Yorgun Cildime Elveda!

Hayatın koşturmacasında bazen solgun, yorgun ve sağlıksız görünürüz. Aynadaki görüntümüz içimize yeterince su serpmiyormuş gibi (!) bir de bizi görenler “Ay iyi misin? Ne oldu? Kötü bir şey mi oldu?” ya da “Hasta mısın?” der. Sağ olun var olun, çok yardımcı oldunuz gerçekten. Hiç sevmem şöyle negatif yaklaşanları. Ben de biliyorum yorgun olduğumu ya da müthiş görünmediğimi ama vebalı muamelesi yapmasak mı birbirimize?

Geçenlerde ben de aynada kendime baktıktan sonra cildime ne yapsam iyi gelir diye araştırmaya başladım. Çünkü lekelenmeler vardı ve solgun görünüyordum. Fakat bu gidişe bir dur demek istedim. Hepimiz bu konularda internetten araştırmaya başladığımızda görüyoruz ki binlerce opsiyon var. Tabi kimse yoğurdum ekşi demeyecek ama cilt önemli bir konu hanımlar! Biraz dikkatli olmak, neyi kime yaptıracağınıza karar verirken doğru kararı almanız gerekiyor. Ben araştırmalarım sonucunda Clinimed Dermatoloji’nin kapısını çalmaya karar verdim. Benden size en önemli tavsiye cildinize yaptıracağınız işlemleri doktorlara yaptırmanız. Bu o anda oluşabilecek problemlere müdahale konusunda da işlemin size uygunluğunun değerlendirilmesi noktasında da doğru kararların alınmasını sağlayacaktır.

 

 

Clinemed Dermatoloji, Medikal Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği’ne gittim ve sorunlarımdan bahsettim.  AQUASHINE ‘Işıltı Liftingi’ ile yüzümdeki sorunları çözmeye karar verdik.

‘Işıltı Liftingi’nin nedir derseniz hemen açıklayayım: hyaluronik asit içerikli dermal dolgu.  “Işıltı Liftingi’ni, tıpkı yüz ve dudak dolgusunda olduğunu gibi çok ince uçlu enjeksiyonlarla uyguladılar ve işlem esnasında hiç acı çekmedim! Hatta kendi videomu bile çekebildim. Clinemed Dermatoloji’nin en sevdiğim özelliklerinden biri her hastaya aynı tedaviyi uygulamıyor olmaları. Aslında bunu söylemek bile komik çünkü ideali zaten bu şekilde olmalı ama şehrin her köşesinde açılan güzellik salonlarında o kadar ezbere tedaviler uygulanıyor ki bana gösterilen ilgiye tabi ki hayran kaldım! Bana uyguladıkları tedavinin içeriğini, göz çevreme, ten rengime ve problem dereceme göre ayarladılar. Düşük dozda lokal anestezinin uygulanmasının ardından cildimi temizleyip göz çevremde gerekli görünen noktalara bana özel ayarlanan dozu uyguladılar. Ayrıca bu uygulama inanılmaz kısa sürdü: sadece 15 dakika! İşlemden sonra rahatlatıcı tonikle göz çevremi sildiler ve kızarıklık önleyici medikal kremle de işlemi tamamladık.

 

 

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit içerikli dermal dolgu ile bu ışıltı liftingini gerçekleştireceklerini söylediklerinde hemen sordum neymiş bu asit diye. Normalde cildimizde var olan ve yaşla birlikte miktarı azalan bir madde olduğunu, miktarı azaldıkça cildimizin kırışıp yaşlandığını ve lekeler oluştuğunu öğrendim. Hyaluronik asit hacim katmadı, ama parlaklık ve canlılık verdi. Aslında PRP de bunu yapıyor fakat ikisi farklı yollardan bu işlemi gerçekleştiriyor. Ayrıca AquaShine sadece yüzümüze değil kırışıkları ve yıpranma payını azaltmak istediğimiz örnek vermek gerekirse bacak içine de uygulayabiliyormuşuz.

Lifting yüzü geren değil gözenekleri sıkılaştıran bir şey midir, nedir? Kafamda deli sorular…

Bütün uygulama esnasında sayısız soru sordum. Sağ olsunlar hiçbir sorumu cevapsız bırakmadılar. Cildime parlaklık ve canlılık gelecekti ama peki lifting kısmı ne olacak diye sordum. AQUASHINE cildimize ışık verirken aynı zamanda nemliliğini artırıp cildi bir miktar da yukarı kaldırıp gerginliğini artırmış oluyormuş. Ama ameliyatla ya da iple yüz germe kadar bir lifting değil. Beklentilerimizi buna göre belirleyelim. Özellikle bu işlem genç yaşta olanlar için ideal oluyormuş. Sevgili doktorum AQUASHINE uygulamasından sonra “cildin ne kadar iyi görünüyor, tatil sana iyi gelmiş, çok iyi dinlenmişsin” gibi şeyler duyacağımı söyledi ve gerçekten uygulamadan birkaç gün sonra buluştuğum arkadaşlarım “Noldu sana parlıyorsun” dediler.

 

 

Estetisyen demek doktor demek değildir!

Estetisyen çok havalı bir kelime fakat doktor demek değil! Aman ayrıma dikkat edelim. Clinemed ziyaretimde bu konuyu da aydınlatma fırsatı buldum. Estetisyenler bu tarz kliniklerde doktorlara yardımcı olan hemşire arkadaşlarmış. Çeşitli sertifikalar alıp 6 ay gibi bir süre kursa gidip estetiysen olabiliyorlarmış. Cilt bakımı yapıp cildi temizleyen ve doktorları asiste edip hastayı hazırlayan kişilere estetiysen deniyormuş. Ayrıca bazı üniversitelerde de bu konuda bölümler açılmış.

Peki neden doktor yapmalı onların da sertifikası var yeter diye düşünüyorsanız hemen açıklayayım. Öncelikle çoğu klinik zaten hastanın özelliklerini göz önüne alarak farklı uygulamalar yapmıyor. Ki bu inanılmaz hatalı bir yaklaşım. Herkese aynı doz ve birebir aynı tedavi uygulanması sonucu Bratz bebeklerine dönüyor. Ayrıca eğer lazer dozları doğru uygulanmazsa geri döndürülemez hasarlar oluşabilir.

AQUASHINE hemen etkisini gösteriyor mu! Bu işlemin rutini nedir?

Kesinlikle evet. Cildin yapılanmasını güçlendiriyor. Ayda bir 3 kez yaptırmak gerekiyor ve bu bir kür anlamına geliyor. Bu kür tedavisini de yılda 1 kez tekrarlamak gerekiyor.

Botoks’tan kaçmalı mıyım?

Clinemed’e gitiğimde göz çevreme hem doğal duran hem de etkisi hemen geçmeyen botoks yapmalarını istedim ve botoksla ilgili aklımdaki sorulara cevap buldum. Mesela göz çevresi botoksu kolay geriye dönermiş: 4 ay gibi bir sürede. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı iki ilaç varmış: dysport ve botoks. Bunlar hastanın özellikleri göz önüne alınarak seans aralıklarına da dikkat edilerek uygulanması gerekiyormuş. Eğer kaçak ürünler kullanılıyorsa ya da zamanı gelmeden erken botoks yapılıyorsa antikor oluşumu tetiklenebiliyor ve yıllar içerisinde botoksun etkisi azalıyormuş.

Botokstaki bir diğer sorun da tüm kadınların birbirine benzemesine neden olması. Ben ne olursa olsun sonuç hep bu şekilde olur sanıyordum fakat öğrendim ki hastanın yüzünün analiz edilmesi en önemli hususmuş. Alnındaki kırışıkların nasıl oluştuğu, frontal kısmın germe açışı, kaşlarının mesafesi, göz küresine olan uzaklığı bunlar çok önemliymiş. Göz çevresi kemiğine göre baz almak en doğrusuymuş benden size söylemesi.

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

BUGÜN KALEM İREM AFŞİN’İN

Bugün blogumun sayfasını İrem Afşin’e ayırdım bir farkındalık hareketi için #otizmifarketyasamipaylas   Otizm…...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir