Maclaren Quest Sport

Maclaren Quest Sport 2010

Maclaren Quest Sport, bir İngiliz markasıdır, üretim yeri ise Çin’dir. Orjinal kutularından montaj yapılmış haldeçıkar, ambalajından çıkarır çıkarmaz kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ekstra dayanıklı ve çok hafif özel alışımlı çift kat aliminyum kasaya sahip, bu sayede taşıma kapasitesi diğer hafif (baston) pusetlere göre çok daha fazla. Aliminyum alışımlı kasa hem çok sağlam hem çok hafif hem de taşıma kapasitesi yönünden avantajlı, 15 kg ya kadar taşıma kapasitesi var. (bu kapasite esnek olmakla beraber 15kg dan fazlasını da taşıyabiliyor fakat ürün 15kg ya kadar güvence veriyor)

Ürünün 2 yıl garantisi var.

Ürün oldukça hafif 5.5kg ağırlığında ve kapalıyken 120cmx26cm ebatlarına sahip. Öte yandan diğer hafif pusetler arasında fiyat yukarıda kalıyor. (bknz maclaren triumph, maclaren Volo)

Çok rahat bir şekilde tek elle kapatılıp, açılabiliyor, kapatıp açmak yaklaşık olarak 5 saniye sürüyor. Kapandıktan sonra bagaja kolaylıka yerleştiriliyor ve çok yer kaplamıyor (genel olarak baston pusetlerin özlleği hafif olmaları ve çok yer kaplamamaları). Puset kapandıktan sonra, arkasında bulunan omuzdan taşıma bantı sayesinde kolayca taşınabiliyor.

Ön tekerler Maclaren Techno XT ve Maclaren Techno XLR ye göre çok daha küçük ve 360 derece dönme özelliğine sahip. Bu özelliğinden dolayı manevra kabiliyeti çok yüksek, alişveriş merkezleri ve yüzeyi çim, kum ya da engebe olmayan yerlerde bu kabiliyet özellikle ön plana çıkıyor. (Çim ve kum için daha çok 3 tekerlekli bebek arabaları daha kullanışlı) ve pratik fren sistemiyle kolayca kitlenebiliyor. Bu noktada söyleyebileceğim, bu ürüne dair benim hoşuma gitmeyen taraf ise puset kapandığı zaman ön tekerleri, güneşliğe değiyor ve kirletiyor. Kolayca silinip temizlenebiliyor, kumaş kir tutmuyor fakat pis tekerlerin her açıp kapamada güneşliğe değmesi ve temizleme gereksinimi yaratması, büyütülecek birşey olmasa da negatif bir yön oldu benim açımdan. Kumaş sağlıklı ve çok fazla terletmiyor.

Oturak yanmaz ve su geçirmez bir kumaşa sahip, kolayca çıkarılıp, çamaşır makinesinde yıkanıp basitçe geri takılabiliyor. Kumaş gece sürüşleri için güvenli, gece parlayan emniyet şeritleri sayesinde puseti gece de kullanabiliyorsunuz. Oturma kısmının özel geriye yatık dizyanı sayesinde bebeğin pusetin içinde sürekli arkasına yaslanmasını sağlıyor ve bebeğin ağırlığını tüm arabaya eşit bir şekilde dağıtıyor, ağırlık merkezi yaratıp tek noktadan baskı yaratmıyor. Öte yandan Maclaren Quest Sport, tam yatış ikmanı vermiyor, 140 derece yatabilme özelliğine sahip. Bu özelliği sayesinde 3 aylıktan itibaren kullanabliyor olsanız da henüz oturmayı, omurgasını dik tutmayı beceremeyen bebeğin omurga gelişimi için olumlu olduğunu düşünmüyorum (bu noktada bebeğin anakucağında taşınması gerektiğini düşünüyorum ve travel sistem öneriyorum) Yatırma şeklini çok pratik bulmuyorum, iki elle yatırmak gerekiyor fakat çok mühim bir olumsuzluk yaratmıyor (Maclaren triumph modelinde tek elle yatirilip, kaldırılabiliyor).
Pusetin olumsuz yanını söylemem gerekirse zaten itme kollarına poşet veya çanta asılınca geriye doğru düşme tehlikesi yaratırken tek eşya koyma yeri olan alt sepetinin, puset yatar pozisyondayken ulaşılamaz olmasını söyleyebilirim, birşey koymak ve almak için puseti kaldırmak gerekiyor. Oturma yerine, bebeği yatar vaziyette koyduğunuzda ayakları yere sarkmasın diye ayarlanma özelliği var, pek yeterli gelmiyor ama yine de işe yarıyor, bunu ve benzeri detayları düşünmüş olmaları anne ve bebeğe maksimum fayda ağlayacak herşeyi göz önünde bulundurmaya çalıştıkları hissi veriyor.

Emniyet kemeri omuz ve bacaklardan geçirilerek 5 noktadan bağlanıyor ve bebeğin kilosuna, boyuna göre ayarlanabiliyor.Emniyet kemerinin kilit sistemi oldukça güvenli, bebeğin asla kendi kendine açmasına olanak vermiyor, açarken mutlaka hem alttan hem üstten bastırmak gerekiyor. Emniyet kemerinin kesmesini engellemek için koruyucu ek bir aksesuar satınalınabilir, bununla beraber kafa yasıtığı da satınalmış oluyorsunuz.

Pusetin güneşliği güneşi tam olarak kesecek kadar yeterli bulunmuyor, tentenin arkasında UV filterli bir pencere var buradan bebeği görmenizi sağlıyor,bebeğe buradan bakmak pek pratik olmasa da varlığı iç rahatlatıcı (diğer modellerde tentenin üst kısmında bulunuyor bu pencere dolayısıyla daha pratik) ayrıca küçük bir bölme var anahtar, mendil gibi şeyler koyabileceğiniz. Tentesi sökülüp silinebiliyor, dediğim gibi kapandığı zaman tekerler burayı kirletiriyor dolayısıyla bu özelliği güzel.

Çok pratik, kolayca takıp çıkarılabilir bir yağmurluğu var, bebeğin hiçbir şekilde ıslanmamasını sağlıyor. Bu parçayı yanınızda taşımak isterseniz sepette veya arkadaki küçük bölmede taşıyabiliyorsunuz fakat daha önce söylediğim gibi sepette birşey varken puset tam olarak kapanmıyor ve her seferinde alıp çıkarmak gerekiyor üstelik yırtılabilirmiş hissi veriyor arada sıkışınca, eğer arkadaki küçük bölmede taşımak isterseniz tam olarak sığmadığı için bir yerlerde düşürme riski taşıyorsunuz.

Bu ürünün benim açımdan en büyük eksisi pusetin geriye düşmesi, arkasında birşeyler asılıyken bebeği pusetten almak istediğinizde puset geriye yatıyor. Alışverişe çıktığınızda, aldıklarınızı pusete asmak isterseniz bebeği pusetten indirirken çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü puset geriye yatıyor ve alışveriş torbalarınızın içindekiler, bebek eşyalarınız yerlere saçılabiliyor. Bu ürünle ilgili değiştirmek isteyeceğim tek şey bu olurdu sanırım…

Sineklik, ayak örtüsü, güneşlik, şemsiyesi, özel oturak kumaşı, kafa yastığı ve omuz kemer koruyucsu gibi opsiyonel aksesuarlara sahip…

Mother & Baby Best Ligth Weigth Stroller 2006, Mother & Baby Best Ligth Weigth Stroller 2007 ve Prima Baby Best Buy Baby Gear Gold Award gibi birçok ödül almış ve CE-BS7409_EN18888 kalite belgesi bulunuyor.

Maclaren 2010 dan önceki psuetlerini amerikada yaşanan parmak sıkıştırma olaylarından sonra geri
çağırdı bilgi almak için tıklayınız (http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml10/10033.html)

Bu ürünle ilgili genel bir değerlendirme yapacak olursam bu ürünü en çok hafif olduğu, bagajda çok yer kaplamadığı ve pratik bir şekilde açılıp kapandığı için seviyorum. Genel olarak aradığım tüm özelliklere sahip ve hafif, ben yinede ilk 6 ay travel sistem kullandıktan sonra baston pusete geçtim. Ürün diğer hafif pusetlere göre, kendi markası içinde bile oldukça pahalı kalıyor, benzer özelliklere sahip küçük ve önemsiz farkları olan Maclaren Triumph un fiyat performans olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bir diğer model ise Maclaren Volo bu ürün tek bir oturma pozisyonu sağladığı için tam olarak Quest yerine alınabileceğin i düşünmesem de fiyat olarak ve de pusetin genel verdikleri açısından son derece uygun. Maclaren Tecnho XT ise bu ürüne göre çok daha yukarıda kalıyor puset olarak hem daha ağır hem de daha büyük fakat tam yatış imkanı sağlıyor. Diğer markaların hafif pusetleri aliminyumdan olmadığı için hem daha az güvenli ve dayanıklı hem de daha az taşıma kapasitesine sahip ve de tirumph a göre çok fiyat farkı yok. Ben Maclaren Quest kullandım ve de menun kaldım ama bu tarzda bir inceleme yapabilmiş olsaydım ihtiyacımın Triumph olduğunu görüp onu satın alırdım…

Maclaren Triumph

Maclaren Quest Sport

 

Nihan

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Joker’den 4TL ye ne almış olabilirim ki?‏

Anneyiz, hepimiz Joker’in Batmandeki Joker değil de  Jokerbaby olduğunu biliyoruz! Hemen hemen...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir