İstanbul Yakınlarında Haftasonu Tatili

image

Haftasonu için İstanbul yakınlarında bir yerlere mi gitmek istiyorsunuz o zaman bu yazımı mutlaka okumalısınız çünkü geçtiğimiz haftasonu pılımı pırtımı topladım, çocukları aldım, Cansever’den de rica ettim, ona tatil! olsun diye çocuklarla düştük yollara. Sever misin bilmem bana ama ben uzun yol ve müzik ikilisine bayılırım, kendime fransızca chansonlardan oluşan hafif chillout bir albüm aldım istikamet Güral Sapanca

Bu tatile giderkenki amacım, İstanbul’dan biraz uzaklaşmak, hava değişikliği, çocuklarla keyifli zaman geçirmek ama azıcık da olsa dinlenmek, hem ruhen hem de fiziken. Güral Sapanca’yı seçmemdeki neden ise araba ile kolay ulaşım, hem çocuklar için hem de büyükler için tesisin uygunluğu, açık alanlarının genişliği, hamam, masaj gibi seçeneklerinin olması, sabah, öğle, akşam yemeklerinin olması zira çocuklarla gidince yemek saatleri birbirine tutmadığı gibi günlük aktivite artınca yemek talepleri de farklılaşabiliyor.

Yol boyunca şarkılar, bilmeceler derken tesise ulaştık, şansımıza hava harikaydı çocuklar dışarıda vakit geçirirken ben de check-in imizi yaptırdım. Bu tesis büyük firmaların bayi toplantıları, seminer ve eğitim gibi aktiviteleri için de çokca tercih ediliyor dolayısıyla oldukça kalabalık oluyor haftasonları. Ben sevgililer günü şerefine kendime ve çocuklarıma böyle bir tatil planladığım için tesis daha da kalabalıktı. Sevgililer gününe özel paketler yapılmış sevgilisini kapan gelmiş 🙂

Şaka bir yana, resepsiyondaki yoğunluk dışında herhangi bir yoğunluk ile karşılaşmadım. Sadece sizi şunun için uyarmak isterim, şayet tatilde masaj, kese, köpük veya diğer Spa hizmetlerinden faylanlanmayı planlıyorsanız o zaman önerim, randevularınızı gitmeden almanız olacaktır. Ben cumartesi günü tesise giriş yaptığımda o gün için herhangi bir boşluk yoktu fakat ertesi gün için kendi tercih ettiğim saat için randevu alabildim.

Çocuklar ve Cansever olduğu için bir connection oda tercih ettim, bu iki oda birbirine bağlantılı iki ayrı kapısı var iki ayrı anahtar ile giriliyor ama içeriden istendiği takdirde kapılar açılarak bağlantı sağlanıyor. Odaya çıkar çıkmaz, kendinizi dinlenme moduna sokuyorsunuz, temiz havlu ve buhar gibi Spa’dan yükselen kokular sizi rahatlatıyor. Hamam, masaj gibi hizmetler odalara çıkan asansörlerin -1. katında bulunuyor dolayısıyla siz odanıza çıkarken bornozlu baylar bayanlar kapalı havuza giden minik civcivler görebiliyorsunuz. Ben şahsen ayrı asansör olsa, spa’ya inerken o modda olmayanlar ile karşılaşmasak daha iyi olur diye düşünüyorum ama bu kadar detay iki çocukluyken mühim bile değil diyebilirim size.

Aliva Spa‘nın Türk hamamı, sauna, aromaterapi, masaj bakım ve hizmetleri, orman içinde masaj gibi daha özel hizmetleri de mevuct. Aliva Welness ise İdeal sağlığa kavuşabilmek ve bunu devam ettirmek ,dengeli beslenmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, stresi kontrol altında tutmak, kaliteli bir uyku uyumak için benimsemeniz gereken yaşam biçimini size sunuyor. Aliva “wellness yaşam biçimi” için gerekli olan temel bileşenleri kazanmanız için size yardımcı oluyor. Ne mi yapıyor, sağlıklı yaşam ile ilgili yapmanız gerekenleri size bir program ile uygulatıyor. Sabah uyanma saatinizden, kahvaltı ve bütün öğünlerinize planlıyor bu plan çerçevesinde size neler yemeniz gerektiğini, nasıl bir günlük aktivitede bulunmanız gerektiğini de belirtiyor, belirtmekle kalmıyor uygulatıyor. Sabah 08.00 de uyanıyorsunuz, kahvaltı, doğada yürüyüş, ara öğün, su jimnastiği, stretching, masaj ve diğer öğünleriniz saatleriyle size uygulatılıyor.

image

Büyükler Aliva imkanlarından faydalanırken küçükler oyun odasında veya bahçede güzel vakit geçirebiliyorlar. Bahçe oldukça geniş hava soğuk olmasına rağmen, küçük golf sahası, basketbol, futbol sahası, açık alanda saklambaç, salıncak, kaydırak, iyi havalarda açık havuz ve su kaydırakları gibi pek çok aktivite var. Bu aktiviteleri çocuğunuz ile birlikte ormanın içinde yapabileceğiniz daha sonra da hazır yemeğinizin önüne geldiği bir tatil düşünüyorsanız Güral Sapanca sizin için doğru tercih olabilir. Biz bahçede yağmur çamur demeden koşturduk, kafeste olmasına çok üzüldüğümüz tavşanlara ve köpeklere baktık, en azından orada oldukları için sevindik, (kafeste olmasını bir nebze anlayabiliyorum açık alanda olsa biz o hayvanlara nasıl davranırız pek emin olamıyorum, ayrıca güvenlik ile ilgili konular da var ama yine de doğada kafesli hayvan görmek bizi üzüyor işte napalım). Günün geri kalanını kapalı havuzda geçirdik, su oldukça sıcak, havuz küçük ama o kalabalığa rağmen havuzda herhangi bir yoğunluk yoktu. Havuz suyu da ortamı da oldukça sıcak ve yine Spa katında bulunuyor bu arada söylemeyi unuttum öyle çocuğunuzla hamam keyfi yapmayı falan hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz, çevredeki bazı otellerde olduğu gibi burada tesise çocuk alımında sorun yok ama Spa’ya 14 yaş altı çocuk kesinlikle alınmıyor.

Giderken, kolluk ve miniğiniz için bornoz almanızı tavsiye ederim, büyükler için bornoz düşünülmüş ama küçükler için bornoz bulunmuyor her ne kadar hamamdan faydalanamayacak olsalar da havuz a girdikleri için bence bornoz almanızda fayda var. Bahçede oynamak için sevdiği oyuncaklardan oluşan bir çanta, ayrıca tesis içinde merdivene ek olarak puset, tekerlekli sandalye için de çözümler var. Puset ile dışarıdaki parkurda dolaşma, içeride de bu rampalar sayesinde pusetle de aynı şekilde rahat hareket etmenize olanak sağlıyor. Benim böyle büyük bir tesiste beklentim -eğer gözümden kaçtıysa çok üzülürüm- çocuk tuvaletleri. Nedense şimdiye kadar gittiğim hiçbir tatil köyü, otel veya tesiste bu düşünülmemisş oysa olsa süper olur diyorum! Ellerini yıkayabilecekleri onlar için uygun klozet ve musluklar çocuk friendly çözümler bence artık olmalı.

Bütün yemekler açık büfe, ama değişik restorantlarda alakart seçenekler de mevcut, bahçedeki taş binada pide yemenizi tavsiye ediyorum. Benim en çok hoşuma giden ekler ve sütlaç oldu desem gülmeyin tatilde en sevdiğim şey böyle tatlı kaçamaklar! Yemek yemek yerine tatlı yemek gibi… Doğa ile iç içe olayım, biraz günlük rutinden uzaklaşayım ama çok da uzağa gitmeyeyim, çocukları da yanımda götüreyim ama zorluk çekmeyim onlar da eğlensin diyorsan senin için de bir tatil seçeneği olabilir burası.

image

Ben sevgili oğlum ve kızımla, bol yüzmeli, temiz havalı, aktif, enerjik ve dolayısıyla gece uykusu bol olan bir tatil yaptım, Canali ve Lila ayrı mutlu oldu ben ayrı mutlu oldum. Canali oradan ayrılmak istemedi, çevreden duyduğum tesis yorumlarıda “bu tesiste en zor şey sigara içmek”, “çocuklar çok mutlu” ve “anne dönmeyelim, yine gelelim” şeklindeydi…

Nihan

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

İyimserlik Sandığınız Kadar İyi Mi?

Her olaya ve düşünceye iyi tarafından bakabilmek mümkün mü? Bu doğru mu?...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir