Yerli Malı Yurdun Malı Çocuk Kıyafetleri Markası Panço

Annem ben küçükken alırdı bana kıyafe-hala da alır sağolsun, o zamanlar fazla seçenek yoktu üç beş marka vardı Panço onlardan biri. Şimdilerde benim pek uğrak yerim değildi, aklıma pek gelmiyordu 37 yıllık bu marka. Geçenlerde katıldığım marka yöneticileri tarafından düzenlenen etkinlikte hem Panço’yu yeniden hatırladım hem de bilmediğim pek çok şey öğrendim.

Kendi sektöründe “Lider Çocuk Markası” ve “Hem Kaliteli hem de Sağlıklı Üretim” misyonunu benimseyerek devam etmişler çalışmalarına..

Bayileri ile birlikte toplam 114 mağaza açmışlar, 250 adet satış noktası açmışlar. Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerinde de çocukların ve ailelerinin hayatlarında yer almışlar ve almaya da devam edeceklermiş.

Bu etkinlikte bize bazı sorular soruldu ve soruların cevaplarını alırken çok şaşırdım çünkü kumaşa dokunduğumda sert gelen veya tercih etmeyeceğim dokuların aslında iyi olduğunu öğrendim. Bebek cildi yetişkinlere oranla beş kat daha geçirgen olduğu için kumaş tercihlerini pamuktan yana kullandıklarını da öğrendim.

Bebek tenine değecek kumaşlar ile ilgili önemli bilgiler paylaştılar çünkü bu hassasiyetlerini üretimlerine de yansıttıklarını ve pek çok testten geçip Ekoteks sertifikası aldıklarını ilettiler (Ekoteks sertifikası demek uluslararası güvenilirliği temsil eden ekolojik kalite belgesi demek daha fazla bilgi almak isterseniz diye yazımın sonunda daha detaylı bilgi paylaştım *).

Anlatılanlar arasında en çok ilgimi çeken cümleleri ise: Panço’nun dünyasında büyüklerin sınırlamalarına kurallarına, mantıklarına yer yok, sadece eğlenmek var. Kısacası BÜYÜKLERE YOK diyorlar.

 

IMG_6660

 

Bu yaz için çıkardıkları Panço koleksiyonundan da bahsettiler hatta sadece bahsetmediler koleksiyondan parçalar da gösterdiler. Kızlar için taşlar, danteller, ponponlar, yaz simgeleri çiçek, kelebek, karpuz, dondurma ve cupcake gibi desenler var. Erkekler koleksiyonu canlı, keyifli renklerle yapılmış surf tahtaları, dalgalar, Hawai desenleri ve palmiye ağaçları var. Yenidoğan için yapılmış tütülü zıbın çok şekerdi zaten o tasarımlarıyla ödül de almışlar.

Panço’ya bana çocukluğumu hatırlattıkları için ve tekstil konusunda hiç bilmediğim bilgiler paylaşıp beni daha bilinçli alışveriş yapmaya yönlendirmeye çalıştıkları için teşekkür ederim. Bu görüşmede edindiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim…
*Ekoteks Kimdir ?

1998 yılında İHKİB (İstanbul Hazır Giyim Konfeksiyon ve İhracatçılar Birliği)’nin yatırımıyla kurulan Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş., alanında deneyimli ve dinamik kadrosuyla, oyuncak ürünleri de dahil olmak üzere geniş tüketici ürünleri yelpazesini hassasiyetle test etmekle birlikte, dünya çapında 3.000’in üzerinde uluslararası ve lokal kuruluşlara hizmet vermektedir.

Deneyim ve uzmanlığın ön plana çıktığı bu noktada, Ekoteks ürün güvenliği testleri, ilgili regülasyon ve tebliğler kapsamında yasaklı veya kullanımı kısıtlandırılmış kimyasal maddelerin analizleri ve ürün kalitesini tespit etmek amacıyla talep edilen tüm performans testlerinde, sektörde lider test kuruluşu olarak hizmet vermektedir.

Ekonomi Bakanlığı ve İthalat Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Bazı Tekstil ve Konfeksiyon Ürünlerinin Denetimine İlişkin 2014/15 sayılı Tebliğ gereği” Türkiye’ye ithal edilen ürünlerde Azo boyarmadde denetimi yapılmaktadır. Söz konusu bu denetim ve gözetimlerde Ekoteks uygulayıcı olarak görevlendirilmiştir.

Ekoteks Laboratuvarın Amacı Nedir ?
-İnsan sağlığı ve çevreye zararlı olabilecek tüm ürün ve kimyasalları kontrol altında tutmak ve tekstil kalitesinin yükseltilmesinde aktif rol almak, yasaklı maddelerin test ve analizleri, sonuçların yorumlanmasında sektöre destek vermek.
-Tekstil ürünlerinin kalitesini istenen seviyeye yükseltmek için en doğru test ve denetim servislerini sunmak.
-Kalite politikaları çerçevesinde, doğru testi uluslararası gerekliliklere uygun olarak yapmak ve müşteriye güvenilir bir şekilde ulaştırmaktır.

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Kimse Gibi Olmaya Çalışmayın

Mükemmel anneyi geçtim en mükemmel anne ben olacağım derken beyni yakmayın, görüşünüzü...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir