13 Yaşından Önce Çocuklarınızın Kendi Kendilerine Yapmaları Gereken 8 Şey

“Çocuklarım okuldaki öğle yemeğinde abur cubur yiyorsa bunun için beni yargılama.

Formasını giymeyi unuttular ise beni yargılama.

Okulda verilen ödevi evde unuttularsa bunun için beni yargılama.”

Bazı insanların ebeveyn eksikliği olarak gördüğü şeyler, benim için, çocuklarıma yaşam becerileri kazandırmak amacıyla gerekli gördüğüm, dikkat ettiğim şeyler olabilir.

Bir süre önce, çocuklarım için kahvaltı hazırlamayı ve okul için yemek paketlemeyi bıraktım.

Ödevlerini evde unuttuklarında, peşlerinden okula yetiştirmek zorunda hissetmeyi bıraktım.

Çocuklarımın okul ödev ve projeleri bana ait değil.

Çocuklarımızın yerine her şeyi biz yaparsak, onlar nasıl bir yetişkin haline gelecekler?

Biri evlatlık olmak üzere üç çocuk sahibi olan, “Raising Kids Without Regret” kitabının yazarı Amy Carney’den, bu okul yılında çocuklarınız için uzak durabileceğiniz 8 davranış önerisi.

Mutfakta minik bir kız gördüm sanki 🌸

Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu)’in paylaştığı bir gönderi ()

1-Sabahları uyandırmak

Ortaokula başlayan bir çocuğunuz varsa, artık çalar saatle tanışma vakti gelmiş demektir. Sabah erken kalkması gerekiyorsa 13 yaşından önce bunu öğrenmiş olmalı. Erteleme düğmesine istediği kadar basabilir, bunun sonucunda kaçırdığı kahvaltı ya da otobüsten de kendisinin sorumlu olduğunu öğrenmesi gerekiyor.

Ergenlik çağındaki bir annenin hâlâ oğlunu uyandırmaktan keyif alması hoş olabilir fakat bu durum, oğlu için ileriki yaşlarda pek de olumlu olmayacak.

Günaydın 2 yaş 🌸 #lila #tbt

Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu)’in paylaştığı bir gönderi ()

2-Kahvaltı hazırlamak ve öğle yemeği paketlemek

Amy Carney diyor ki; “Benim sabahları çalar saatim, çocukların kahvaltı hazırlama sesidir.”

Bir annenin görevi, evde yemek olup olmadığını kontrol etmektir. Ergenlik dönemine yaklaşan bir çocuk kendi kahvaltısını hazırlamalı ve okula götüreceği yemeği, paketleyip okula gidebilmeli. Önemli olan evde sağlıklı gıdaların olduğundan emin olmak. Gerisini çocuk kendi başına halledebilir ve ne yemek istiyorsa bunu seçip yiyebilir. Lise ve üniversite çağlarında ne yediklerinden zaten hiç haberimiz olmayacak, bu mümkün değil. Buna önceden her iki taraf da hazırlıklı olmalı.

3-Çeşitli evrakların doldurulması

Özellikle okul yılının başladığı zamanlarda bir sürü çocuğu olanlar pek çok kâğıt yığınını doldurmak zorunda kalıyor. Çocuklar okuma-yazma öğrenene kadar bunlara tahammül ettik. Ayrıca gençlerin yeteneklerinin farkına varmak için kendileriyle ilgili bilgileri kendilerinin doldurması çok önemli. Amy’nin çocukları, ebeveynlere yönelik olan evrak vb. gerekli şeyleri mutfaktaki bir panoya bırakıyorlar, o da doldurup masalarına geri bırakıyor. Gençlerin sorumluluklarını almaları çok önemli. İş ve üniversite için başvuru yaparken, ebeveynlerinin müdahalesi olmadan pek çok kâğıt doldurmaları gerekecek.

Günün içimi sıkıştıran, kalbimi parçalayan saatleri…

Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu)’in paylaştığı bir gönderi ()

4-Unuttukları eşyaların teslimatı

Çocuklar evde bir şey unuttuğunda, peşinden okula onu biz götürürsek buna alışır ve kendi sorumluluğunu almayı öğrenemez. Yolda arabayla giderken unutulan bir eşya için dönmeyi bile reddeden Amy Carney’e göre ancak bu şekilde çocuklar, bir şeyleri unutmamayı öğrenebilir ve kendi hatasından dolayı başkalarının da etkilenmesini önleyebilirler. Kendi hatalarının acısını çekmeleri, o hatanın tekrarlanmasını önleyecektir.

5-Çocukların işlerini planlamak, acil durum yönetimi

Okul projeleri, olması gerekenden bir önceki gece hazırlanamaz. Son dakikaya bırakılan ödev vb. şeyler için çırpınmak yok. Her şeyi zamanında yapmak için, zamanında alınacaklar ve yapılacaklar için haber vermeleri gerekiyor. Mesela bu gibi işler için haftada bir oturup konuşulabilir ve evde bir panoya, yapılacaklar listesi asılabilir. 13 yaşından önce bir çocuk kendi ödevleri hakkında ne zaman, ne yapacağına karar verebilmeli.

6-Çamaşırlar hakkında

“Ne? Şortumu yıkamadın mı?” “Bu tepki, evde sadece tek bir kişinin çamaşır makinesi kullandığı zamanlarda kalan bir tepki olarak, tarihe gömüldü.” diyor Amy Carney. Belli bir yaştan sonra çocukların, annelerinin çamaşırhane gibi çalışması gerekmediğinin farkına varmaları gerekiyor. Bu iş, annelerin hayatlarındaki en önemli görev değil. Genellikle evde “anne”, bu işi halleden kişi olsa da, çocukların da işe el atmalarında hiçbir sakınca yok.

7-Çocukların öğretmen ve antrenörlerini aramak, onlarla mail’leşmek

Eğer çocuğunuz öğretmeniyle ya da antrenörüyle ilgili bir problem yaşıyorsa, bunu o kişiyle çözmesi gerekir. Çocuğunuz ile ilgilenen yetkin bir kişiyle, ebeveyn olarak bir sorun hakkında iletişim kurmanıza gerek yok. Çocuğunuza bir sorunla nasıl baş edebileceğini öğretmeniz gerekiyor.

8-Akademik işlere karışmak

“Dürüst olmak gerekirse çoğu zaman, çocukların okulda ne yaptığını bilemem, anlatamam. Akşam yemeklerinde ödevleri ve dersleri hakkında konuşuyoruz fakat bunu onların notları hakkında beklentiye girerek yapıyoruz.” diyor Amy. Ve şöyle devam ediyor.

“Çocuklar okulda bir başarı kazanabilir ya da başarısız olabilir. Ebeveynlerin, çocuklarının tüm notları ve ödevleri hakkında her şeyi bilmeleri, internet sitelerinden ya da çeşitli app’lardan onları kontrol etmeleri, anne-babaların, ebeveynlik notlarını yükseltmiyor.

Çocuklarımı umursadığım için onlara notlarını sorarım, onlarla ilgilendiğimi bilmelerini isterim. Notlarında bir düşüş olduğunda, yardımcı olabilirsem olurum fakat bunun, benim görevim olduğunu düşünmüyorum.”

Birlikte kek yapmak en güzel anne çocuk aktivitesi olabilir bence 🍪

Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ebeveynlik hedefiniz nedir?

Kendine yeterli ve yetenekli bireyler yetiştirmek mi?

Eğer öyleyse gençlerin kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmaya çalışmak gerekiyor. Annelerin gözünde her zaman bebek olan çocukların, birer yetişkin olacakları unutulmamalı. Aksi takdirde çocuklarınız gerçek dünyaya karıştığında kendinizi rahat hissedebilecek misiniz?

Bu yüzden, benim çocuğum servise yetişmeye çalışırken, aynı zamanda hazırladığı öğle yemeğini çantasına sıkıştırmaya çalışıyorsa, beni yargılamayın.

Her şey yolunda gidiyor.

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Rota Aşısı

AŞI NEDİR NEDEN YAPILMALIDIR? Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir