Ek Gıda Meselesi!

İlk anneliğimde annelerden sık duyduğum kelimeler vardı; sebze çorbası, yoğurt, babycook, blendır gibi. Henüz duymayan kaldıysa bu kelimeler ek gıdaya geçişin habercileri.

Bebeğin 6 ayı dolar dolmaz sanki bir gün önce foşur foşur sadece anne sütü ile beslenen bebek o değilmiş gibi ek gıdaya geçiş emiri gelirdi.

Süt çocukları yeni bir serüvene sokulurdu: EK GIDA!

Anneler, “zaten anne sütü artık azalıyor” denilerek bir telaş ek gıdaya yönlendirilirdi. Artık süt vermemeleri gerekirmiş gibi acil ek gıdaya geçişleri istenirdi.

Sonra alışmaz yemeklere diye korku ekilir, sebze çorbası tarifi iliştirilirdi elimize. Meyve ile başlamayın ağzı tatlıya alışır denirdi.

Benim aklım, içim almazdı bu meseleyi. Neden daha az anne sütü alsın ki diye düşünürdüm. Bir yandan da ya yemezse, ya yanlış yapıyorsam endişesi taşırdım.

Bebek daha oturmayı öğrenmemiş, dişi çıkmamış hop daya ek gıdayı?

Yok benim içime sinmedi. Ne kadar ek gıda alırsa o kadar az anne sütü alır tezime anti tez oluşturamadım.

Yemek savaşlarına girmek istemediğimden işime de geldi, ara ara tereddütlerim -sonuçta ilk anneliğim- olsa da kararıma sadık kaldım ve bir yaşına kadar olan dönemi çocukların yemeklerle tanışması için ayırdım.

Sadece anne sütüyle besleniyormuş gibi anne sütü verdim daha sonra uzanmak istediği yiyecekleri eline verdim.

Sabah yumurta sarısı, öğle ile akşam arasında yoğurt tattırdım ama öncesinde hep emzirdim. Zamanla yoğurt çorbamı merak etti, pirzolayı eline almak istedi böylece bir yaşına geldi. Sonuçta ek gıda dediğimiz şeye bebeğin bünyesi ne kadar hazır, alacağı kimyasallar, yapay maddeler de cabası.

Anne sütü yokluğunda da alternatif değil. 1 yaşından sonra da, 1 yaşına kadar yaptığım gibi ek gıda miktarına dikkat ettim çünkü ne kadar ek gıda o kadar az anne sütü ve bu çocuklar iki yaşına kadar süt çocukları.

traftan çok ses yükseliyor, karışan, doğru bildiğini empoze eden, ayıplayan, garipseyen çok insan oluyor.

Eğer sizin de annelik hayaliniz 2 yaşına kadar bebeğinize anne sütü vermek ise kararınıza karışanlara @bebekbeslenmesicom içeriklerini doktor referansı gösterebilirsiniz.

Yolunuz açık ve anneliğiniz tam hayalinizdeki gibi olsun.

 

https://www.instagram.com/p/Be7IUyqHvwS/

 

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

puset…

bebek doğunca anladım bütün aldığım ürünlerin ne kadar fonksiyonuz olanlarını seçmiş olduğumu…...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir