaçtan verdim uzunca bir süre ama değişen bir şey yok bu sefer sinirlerim iyice gerildi, doktoru aradım, bir daha gittim yok değişen bir şey yok ne semptomalr düzeldi ne de Can Ali de bir değişiklik oldu en ufak bir değişiklik yok ben de ilacı kestim içim almadı o ilacı zaten.

Komşum kızlarını Hilal Mocan a götüryormuş bana da sağolsunbir randevu aldı ve ben de gittim, hemen gereksiz antibiyotik kullanımından ötürü bağırsak florasın bozulduğunu söyledi. Emziriyorsun hiçbir ilaç vermiyoruz dedi, 5 geceye kadar da calpol kullanabilirsin eğer çok huzursuz olursa dedi hatta bazen ağrılar çok olursa fitil ver dedi, ağrı kesicili olandan… Bunu da aklım almadı ama ben yine de denileni en azından ilaçsız olarak yapacaktım, neyse değişen bir şey yok doktora tekrar gittim, tabi bu arada saatlerce sıra bekliyorsunuz, trafik berbat çocukla tek başına doktora gitmek gerçekten çok zor, çanta, anakucağı, arabayı nereye park edeceksin, ettin nasıl herşeyi birden taşıyacaksın neyse ki allah dağına göre kar veriyor hepsini hallediyordum sanki çok birşey yapıyormuşum gibi görünüyor olacak ki kimse de gelelim mi seninle demiyordu…

Neyse son gidişimde artık hilal Hanım tahlil yapalım, böbreklerine bakalım bir de sintigrafi çektirelim dedi, şüphesiz tamam dedim çünkü miniğimin ağlamasına dayanamıyordum zaten evde de bunun bişeyi var laflarını o kadar çok duyuyordum ki hele de sütün mü yetmiyor acaba laflarını… Daha 5-6 aylıkken Can Ali böbreklerine ultrason yapıldı, reflü sintigrafisi yapıldı, idrar ve kan tahlilleri yapıldı. Sonuçta Reflü ve Reflüye bağlı süt ve süt ürünlerine bağlı alerji olabilir dendi, Demir i de iyi ama heran lazım olabilir dendi. Üzüldük, hatta relfü sintigrafisi çekilirlen neler yaşadığımı size anlatamam, Can Ali ye bunları yaşattığım için o kadar üzülüyorum ki! Süt alerjisi dendi reflü dendi ve Fügen Çullu Çokuğraş a yölendirildik. Sürekli doktordayız veya tahlildeyiz…

Allah çocuğu hasta ailelerin yardımcısı olsun, allah kimseyi çocuğuyla sınamasın (anneanne lafları demeyin nolur gerçekten böyle hissediyorum!) O kadar zor ki kendinize olsa ayrı zor ama bu canınızdan kıymetli canınıza olunca ne yapacağınızı bilemiyorsunuz bir de böyle bulmuşlar acemi anneyi o test senin bu test benim o doktor senin bu doktor benm dolaştırıyorlar. Hele ki o randevu almaya çalışma kısımları, aldın muayenehanede bekleme kısımları küçücük bebekle!!! Gittik evet süt alerjisi! Sen eliminasyon diyetini giriyorsun bu çocuk basbas bağırıyor besin alerjim var diye sen onu dinlemiyorsun, ilk olarak süt ve süt ürünlerini keseceğiz! -bu arada oğlum hiç daha ek gıda almamışken! Anne sütünden geçiyor dedi peki okuduk araştırdık o zaman için anne sütünden geçtiğine ikna olduk ve eliminasyon diyetine başladık.

Fakat durumda değişen bir şey yok! Huzursuzluk baki, kusmalar baki, grip de oldu ( onu da alerjiye bağladık) bir kan tahlili daha istedi Fügen hanım onu da yaptırdık ve ama o kadar zorlanıyorum ki tek başıma bütün bınların üstesinden gelmekte, arabayı park et, arkada durmayan Can Ali yi bir şekilde oyala araba kullan, puseti aç, çantaları al, puseti it, merdivenlerden çıkar, kan aldır, ağlasın, sinirler gerilsin için acısın tam bir işkence… bana değil Can Ali ye… Neyse sonuçta kan tahlilinde de birşey çıkmadı alerji malerji yok bana göre, çünkü evet okuyunca semptomlar uyuyor, uyku bölünmesi, huzursuzluk, ağlama, kusma, bunlar ok ama bana göre değil alerji neyse eliminasyon diyetine devam yediğim bir ekmek, içtiğim bir su yediğim bir kuzu eti bir zeytin ve de başka hiçbir şey yok çünkü sadece süte değil her türlü besine alerjisi var Can Ali nin Fügen hanıma göre…

 

Ben böyle takılırken günlerden bir gün Peri (ikiperimasili, periayda) dedi ki Nihan sen bir de Kadir bey e git. Ay yok dedim ben doktor doktor dolaştım sonuçta kanda manda çıkmadı (ama zaten bu yaşlarda yanıltıcı olurmuş gerçek değerler çıkmazmış olsa da olmasa da kan tahlili sonucuna güvenilmezmiş biz bu tahlilleri niye yaptırdık???) ama bariz alerji diyor doktorumuz ben de diyet yapıyorum inandık bir doktora dedim ama ben kendim bile dediğime inanmadım ve ertesi gün Elif Dağlı ya gidecekken peşine de Kadir bey e randevu alayım dedim çünkü bu arada alerji olduğuna o kadar eminiz ki, hatt asadece süt değil o yüzden Fügen, Hilal ve Elif 3 doktora gidiyoruz. Elif Karlı bize ventolin ve pulmicort da verdi… Ne ararsan var bizde! Elif hnaımın kontrolüne gdeceğiz çünkü ona göre de besin alerjisi değil herşeye alerji ve nefes alma problemi var (daha ilk görüşten anladı, hani ki o zaman gripti) hemen aldık ilaçlarımızı biraz da pulmicort alalım dedik… Çare arıyoruz işte daha doğrusu arıyorum!

Ah kafam ah! Allahtan emizren anneler grubunu buldum, allahtan Peri bana Kadir bey e git dedi de ben bu işten kurtuldum çinkü Kadir bey e gitmemle sen deli misin aslan gibi oğlun var onlar hiç sağlıklı çocuk görmemişler, sen bozacıya gidersen boza satarlar hiçbir şeyi yok oğulunun git 3 saatte 1 emzir gel dedi! E peki alerji?? Ne alerjisi!!! E peki diyet yaptık azıcık da olsa kusmasının miktarı azaldı??? Çünkü sütün azaldı!!! Günde 6-7 kez yeşil kaka??? Çok beslendiğini gösteren kaka!! aa cidden mi e peki bunca tahlili??? Boşa harcanan para ve zaman, yıpranan psikoloji!!! Düşünsenize tek sorun 3 saatte 1 emzirmekmiş ve onlarda test doktor hiç ama hiç biri bunu bilememiş!!!

Kadir bey den çıktım kafam karışık, zaten sıra beklemedim diye iyice karışık kafam yoksa bu doktora güvenilmez mi? Bekletmedi, yok para harcatacak tahliller yaptırmadı, istemedi iyi herşey dedi insansak mı napsak? Ben yine 10 gün diyete devam ettim çünkü eğer cidden alerji varsa o protein sütte ki 3 haftada elimine oluyormuş vücuttan (eğer anne sütünden bunların geçtiğine inanıyorsak) o yüzden riske atamam dedim! 3 saatte 1 emzirmeye başladım sihir gibi! kusma 10 gün içinde yok oldu! hatta 1-2 sefer sonra yok olmuştu ben bunu görünce diyeti de bıraktım zaten ilaçları bırakmıştım içime sinmiyor diye şimdi de diyeti bırakmış oldum! ve Kadir bey işte o zaman benim kahramanım oldu! Düşünsenize testlere yatırdığım paraları, harcadığımı zamanımı, herşeyden önemlisi de yıprattığım sinirlerimi ve üzdüğüm oğlumu!!! Alerji ayağına sütten de oldu… Neyse ki çabuk toparladım bi iç sesimi diledim bir Peri yi bir de asıl Kadir bey’i!

Meğer bizim kinin süt alerjisi falan yokmuş!!! Şimdi 21 aylık günde yarım karton süt tüketiyor! yoğurt yiyor, sütlaç yiyor, kaymak yiyor… O yüzden şimdilerde süt alerjisi dendi mi ben duruyorum, çekimser kalıyorum ama hikayemi de duysunlar istiyorum! Sonuçta olmayana bile var diyorlarsa acaba aslında var dediklerinde de yok olabilir mi? Ama tabi ki herkes benim gibi yapmayabilir, varsa vardır diyip yola devam edebilir sonuçta en iyiyi anne bilir ama ben yine de alerjiye bakış açımı Kadir bey yöntemiyle varsa vardır ama bu ek gıdaya geçmemiş bir bebekte anlaşılmaz varsa da azar azar verilir çok büyük sorunlar çıkıyorsa keçi sütü verilir o da olmazsa bir süre uzak durulur ama böyle çocuk sayısı çok azdır… Ben böyle yaptım, ama bu benim deneyimimdi ve ben alerji dendi mi bir duruyorum… Haklı değil miyim?

Nihan

Yorum yapın

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Alışkanlıklarımı Değiştiriyorum

Bir karar verdim önce kendi içimdeki savaşı bitireceğim ki etrafımdaki savaşlar da...
Devamı

29 Comments

 • hayır haklı değilsin:)çünkü can da öyleydi azıcık kusuyordu benim dr um direk çok emziriyosun demişti,alerji öyle kişilere,durumlara bağlı bir hastalık değil,fügen hnm a göre ok herkes alerjik ama çocuğun alerjisi varsa vardır 3 gün önce içinde margarin olan ekmek verdim ve can 2 gecedir hiç uyumadı,hırıl hırıl,ağız çevresi kıpkırmızı ve gazı bitmiyor çocuk uğraşıp duruyor.kadir beyin anne sütünden geçmiyor iddiasının da bilimsel hiçbir kanıtı yok,istediğin yayını araştır eğer getirirsen bilimsel bir veri canın dr u mesleği bırakıcak:)ayrıca ben sana hemen kanıtlayabilirim mesela mandalina yiyim yanında canı emziriyim,ohhhhhhhhhhhhhhhh ne güzel saydırdım:)

  • sevgili cantrikotun annesi öncelikle uçurtma yazısını okuyup onun altına süt yazım ile ilgili yorum bırakmış olduğun için tebrik ederim :))) şimdi ben oraya yazdığın için onun altına ben de cevap yazmıştım bakalım oradan buraya alacağım 🙂

   ozgecim, senin oglun alerjik olabilir, ben alerjinin oyle 1-2 gorme ile belirlenebilecegini dusunmuyorum bebeklerde. Kan tahlilerinde bile var mi yok mu emin olunmayan bir seye nasil tek bakisala var denebilir ki? Ben Hilal Mocan, Fugen Cullucokugras ve Amerikan Hastanesinde Ozlem hanima gittim ve hicbiri bana cok emiziriyorsun demedi, buna karsin sintigrafi, ultrason, kan tahlili, dirar tahlili yapildi, daha devam etsem neler olacakti bilmiyorum bir ara doktorlardan tahlil merkezlerinden cikmiyorduk. Elif Dagli ya gittim 3 dakika bakti ve bize pulmicort verdi ama gittigimizde Can Ali hastaymis gripmis direk inandik ve dayadik pulmicortu ventolini. Demek istedigim su bilinemeyen anlasilamayn hersey icin alerji kayistirmasi yapiliyor, gazi var alerji, kusuyor alerji, çok kaka yapıyor alerji, uyumuyor alerji, oysa basşka bir sebebi de olabilirmiş! Mesela bizde olduğu gibi, mesela çok besleniyor olabilirmiş, şimdi geriye dönüp baktığımda çocuğuma yaşattığım stres (tahliler için, hiç sintigrafi çektirdin mi bilmiyorum hele ki 7 aylık bir bebeğe) harcadığım para hiç önemli değil yeter ki sağlıklı olsun ama içirdiğim ilaçlar, üzüntülerim, her gün doktora taşınmalarım… ben doktor değilim ama şimdi kadir bey e yazarım o sana cevabini verir, ben anne sütünden besinin çocuğa geçtiğine inanmıyorum bu benim seçimim çünkü ben tecrübeledim… Ayrıca ben çok pimpirik yapılmaması taraftarıyım hani kedi totosunu görmüş bişey sanmış derler ya yani benim de zaman zaman elimde kolumda ufak tefek şeyler oluyor ama yaşam kalitemi tehdit eden beni yaşamsal işlevlerimden uzak tutmuyorsa önemsemiyorum. Ha bunu diyen: Alerjik astımı olan biri… Annem beni pamuklara sarıp sarmalamış şimdi biraz alerjiğim…

   Ozgecim ayrica Can katı gıda ya geçmiş bir çocuk Can Ali 6 aylıktı bunlar olurken ve henüz hiçbir katı gıda almıyordu bir de Kadir bey e mail attım bakalım ne cevap verecek 🙂 korkuyorum kendisinden bana bile kızabilir ne yazdın sen diye 🙂

 • Kesinlikle bende karşıyım herkese alerji denmesine karşıyım ama şehirleşme arttıkça alerji artmaya devam edicek o da bir gerçek.Şimdi esas mesele şu çocuğun alerjisi olabilir tahlilde çıkabilir ama çocugun vücudu bunu tolore edebilir.Ben Can’a 1 kere kan tahlili yaptırdım gaza gelip şimdiki aklım olsa asla yaptırmazdım alerji testi için filan,yeni gittiğim dr deneyerek bulmak varken ne gerek var dedi bence çok da doğru dedi.En büyük pişmanlığım o’dur bugüne kadar.
  Hepimiz ilk zamanlarda hatalar yaptık ben çocuğun ateşi 37 ye çıkmış diye soydum can’ı bütün gün öyle gezdi sonra farkettim naptığımı:)Allahtan çocuk üşümedi.
  İyi ki yazdın bu yazıyı her alerji diyene inanmasınlar,ama gerçekten alerji varsa da sıkı bir diyetle üstesinden gelinir diyorlar(ki ben bununla hiç alakası olmadığını düşünüyorum,yaşı büyüdükçe alışıyo can’da çok sorun ççıkartmasa hepsini verirdim inan)
  Demek istediğim şu çok önemli değil ama çok önemsiz bir konu da değil,iyi ki can ali’de çıkmamış.Zaten çocuktan çok anne için yıpratıcı,onun içinde ne var bunda ne var,büyüdükçe zaptetmek daha zor falan filan

  • sana Kadir bey’in cevabini gönderiyorum hani sordum demiştim ya gerçekten de sordum…
   Sayin Nihan hanim,
   Sagolun, yerlestik sayilir. Bu konu ile ilgili yazilari okudugunuzda, herkes kendi acisindan haklidir, Tip’da “olmaz” diye bir sey yoktur. Ararsaniz illaki bulursunuz. Onemli olani ise; olasiliklari bir siklik sirasina gore dizdiginizde, en sik gorulen hadisedir. Anne sutunden allerji gecebilirmi, belki geciyordur, ama ben gormedim. Dedigim gibi onem sirasina gore dizerseniz, en arkalarda gelebilecek bir ihtimal. Ama nedense, “bu allerji” bizim doktorlarin ilk aklina gelen sebep oluyor. Boyle bir teshis konuldugunda, esas hadise duzeltilmedigi icin, arazlar devam ediyor ve doktorun isi hic bitmiyor, hasta doktordan cikamiyor. Zamanla kendiliginden duzeldiginde ise, o doktor “prim” yapiyor. Sevgiler.

 • Senin bloguna süt alerjisi yazısına readerdan yorum bıraka girdim uçurtmaya atmış nidiyim:)

 • merhabalar ben sizi gülben hanımın proğramında gördüm,benimde 4 aylık bebegim var yüzünde kızarıklıklar olunca bizde doktora götürdük;izmirde turoyurom hem kan tahlili hemde deri testi yapıldı(behçet uz çocuk has.)Yumurta ve süte alerjisi oldugu çıktı ama öyle çok huzursuzlugu falan yok sadece yüzünde vardıkızarıklık şimdide vücudun oldu.çok dikkat ediyorum nerdeyse 1 ayolcak ama yüzündeki kızarıklık hala var hiç geçmiyor krem sürmeme ragmen.ne yiyecegimi şaşırdım,cvp yazarsanız sevinirim

  • Merhaba Hamiyet, 4 aylık bebeğinizin yüzünde kızarıklıklar var demişssiniz doktorunuz bunun için size ne tavsiye ediyor? Süt alerjisinin seviyesi nedir? Bu durumda 2 anlayış mevcut birisi diyetinizden bebeğinize alerji yapan besinleri çıkarmak, diğeri de sütünüzden besin alerjisinin geçmediğini düşünerek bebeğinizi ona alerji yapan besinlerden uzak tutmak. Ben bu durumda her ikisini birden yapana daha çok rastladım, ne yazık ki zor bir süreç ama deneyip görebilirsiniz ama eliminasyon diyeti malesef çok meşakatli ve sürdürülmesi zor ancak isteyince oluyor. Benim yaptığım araştırmalara göre sütte bulunan bir proteine karşı alerji oluşuyor ve bu protien sizin vücudunuzdan ancak 3 haftada tamamen çıkıyor eğer 1 gr bile tüketmezseniz. Fakat mesela dışarıda tavuş şiş bile yememeniz gerekiyor çünkü tavuk şiş çoğu zaman marine edilmiş oluyor ve sosunda yoğurt bulunuyor. Bazı ekmek çeşitleri süt ile mayalanıyor, simitler de,peynir süt yoğurt tereyağı tamamen çıkıyor ve sabah kahvaltısı güçleşiyor zeytin ve maydanoz ile kahvaltı yapabilirsiniz bu da kalsiyium açısından zengin olur ama ben doktor değilim bunun için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. sevgiler…

 • bide hırıltımız var dogdugundan beri,bronşit ve astım olabilir diye korkuyorum.diyet mamasıda yazdı doktorumuz gerektigi zaman verirsin diye

 • yumurta ve süt ürünlerinden uzak durucakmışım mesela tarhanadan bile yogurttan yapıldıgı için dedi.Çok dikkat etmemi vücuda alerjiyi unutturmamız gerekiyormuş; benim anlamadıgım sadece deri testi sonucu buna karar verildi,bazılarında da aynı sorun var hatta bebegin dışkısında kan bile varken onlar keçi sütü içebiliyor,bizim öyle bişeyimiz yok sadece kızarıklık ve vücudunda egzama var. Ama bana yasak o kadar ki aldıgım herşeyin içindekiler bölümünü okuyorum peynir altı suyu tuzu varsa bile yemiyorum yani.alerjideki seviyeyi sormuşsunuz 7mm çıktı.Dediğiniz gibi zor bir süreç eylül ayına kadar devam edicez bakalım.Yorumlarınız içinde teşekkürler ederim.

  • Merhaba , süt alerjisine uygun mayalanan tarhana tarifi var. eğer isterseniz paylaşımda bulunabilirsiniz. Tarhananın mayalanması için nohut şart diğer tüm malzemeleri kendi alerjinize uygun olarak veya damak tadına uygun olarak değiştirebilirsiniz. süt alerjimiz var diye tarhananın keyfinden uzak kalmayın istedim. Sevgilerimle , http://www.bebegimalerji.wordpress.com bloğunda tunanın tarhanası olarak aratın.

 • merhaba ben ingilterede yasiyorum oglumun sut yumurta ve kuruyemis yani nuts alerjisi var benim icinde cok zor oldu iki aylikken teshis kondu kan testleriyle o gunden beri hicbir sut urunu yemiyor onun yerine soya sut ve yogurtlari veriyoruz.suanda oglum 5 bucuk yasinda kendiside ogrendi alerjisini cunku yedigi zaman cok rahatsiz oluyor bogazinda kasinti sisme kizariklik hatta bazen kusuyor cunku vucut kabul etmiyor.gercek sut alerjisi cok zor ve dikkat gerektiriyor ama her kizariklik alerji degil.

  • çok geçmiş olsun gerçekten alerji ile yaşamak insanın kendi için bile çok zorken çocuğu için daha da zor. Umarım bir an önce iyileşir ve kurtulur alerjiden ayrıca dediğiniz gibi her kızarılkık alerji değil… her sebebi bulunamayan şey de alerji değil…

 • selamlr benimde bebeğim 4.5 aylık çok huzursuz ve kakasında kan çıktı drye götürdük süt allerjisi dedi bende çok sık besleyen annelerdenim şimdi kafam karıştı e yazdıklarınız mantıklı geldi

 • Merhaba , öncelikle herkese acil şifalar diliyorum,ben Dr Kadir Bey in soyadını sormak istiyorum size ..sevgilerimle..

 • Merhaba.Yazinizi soluksuz okudum.Benim bebegimde benzer sureclerden gecti ve gecmeye devam ediyor. Gittigimiz iki doktorda alaninda prof. istanbulda gidebileceklerimizin en iyisi.Her ikiside taninmis ve tv de annelere bebek sagligini anlatan doktorlar.Ama ne yazik ki bebek ayni,rahatsizlik ayni,belirtiler ayni ama teshisler farkliydi.Gereksiz cok ilac kullandik.Sorun devam ediyor ama ben tam olarak ne oldugunu hala anlayamadim.En cok uzuldugum de bebegimin yogurt yiyememesi.
  Sizden ricam bana Kadir beyin soyadini yazar misiniz? Kendisine ulasmak istiyorum.Yazinizda sanirim sadece adi geciyordu.

   • Merhaba,benim oğlum 1 aylıkken besin alerjisi dendi şuan 7 aylık ve hala devam ediyor diyet yapmamama rağmen…Ek gıdaya geçemedim doktorlar kolonoskopi olamadan takibimize alamayız diyorlar bende ufacık oğluma kolonoskopi istemiyorum..dün pirinç unuyla muhallebi yaptım sabah gözleri şiş uyandu ve kaşınıyordu ne yapacam bilemiyorumm..cocuğu böyle olan varmı ?? yaptığım diyet : süt ve süt ürünü içeren heşey.dana eti,balık,domates,kabuklu yemişler,yumurta akı…

    Götürdüğüm doktorlardan biri anne sütünü kes diyor pregemon as mama ver diyor sadece :(((

 • meraba yazılarınızı ve hastalığı olan arkadaşların sorunlarını okudum.öncelikle sorunlar hakkında fikirler paylaşıldığı için faydalı buluyorum böyle sitler.hasta olan kardeşlerimize allah eş
  şafi ismiyle şifa versin ve üzerlerine sabır döksün.

 • Oldukça benzer şeyler yaşamız buaradaki bir çok anne ile, biz de de ilk etapta süt alerjisi dendi, dediğiniz gibi diyet uyguladım, sonra başka bir doktora gittim bu çocuğun kesinlikle süte alaerjisi yok, aynen devam dendi. Biz de ama kusma uyku problemi kanlı kaka yada ishal gibi bir durum yok, sadece yüzü daha doğrusu yanakları ufak ufak sivilcelendi ve kızarıyor, son iki gündür bacaklarına da indi ve yüzünde sertleşme var, çok endişeleniyorum ama elimden de gelen bir ey yok, 4 ayrı doktora gittik son 1 hafta, hepsi bir besine karşı alerjisi var ama süt yada ptotein değil dediler ama neye, yumurta testi de yaptırdık çıkmadı birşey fakat bu hafta yumurtayı kemesini söyledim bakıcı teyzemize, deneyeceğiz bakalımç umarım o dur sorunun sebebi çünkü yaz geliyor çok hareketli bi bebek zaten terledikçe yüzü kızarıyor onu öyle görek de beni çok üzüyor.

 • Merhaba,
  Bu yazinizi okudugumda , kizim 22 aylikti ve ayni diyetlerden gecmis ve sonuc alamamis uzgun bir anne olarak Kadir Bey’ e ulasmaya calismistim. Ama o coktan gitmisti. Anne olunca anladim sitesinde bi kac ay sonra sorulari yanitlamaya baslayinca iletisime gectim . Asil sorunumuz olan alerjiye bagli emilim bozuk
  lugunu tedavi etti oralardan.
  Tesaduf bu ki bu yil Turkiye ye geldiginde kendisiyle tanisma firsatim oldu ve kizimi muayene etti. Size minnettarim bu tecrubenizi paylasip dogru adrese yonelmeme sagladiginiz icin.
  O tarihten beri blogunuzu takip etmekle birlikte bir suredir gozatmadigimi farkettim. Bu aksam baktim ve sizinle bu yaz haziran ayinda Bodrum Bitez Aktur tanistigimizi hatirladim. Sizin ilk geldiginiz gun du once Can Ali ile tanistik sonra sizinle . O an hatirlayamadim sizi . Can Ali ile kizim Dilara cok guzel oynadilar su tabancalarini ve yemeklerini paylastilar:)
  Umarim tekrar karsilasiriz
  Sevgiler…

  • Berna hanım ne olur görün yazımı ne olur.benim oğlum da 20 aylik ve alerjiye bağlı emilim bozukluğu var kadir bey bize festal diye bir ilaç önerdi ve ilaç ise yaradı. Siz de mi bu ilaçla tedavi oldunuz .ne olur görün yazımı ne olur cevaplayın

 • Öncelikle merhaba,
  yaşadığınız şeylerin çoğunu ben de yaşadım ve halen yaşamaya devam ediyorum. Oğlum 9 aylık ve 3 aylıkken inek sütü alerjisin teşisi konuldu. fakat sonra kilo alımı yavaşladı tabi ben beslenmeyince o da doğru düzgün beslenemedi. sonra başka doktora gittik inek sütü alerjisi falan hikaye sen istediğini ye iç dedi. fakat gece uykularımız çok kötü, burnumuz sürekli tıkalı ve ağzı açık uyuyor ve kilo alımı çok az ayda yaklaşık 100 gram.. ne olur yardımcı olun kafayı yiycem

 • Merhaba, benim bebeğim de iki buçuk aylık ve ara ara yeşil kaka yapıyordu. Ancak bir hafta kakasında mukus ve kan alıyor. Kadir bey e yazdım, fazla besleniyor dedi. Kendi doktorumuz ise süt alerjisi. Sadece emziriyorum bebeğimi. Kusması yok, gaz sancısı yok. Çok endişeliyim ya gerçekten alerjiyse diye. Sanırım katı gıdaya geçince anlayacağız fakat deneyiminiz beni biraz da olsun rahatlattı.

 • Okuyunca süt alerji durumunu direk yşadıklarım aklıma geldi .aynı şeyleri malesef bizde yaşadık 3aylıkkken oğlum yeşil kakayapmaya başladı büyük bir gazla hemde,ve günde 6-7kez(bizde kusma yoktu)ben de sayısız doktora gittim alerji dendi diyetimden birsürü besin çıkarıldı aylarca bişey yemedim ama devam etti oğlum artık kaka incrlemkten delirecektim hafif kırmızı noktalar bile vardı.sonra hayatımı doktoru hande alp ile tanıştın,oğlumu görür görmez proktokolit dedi bir çeşit emilimle ilgili bir rahatsızlık ,rahatsızlık bile denmez,herşeyi yiyorsun sen dedi aksine yemezsen belli bir süre sora yemediğin besinler için gerçekten alerji riski artabilir dedi,bu cogu bebemte 9.ayda şak diye kesiliyor dedi sdc oğluma 9.aya kdr süt ürünü vermememi söyledi bana herşey serbest,ve gerçekten 7.ayda kakamız normale döndü ve 9.ayda süt yoğurta başladık ve hiçbirşey olmadı
  Sevgiler

  • Merhaba özge hanım aynı anlattığınız sorun bizde de var kafamda binlerce sorular dolaşıyor çok da üzülüyorum oğlum iki buçuk aylık sadece kakamız bazen yeşil mukuslu oluyor bir de gözle görülür bir nokta kan da gördüm keyfi yerinde uykusu normal deriden alerji testimiz de negatif çıktı ben şuan sütle alakalı hiçbirşey yemiyorum doktor tavsiyesiyle acaba bizimki de proktikolit olabilir mi doktorunuza nasıl ulaşabilirim

 • Bugün böbrek Donörü ol
  Herkese merhaba, Bugün sağlıklı olduğunuzu biliyorsanız, böbrek bağışı yapmaya hazırsınız (ödeme birincil masraflarla 500.000 dolarınızdır), hayat kurtararak, bağışta bulunarak maddi hayatınızı değiştirmek ister misiniz? Acilen 11 böbrek bağışına ihtiyacımız var.
  Talebinizi doktorunuza yazın: (doktoryekterkidneytransplant@gmail.com)
  Not: ameliyat için seyahat etmeye hazır ve yalnızca sağlıklı insanlar

  Hasan Yekter.
  doktoryekterkidneytransplant@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir