Dünyanın En Başarılı Kişilerinin Okuma Alışkanlıkları

Dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının bir ortak noktası var. Bu ne yüksek bir IQ, ne inanılmaz şanslı bir olay… Bu, onların okuma alışkanlıkları. Kitaplar, onların en büyük yatırımları.

Günlük 2 Dolardan 20 Milyar Dolara

2 genç erkek, Nebraska, Omaha’da bir bakkalda çalışıyorlardı. Büyük Buhran’dan sonra harap düşen, fakir bir aileden gelen büyük genç erkek, ek iş olarak hampster alıp, çiftleştirip, satmaya başladı. Bakkal sahibinin torunu olan gençlerden küçük olan ise, kapı kapı dolaşıp sakız, şişe kola gibi şeyler satmaktan, okulu boşluyordu. O dönem her iki çocuk da günlük 2 dolar kazanıyordu. Fakat bir on yıl kadar sonra, dünyanın en büyük holding şirketlerinden Berkshire Hathaway’de, yılda 20 milyar dolar kâr ediyor olacaklardı.

Kimdi Bu Gençler?

Bu gençler Charlie Munger ve Warren Buffett… Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük yatırımcıları.

Buffet, gününün % 80’ini okuyarak geçiriyor. % 80!!!

84 yaşındaki Charlie Munger ise başarılarının sırrını 2007’de bir dizi hevesli hukuk öğrencisine anlatırken şöyle diyor:

“Hayatta kesinlikle çok zeki olmayan, hatta çalışkan bile olmayan insanların yükselişlerini görüyorum, fakat onlar makine gibi olmayı öğreniyorlar.

Onlar her gece yatağa, her sabah kalktıklarından biraz daha bilgili yatarlar ve önündeki uzun koşuda sana yardım eden biri varsa, bu daha iyidir.”

Buffet, kariyerinin ilk günlerinde her gün 600 ila 1000 sayfa okumayı planlıyordu. Fakat günümüzde gününün % 80’ini okumaya ayırmış durumda.

Herkese önerisi şu: Yaşamın neresinde olursanız olun, önemli değil; öğrenmeye devam edin, başarılı olacaksınız.

Milyarderler Kitap Kulübü

Başarılarını okumaya borçlu olanlar sadece Buffet ve Munger değil. Teknoloji girişimcisi, mucit Elon Musk ise, kitap okuyarak roket yapmayı öğrendiğini söylüyor. Musk, Güney Afrika’da bir çocukken çok fazla zorbalığa maruz kaldı. Kendini bilim kurgu ve fantastik kitaplarda ancak huzurlu hissediyordu. Ve bu kitaplar ona, dünyaya miras bırakacağı şeyler için ilham kaynağı oldu. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından oldu.

Dünyanın en zengin adamı olan Bill Gates ise tam bir kitap kurdu. Yılda 50 civarı kitap okur ancak bu kitaplar kesinlikle kurgu kitapları değildir.

Pek çok ilginç insanla tanışıp, birçok farklı yeri ziyaret etme fırsatı olsa da, yeni bilgi edinmek için okumayı tercih ettiğini söylüyor.

Benzer bir şekilde Mark Zuckerberg, 2015’te herkesi, iki haftada bir kitap okumaya davet etti.

Peki Sizin Okuma Alışkanlıklarınız Nasıl?

Bugün yatağa biraz daha akıllı yatmak ister misiniz?

Okumanın çok değerli olduğu konusunda herkes hemfikir olsa da, çoğu insan bunu sıkıcı bir iş olarak görüyor…

Günü en sevdiğiniz TV programını izlemek yerine neden kitap okuyarak tamamlamak istemeyesiniz?

Belki de bir günü bitirirken, son olarak arkadaşlarınızla buluşuyor ya da konuşuyorsunuz…

Hayatta sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz diğer şeyler yerine, okumanın avantajlarından faydalansaydınız ne olurdu sizce..?

blinkist

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Lala’s Pequenos’un Noonieleri

Lala’s Pequenos’un Noonieleri 0-3 aylık bebekleri için şık, sevimli, sıcak bebek havluları...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir