Ayakkabılarını ters giymiş bir çocuk görünce…

Dur bir saniye!
Yok yok sus birşey deme…

Ters giymişsin deme!

O kadar mı zor?

İllaki karışıcaz bir öğreten adam moduna geçicez.

Dahası var, annesi ayakkabılarını ters giymiş çocuğuyla yürürken oradan biri çocuğunuzun ayakkabıları ters düşecek diyen de var! Annesiiiii çocuğunuz ters giymiş.. Yazık o da aklınca iyilik yapıyor çocuk düşmesin istiyor ama hem anneyi hem de çocuğu aşağı çektiğinin farkında değil ya da olmak istemiyor. O anne onu bilmiyor mudur sizce?

Yok siz daha iyi bir annesiniz ve kendi kendi kendinize kadına bak çocuğu ters ayakkabılarla dolaştiriyor ne anneler var yahu demekten alıkoyamazsınız .

image

Karşıdan bakan bilmez ki o çocuk ayakkabılarını kendi giymektedir ve o şekilde giymek istemektedir ve o anne ona saygı duymaktadır. Yaratıcılığı ölmesin,  kalıplara sıkışmasın istemektedir annesi aslında. Ayakkabını giydin ama…  cümlesi kurarak yaptığı şeyi devalue etmek istememektedir o çocuğun annesi. Dur aman düşeceksin demek istemiyordur belki annesi ve belki o çocuk düşmeyecektir ya da düşebilme ihtimalinden annesi bahsetmiştir ama baskı kurmak istemiyordur?  İnatlaşma yarışı başlatmak istemiyordur belki?

Belki de anlatmıştır hangi ayakkabının hangi ayağa giyilmesinin daha uygun olacağını ama çocuk ısrarla bu şekilde giymek istiyordur?

Annelik, babalık sınır koymayı gerektirir evet çok doğru ama sınırları nerede koyacağını iyi bilmek gerekir sürekli çocuğun yaptığı veya söylediği şeyleri düzelterek olmaz. Sürekli yanlış yapmışsın hissi vererek sınır koymazsın sinir edersin.

Ayakkabılarını ters giymişsinin ileri yaşlardaki karşılığı karşımızdakini aşağı çekmek için söylenen sen biraz kilo mu aldın?  Hasta gözüküyorsun gibi sözler ve hepsi bu ayakkabı meselesinden başlıyor hatta daha gerilerden. Hepsi çocuğa öğretiliyor o yüzden izin ver ayakkabısını giysin. Birşeyleri yaparken senin öğrettiğin gibi olmak zorunda olmadığını üzerine birşeyler katabileceğini, kendi tarzını oluşturabileceğini öğrensin…

Hadi kendi çocuğuna böyle yapamadın yapana izin ver olur mu!  Çocuğa izin ver o yüzden nerede ayakkabılarını ters giymiş bir çocuk görürsen içinden birşey söylemek geçerse koşarak kaç ve sus…

Yaptığı güzel şeyi gör ve onunla ilgili konuş… Yaptığı şeyde güzeli ara…

image

Çok gıcık oluyorsan ters giymesine önce bir niye diye kendine dön orayı çalış ve ona anlat sağ ayak sol ayak sağ ayakkabı sağ ayak kavramlarını…

Not: bizim okulun bahçesi ayakkabılarını ters giymiş çocuklar bahçesi

Tags from the story
, ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

K harfli bir “Kardashian’ımız” daha oluyor

K harfli bir Kardashian’ımız daha oluyor Kourtney, Kimberly, Khloe, Kylie ve Kendall...
Devamı

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir