Çocuklarınıza Ne Kadar Çok Sarılırsanız O Kadar Zeki Olurlar

Bebek
Ebeveynler veya hastane personeli tarafından daha fazla sevgi gören bebeklerin daha güçlü beyin tepkileri verdikleri ortaya çıkmış.

Çocuklarınıza sık sık sarılan bir ebeveyn misiniz? Eğer yanıtınız “evet” ise, yaptığınız şeye devam edin.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; fiziksel olarak çocuklarla temas halinde olmak, bebeklerin gelişiminde, tahmin edilenden çok daha önemli.

Ohio’daki Nationwide Çocuk Hastanesi’nin, araştırma sonuçları da bunu destekler nitelikte. Ebeveynler, bebeklerine ne kadar çok sarılırlarsa, beyinlerinin de o ölçüde büyüdüğü gözlemlenmiş.

Bu araştırmaya 125 bebek dahil edilmiş. Ve fiziksel temasa nasıl tepkiler verdikleri ölçülmüş.

Ayrıca bu araştırmada şu sonuca da rastlanmış. Prematüre bebekler, prematüre olmayanlara göre daha az sevgi gösterme eğiliminde.

Ebeveynler veya hastane personeli tarafından daha fazla sevgi gören bebeklerin daha güçlü beyin tepkileri verdikleri ortaya çıkmış.

Araştırmacı Dr. Nathalie Maitre’a göre, son bulgular bebekle ebeveynlerin temas kurmasının ne kadar önemli olduğuna dair ciddi bilgiler veriyor.

Bir annenin ya da babanın bebeğini kollarında sallaması gibi basit görünen bir davranışın aslında, bebeklerin beyin gelişimi üzerinde nasıl bir fark yaratacağına dikkat çekiyor.

Sarilmak

Maitre ayrıca, özellikle erken doğmuş bebeklerin, destekleyici dokunuşlara ve ten temasına daha çok ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Anne karnında tüm hamilelik deneyimini yaşayan bebekler gibi olmaları için bu şart.

Erken doğan bebeklerin de diğerleri gibi dokunuşlara karşılık verebilmeleri için, ebeveynlerin onlara daha çok dokunması ve sarılması gerektiğini söylüyor.

Temelde, beyin gelişimi için “sevgi” hayati bir önem taşır. O yüzden, bebeğinizi olabildiğince fazla kucaklayın, ne kadar çok olursa olsun, o kadar iyi… Ve herkesi çocuklarına sevgi göstermenin önemi hakkında bilgilendirin ki yeryüzünde daha çok sevgi olsun.

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Çocukların Sınırlarını İhlal Etmeyin

Çocukların kendi bedenlerini korumaya henüz çocuk yaşlarda iken başlamaları mümkün. Cinsel Şiddetle...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir