Yaşlılık Karşıtı En Süper Diyet Hangisidir?

Jessica Alba, Molly Sims, ve Chelsea Handler’ın ortak noktaları nedir biliyor musunuz?

Kendi beslenme sistemini yaratan uzman Kelly LeVeque’ten faydalanmış olmaları… Sonuç odaklı ve “sağlıklı diyet” programı ile endişeden uzak bir şekilde insanlara yardım ediyor Kelly LeVeque. Herkesten farklı bir diyet programı var, gerçekten tüm duyduklarınızdan başka olabilir, kendine özgü bu programın adı ise “Fab Four”. “Mükemmel 4’lü” diyebiliriz. Onun sisteminde protein, yağ, lif ve yeşillikler var; belirli bir listeye bağlı kalmak ise tarihe gömülüyor. 3 ana öğün ve 3 ara öğün yok, günün belirli saatlerinde size söylenen ne ise masanızdan kalkıp onu yemiyorsunuz. Kelly LeVeque’in Body Love isimli kitabı da geçtiğimiz ay çıktı ve büyük ilgi gördü. Instagram hesabını şöyle bırakalım ve Mia Adorante’nin kendisiyle yaptığı, wmagazine’de yayınlanan röportajına geçelim.

Az ama sık yemek aslında neden doğru değil?

Yemek yemek aslında bir anlamda geri dönüş gibi… Çünkü acıkmayı bekliyorsunuz ve açığı kapatmaya çalışıyorsunuz. Karbonhidrat ve yağlı besinler yemeyip düşük kalorili olanları tercih ederseniz, hemen yine acıkırsınız. Bu arada kan şekeriniz düşer ve 90-120 dakika sonra karbonhidratlı bir şeyler tüketmek istersiniz, abur cubura yönelirsiniz. En son çıkan endokrin bilimine göre az ama sık yemek bizi aslında yorgunluk ve erken yaşlanmanın yanı sıra daha az yağ yakmaya sevk ediyor. Büyük inanışın aksine! Ama neden? Yemek yediğinizde vücut 6 saatlik bir sindirim sürecine başlıyor. Çünkü vücudun, aldığı besinin emilimini sağlaması ve kullanılabilir moleküllere bölmesi için azımsanmayacak derecede enerji harcaması gerekiyor. Bu işlem 6-8 saat içerisinde kandaki “yağ deposu” koruyor.

Mükemmel 4’lü sisteminin arkasında ne var?

Bana zayıflamak ümidiyle gelenlere şunu tavsiye ediyorum: “Her öğün protein, yağ, lif ve yeşillik tüketin.” Bu 4’lü açlık hissini yok eder ve vücudun ihtiyacı olan gerekli besinlerin alınmasını sağlar. Bu sistemde “yenilecekler” ve “yenilmeyecekler” gibi listeler yok, sadece sağlıklı beslenmek için hafif bir yeme şekli öneriyorum. Tabağınıza bakın ve kendinize şu soruyu sorun: “Dört bileşene sahip miyim?”

Protein, kolajeni ve kas oranını artırır, metabolizmayı çalıştırır;

Yağ, hormonları, cildi ve hücresel sağlığı besler;

Lif, bağırsaklarda bakteri çoğalmasını önler ve toksinlerin atılmasını sağlar;

Yeşillik ve sebzeler, kanserle ve iltihaplarla mücadele eder, bağışıklığı güçlendirir.

Bu kombinasyonla, abur cubur yemeden 4-6 saat geçirmek mümkündür. Her öğünde bu 4 gıda alındığı takdirde işlenmiş gıdaları tüketmeye ihtiyaç duymazsınız.

Yemek konusunda takıntılıymışsınız. Doğru yeme dengesini nasıl buldunuz?

Kalori ve diyetler bizden duygusuz insanlar olmamızı bekliyor. Katı kurallara uyarak yaşamayı bıraktığım an, basit ve bilimsel ışık altında bir plan oluşturdum. Artık sürdürülemez ve aşırı kısıtlayıcı bir diyet tarafından zincirlenmiş değilim. Bu yemeğe karşı savaş açmakla olmuyor, doyma ve açlık hormonlarını doğal bir şekle sokan basit ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmekle ilgili. Yemek konusu bir dram olmaktan çıkıyor. Sinir bozucu diyet listeleri ve agresif arındırma içecekleri yok. Temizleyici meyve suları içmek için eve bile gelmiyordum. Sonunda pasta yiyebileceğimi de anladım.

Açlık ve iştahı açık olmak arasındaki fark nedir? Açlık hormonlarını hangi yiyeceklerle dengede tutuyorsun?

Beynimiz ve vücudumuz birlikte çalışıyor ve fizyolojik dürtü ile bize aç olup olmadığımızı bildiriyor. Açlık, beyindeki hipotalamus ile bağlantılı. Vücut daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olduğunu oraya bildiriyor. Eğer öğünümüzde gerekli 4 gıda türü de varsa, beynimiz vücudumuzun ihtiyacı olan yemeyi aldığını söyler, doyar ve kalkarız. Daha sonra sindirim ve emilim süreci başlar. Açlıkla ilgili 8 hormona sahibiz. Bunlar bedende farklı eylemlerle, hangi yiyecek türünü istediğini bir şekilde belli eder. Mükemmel 4’lü, bu 8 hormonun doğal olarak dengelenmesini sağlar. Ve bu sadece 1 saat sürmez. Aldığımız besinler sağlıklı ise vücut ilave gıdaya uzun süre ihtiyaç duymaz. Fiziksel ve zihinsel aktivitelerimiz sırasında ve uyurken var olan enerjiyi tüketir. Bunun yanı sıra şekerli ve karbonhidratlı, bağımlılık yapan ürünleri çok tüketirsek, beynimiz bize vücudumuzun hâlâ ve hep aç olduğu sinyalini gönderir. İşte o zaman iştahı açık biri oluruz. İşlenmiş gıdalar, beynimizde ödül hormonu dopamini salgılar, bu da stresliyken daha da fazla yeme ihtiyacı oluşturuyor.

Yağdan neden korkmamalıyız?

Yüksek kaliteli yağlar, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, A, D, K ve E vitaminlerinin emilimine yardımcı olur, bilişsel işlevleri geliştirir, hücre zarını yapılandırır, hormonları dengeler, gerçek bir anti-aging için anahtardır.

Mükemmel 4’lü sisteminin önerdiği yemekler nelerdir mesela?

Avokadolu ve sebzeli vejetaryen çorbalar, kemik suyu çorbaları, tavuk, karnabahar, pirinç, baharatlı somon ya da karides yanında yeşillikler, salata, haşlanmış yumurta ya da vejetaryen omlet… vb.

Öğleden sonra acıkmamak için nasıl bir kahvaltı öneriyorsun? “Süper kahvaltı”?

Süper kahvaltı, Fab Four Smoothie’dir. Müşterilerimin şeker ihtiyacını bastırmak ve karşılamak için hazırladım. Diğer tariflerden biraz farklı. Meyve sınırlı ve protein, yağ da içeriyor ki kan şekeri dengede kalsın ve acıkmayı geciktirsin. Bu karışım, öğle yemeğinden önce acıkmanızı engeller ve sağlıklı beslenme çabalarınıza dosttur.

Kafeine karşı duruşunuz nedir?

Kafeinle ilgili bir sorunum yok ama ben sabahları tercih ediyorum. Müşterilerimden ise organik çay ve kahve tüketmelerini istiyorum. Ancak böbreklerinde bir sorun varsa kafeinden uzaklaştırıyorum.

Temiz ve parlak bir cilt için nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı bir cilt, nem için Omega 3 yağ asidine; kolajen ve elastin üretimi için B vitaminine; hücre yenilenmesi ve korunması için doğal minerallere ihtiyaç duyar.

Müşterilerini kırmızı halıya hazırlayan Kelly / Be Well, güzel bir cilt için onlara Omega 3, D vitamini, B vitamini, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve lifli besinler öneriyor.

Tags from the story
, , ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

günün menüsü kuzu pirzola…

bugün güne zeytin ve beyaz ekmekle başladım… çayımı şekerli bir şeyle içmek...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir