Eğitim, Öğretim, Okuma, Yazma, Eğlence!

Biz ergenlik çağında, belki 20’li yaşlarda cep telefonlarını kullanmaya başladık, onlar 2, belki 3 yaşlarında. Bizler çocukluktan, gençliğe geçtiğimiz yaşlarda bilgisayarla ve internetle tanıştık, onlar 3, belki 4 yaşlarında…

Şimdi her şey çok farklı, aileler daha bilinçli ama çocuklar da öyle. Biz mi onları eğitiyoruz, onlara bir şeyler öğretiyoruz yoksa onlar mı bizi büyütüyor, bizi dünya hakkında yeni yeni bilgilerle donatıyor belli değil.

Okulda verilen eğitim çok önemli zaten bunu biliyoruz. Ama bir de bunun ev kısmı var. Ödev istemiyoruz, keşke ödev verilmese diyoruz, gelişmiş ülkelerde artık ödev vermek yok diyoruz. Ama şöyle bir şey var ki çocuklar evde bilgisayar başında zaman geçirirken neden bir şeyler öğrenmesin? Neden eğlenirken, öğrenmesin? Bilgisayarla ve internetle tanışırken öğrenim hayatlarına da faydalı bilgiler almalarına neden engel olalım, tam tersine.

Özellikle ilkokul döneminde eğlence, bir adım daha öne çıkıyor. Çünkü anaokulundan çıkmış zaten çocuk, sadece yoğun ve sıkıcı bir eğitim sistemine geçemez. Dışarıda başka çocuklarla hayvanları, bitkileri, doğayı keşfettikleri bir gezide hem öğrenip hem eğlenebilir. Ayrıca teknolojinin nimetlerini kullanarak okumayı, yazmayı yalnız başlarına evde öğrenirken de eğlenebilir. Çocuklar için birinci sınıf okuma yazma öğrenme zamanı, çocukların okumayı ve yazmayı nasıl öğrendiklerinin farkına bile varamayacakları eğlenceli uygulamalar var. Bunları araştırıp, öğrenmek ve kıymetini bilmek gerekiyor.

Artık teknoloji ve internet her yerde… Özellikle çocuklar için bunları daha faydalı hale getirmek biraz da bizim elimizde. Onların yeni şeyler öğrenmesini görmek bizi de eğlendirecek, hem onlar hem biz. İki taraf da kazançlı çıkıyor bu durumda.

 

 

Tags from the story
, ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Çocuğunuza Kod Yazmayı Öğretmeyi Düşündünüz Mü?

Bugün, ebeveynlerimin ben küçükken bilmediği “Blogger” mesleğini icra eden biri olarak diyebilirim...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir