Dikkat Lohusa Çıkabilir!

Geçenlerde çok sevdiğim birinin çok sevdiğim babasının cenaze törenine katıldım. Yeni doğum yaptığım ve hatta kırkımız bile çıkmadığı için son görevimi yapmak üzere törene Lila ile katıldım.

Evet çünkü ben de uğurlamak istedim Ziya amcayı bahane etmek istemedim hiçbirşeyi, lohusalığımı da. Hem babamın can dostuydu, babamın da yanında olmak istedim.

Ama…

Başka bir amcanın onu nedem getirdin sözüyle irkildim ve de üzülmdüm. Hayır lohusa olduğum için değil ya da sadece lohusa kafası değil bana bu duyguyu yaşatan.

Biz çocuk doğurduk diye bebeğimizi bırakıp mı gitmek zorundayız çoğu yere? Bırakamıyorsak da gitmemekle mi cezalandırılıyoruz toplum tarafından?

Amcanın sözü kulağıma saplandı… Lila da ağlıyordu o sırada, amcanın sözünün de etkisiyle etrafa rahatsızlık verdiğimi düşünüp koşarak uzaklaştım oradan…

Lila yı ağlarken arabada bir yakınıma emanet edip gitmek zorunda kaldım başsağlığı için camiye.

Bazen söylediğimiz sözlerin nereye varacağı bilmiyoruz. Sözü söylediğimiz kişinin durumunu bilmeden tanımadan yorum yapmak karışmak o kişiye neler yaptırabiliyor buna örnek vermek istedim. Elbette sürekli emmek isteyen bir bebeği evde bırakıp veya uzunca süre ağlayarak arabada bırakıp bana 40km uzaklıktaki törene gidemezdim. Elbette bana neden onu getirdin diyen amca da benim durumumu Lila nın kaç günlük olduğunu bilmiyordu ama bende ki etkisi değişmedi kendimi çocuklu olduğum için gitmemem gereken bir yere gitmiş gibi hisettim…

image

Nihan

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

ORHAN MERİÇ GÜN YAYINCILIK

  ORHAN MERİÇ GÜN YAYINCILIK ile PAZAR SOHBETİ       Bu...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir