Üç aylık bebeğe mama verilir mi?‏

Sneijder’in eşi Yolanthe’ye yüklenmişsiniz hayırdır gençler? Taş hatun, eşinin de yer aldığı fotoğrafta bebeğini biberonla besliyor. Cabau’nun kadın takipçileri en az altı ay anne sütüyle beslenmesi gereken bebeğe mama verilmesine tepki gösteriyor. ???

 

 

Çok güzel peki siz kaç ay emzirdiniz? Genelde bu soruya gelen cevaplar şöyle oluyor: hiç mama vermedim 8 aylıkken nohut pilav bile yiyordu tebrik ederiz hiç mama vermemişsiniz peki ilk 6 ay sadece anne sütü dedirten bilginize bir yaşına henüz gelmemiş bir bebeğin temel besinin anne sütü olması gerektiğini de ekleyelim mi? Hatta 2 yaşına kadar anne sütü diyen WHO Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri olduğunu da ekleyeyim ki sorun olmasın.
Bir diğer sorum, biberonun içindekine uzaktan laboratuar testi mi yaptırdınız sevgili hem “cinslerim”? Kadın güzel, başarılı üstelik Türkiye’nin en büyük futbol takımında top koşturan para sayan bir eşi var ondan bir de çocuğu olmuş hem de çok güzel, gözleri de mavi vurun “kahpe”ye! Bir arada Kıvanç Tatlıtuğ ile reklamlara çıkmıştı gıcık hadi bulduk bir açığını, yakaladık saydıralım instagram’dan!

 

Sakin olun o da bir kadın ve anne, hadi biberonun içindekini tahmin ettiniz 1.çinko peki ne yaşadığını biliyor musunuz? Ya hastaysa? Ya eşine, ben yokken beslenmesi gerekirse sağdığım anne sütlerini bu şekilde çözüp biberonla bu şekilde verebilirsini tatbik ediyorlarsa? Ama yoooo Yolanthe’nin emzirmek ile ne işi olur daha 3 aylık bebeğe mama ile dolu biberonu dayamıştır! Çok gaddarsınız menopoza girmiş teyzelerin dediğini yapmışsınız benim sütüm varya benim sütüm 3 metre fişkırırdı (hiç emziremedi).
2.çinko tebrikler bildiniz içindeki mamaymış! Eeee sonra yani sizce o güzelim kadın, çocuğuyla aşkını her firsatta dile getiren anne, onu ilk 6 ay anne sütü ile beslemesinin faydalarını bilmiyor mudur? Zaten hiç doktora da gitmemiştir, ay zaten o bakmıyordur bile bakıcıları vardır bari süt anne bulsalarmış. Canım bak öncelikle birini yargılamadan önce soracaksın hatta bir kadının emzirmeme seçimine bile yeri gelecek saygı duyacaksın (sana her ne kadar uymasa da). Sen gereken uyarıyı yaparsın seçim onundur. Sen duracağın yeri bileceksin. Hepimiz biliyoruz, bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü sonra da ağırlıklı anne sütü almasının faydalarını da bilmek ile uygulayabilmek arasında da epey fark oluyor realitede. Yapan da oluyor yapmayan da! Anne olmadan önce ettiğin büyük sözler yok mu? Hah onları hatırla nasıl da yutuyorsun o lafları biliyor musun? Hadi sen süpersin bir ikisini yuttun o hepsini yuttu ne fark eder? Şimdi bilmiyorsun belki, sosyal medya yorum yazarı Wanna be genç ve güzel olduğunun bile farkında olmayan kız, ama sen de yaşayacaksın. O veya bu konuda, yaşayacaksın!
Sana gelince sevgili anne, anneanne, babaanne, teyze, hala tebrikler 3.çinko ve bingo süper anne sensin!!! Bravo! Duymayı istediğin, süper anneliğin ile ilgili beklediğin takdiri ben vereyim sana, tatmin edeyim seni gerçekten yürekten kutlayayım rahatla fakat senin de hataların, yapamadıkların oldu hatta yaptığın ve yapmasaydım dediklerin. Takındığın bu tavır yaptığın bu yorumlar “süper anne sendromu” yaymak ve yaratmaktan başka hiçbirşeye katkı sağlamıyor. Gerçekten anne sütünün faydalarını anlatmak olsa amacımız böyle saldırmayız diye düşünüyorum ve herkesi sakinliğe davet ediyorum. Bahanesi olsun olmasın, doktor demiş olsun olmasın önce herkes herkesin seçimlerine saygı duysun, duyduğu noktadan kendi görüşlerini kimseyi yermeden, ötekileştirmeden söylesin, örnek olsun önce kendi yapsın…
Balkon konuşması yapmaya ne kadar meraklıymışız!
Son olarak aşağıdaki notu okuyun lütfen ve hal böyleyken birazcık farklı yöntemler uygulamamızın faydası üzerine konuşalım, sosyal medyadan atarlanmanın, azarlayarak doğruya yönlendirmenin faydalarını konuşalım 2016 verilerine etkisi olmuş mu ona bakalım ne dersiniz? Yeri gelmişken sevgili Yolanthe seni tanımıyorum ama bence çok güzel bir kadınsın öyle anlaşılıyor ki mutlusun bize göre hayatta her istediğin de olmuş bundan sonra da olsun. Vurur yüze ifadesi aferin be bitanesi!
Not:
Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (2008) emzirmenin Türkiye’de çok yaygın olduğunu, çocukların %97’sinin bir süre emzirildiğini ancak yaşamlarının ilk iki ayında bebeklerin sadece %69’unun tek başına anne sütü ile beslendiklerini göstermiştir.
Bebekler 2-3 aylık olduğunda, sadece anne sütü ile beslenenlerin oranı %42’ye düşmektedir.10 İlk iki ay içinde tek başına anne sütü ile beslenme oranı TNSA-2003’e göre %44’dür ve bu oranın giderek arttığı gözlenmektedir.
Altı aydan küçük çocuklar arasında biberon kullanımı %41’dir ve 6-7 aylık çocuklarda en yüksek seviyeye ulaşarak %60’lara yükselmektedir.
Ülkemizde 2005 yılı sonrası yapılan çalışmalarda herhangi bir süre anne sütü alma oranı %98-100 arasında, 6. ayda tek başına anne sütü alıyor olma oranı ise %42-64 arasında bulunmuştur.
İnek sütü ve yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin tüketimi iki aydan önce başlamaktadır (%4,1), 6 aydan küçük bebeklerde tüketim oranı %17,9, 6-9 aylık bebeklerde ise %77,7’dir. Tahılların diyete girmesi 2-3 aylıkta başlamaktadır (%0,5), altı aydan küçük bebeklerin %3,3’ünde ve 6-9 aylık bebeklerin ise %69,4’ünde tahıl ürünleri tüketilmektedir.
Emzirme Türkiye’de yaygın bir uygulama olmasına rağmen, ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenme oranı yeterli değildir!

 

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

suçlu bulgur olabilir mi???

bugün 2 haftadır ilk defa Can Ali 3 kez kaka yaptı 🙂...
Devamı

1 Comment

  • Eleştirmek için eleştirmek milli bir hastalığımız oldu. Hiçbir şey düşünmeden, durumu anlamaya çalışmadan, bunun için herhangi bir çaba göstermeden, her şeye karşı duruyor insanlar. İstiyorlar ki bir tek onların düşündükleri doğru olsun. Korkunç bir tahammülsüzlük çemberinin ortasına düşmüş gibiyiz. Kıskançlık da var tabi. Mutlu ve güzel insan görmeye tahammülümüz kalmamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir