Güçlü Bir Duygusal Zeka Geliştirin!

Scentbird ve Deck of Scarlet’in kurucu ortağı ve baş pazarlama sorumlusu Rachel ten Brink'in kadınlar için en önemli tavsiyesi duygusal zeka, benlik saygısı ve kişisel gelişime odaklanmaları.

Duygusal zeka, insanın kendisinin ve başkalarının duygularını tanıma ayrıca bunlara tepki verme becerisidir. Başarıyı önemli ölçüde etkiler.

Scentbird ve Deck of Scarlet’in kurucu ortağı ve baş pazarlama sorumlusu Rachel ten Brink’in kadınlar için en önemli tavsiyesi duygusal zeka, benlik saygısı ve kişisel gelişime odaklanmaları.

“Duygusal zeka, diğer zeka türlerinden daha önemli değilse bile, onlar kadar önemlidir. Kendinizi inşa etmeye yatırım yapın ve başkalarının motivasyonunu anlamayı öğrenin. Kendi duygularınızı yönetmeyi ve başkalarınınkini yorumlamayı öğrenin.”

L’Oreal, Estée Lauder, Procter & Gamble ve Elizabeth Arden’ın küresel pazarlama liderlik pozisyonlarında on beş yıldan fazla çalışan Rachel ten Brink, Mariya Nurislamova ile birlikte 2014’te Scentbird’ü kurdu ve son zamanlarda ise bu markanın kız kardeşi gibi olan Deck of Scarlet’i piyasaya sundular. Scentbird, yeni çıkan parfümlere kolay, eğlenceli ve uygun fiyatla ulaşmayı sağlayan bir aylık abonelik hizmetiyken, Deck of Scarlet, sosyal medya influencer’larının görünümlerini yeniden oluşturan bir abonelik paketi sunuyor.

Elena Lyn Gross’un forbes için kendileriyle yaptığı röportaj ise şu şekilde:

Elana Lyn Gross: Scentbird’ü kurarken size neler ilham oldu, kariyer planınız neydi?

Rachel ten Brink: Her zaman güzellik konularına karşı ilgim vardı ve bunun için teknolojiyi nasıl kullanacağımı merak ederdim. Columbia Üniversitesi’nden MBA alıp, Gillette, L’Oreal, Estée Lauder ve Elizabeth Arden gibi en çok hayran olduğum bazı markalarla çalışarak oldukça geleneksel bir yol izledim.

Sonra bir noktada huzursuz oldum. Bu büyük şirketlerde çok az yenilik görüyordum. Endüstriyi bozmak için kurumsal yapının dışına çıkmak zorundaydım. Scentbird’deki ortaklarımla tanıştığımda aramızda anlık bir kimya oluştu. İşe başlamak ve Scentbird’ü kurmak zahmetsiz oldu. 4’te 3 teknoloji olduğumuzu söylüyoruz. Üç kurucumuz teknoloji endüstrisinden geliyor ve 4’te 1 ben de güzellik sunuyorum.

Elana Lyn Gross: Scentbird ve Deck of Scarlet’a başlamanın en iyi ve en kötü tarafları ne oldu?

Rachel ten Brink: Kişisel başarının getirdiği büyük bir memnuniyet var; aynı zamanda bir işe başlamanın getirdiği stres var. Her işin alçakta ve yüksekte olduğunuz anları vardır. Ancak bir girişimciyseniz bunlar fazla büyütülüyor.

En büyük zorluk ve en büyük ödül, parfüm gibi durgun bir kategoride katma değer yaratan bir yenilik gerçekleştirmek oldu. Scentbird’de işe başlamadan önce, çok fazla kan, ter ve göz yaşı vardı.

Şimdi öğrendiklerimizin hepsinden yararlanarak makyaj bölümünde de hareket ediyoruz. Çok eğlenceli, yaratıcı ve göze hitap ediyor, dopdolu bir içerik. Müşterilerimize yeni şeyler sunmak için her zaman kendimizle yarışıyoruz. Yolda pek çok dikkat dağıtıcı şey ve engel var. Şirketimiz için en büyük etkiyi sağlayacak şeyin üzerine odaklamamız gerekiyor.

Elana Lyn Gross: Kendi işini kurmak isteyen kadınlara ne gibi tavsiyelerin var?

Rachel ten Brink: Ben öğrendiklerimi paylaşmayı seviyorum.

Doğru ortakları seçin: Pek çok kadın için tanımadığı insanlarla iş kurmak korkutucu olabilir. Kariyerimin ilk yıllarında, bir işe başlamak istedim ancak bana yakın geçmişleri olan arkadaşlarımla işe başlamayı denemiştim. Peki biz hepimiz pazarlamacıysak, diğer tüm işleri kim yapacaktı? Scentbird ve Deck of Scarlet’in diğer üç kurucu ortağının da benden farklı geçmişlerinin olması başarımız için önemliydi. Başta birbirinizi iyi tanımıyor olsanız da iş başladığında görevler çok açık olmalı.

Hayat ortağınızı iyi seçin: Ruth Bader Ginsburg ve Sheryl Sandberg’ün ne gibi ortak noktaları var? İkisi de evlendiğiniz insanla, hırslarınız hakkında stratejik olarak düşünmeniz gerektiğinden bahsediyor. Kocamla evlendiğimde Scentbird ve Deck of Scarlet’i kuracağımı bilmiyordum ama ikimiz de çok heyecanlıydık. (İşletme’de tanıştık yani okulda) Bir başlangıç oluşturmak, iki küçük çocuk yetiştirmek, finansal sorumlulukları sağlamak, ebeveynleri önemsemek gibi hayatın her çelişkili ve öncelikli konusunda sizi her zaman destekleyecek ve teşvik edecek bir ortağa sahip olmak önemlidir. Hayatta bir ton iniş ve çıkış vardır.

Asla doğru bir zaman yoktur: Süper stresli kurumsal işlerde çalışırken iki çocuğum oldu ve şimdi Scentbird ve Deck of Scarlet ile her günüm hokkabazlık yapıyormuşum gibi geçiyor. Ama başka türlü bir yolu olamazdı. Her zaman “Hayatım dopdolu!” diyorum ve bu beni mutlu ediyor. Annelik beni girişimcilik için de hazırladı. Bir işe başlamak için asla mükemmel bir zaman yoktur. Bir bebek sahibi olmak için asla mükemmel bir zaman yoktur. Kendinize karşı ne istediğiniz hakkında dürüst olun ve eğer önceliğiniz ne ise onun üzerine gidin. Ve eğer o öncelik değilse, bunun için de dürüst olun.

Mükemmeliyetçiliğinizi atın: Piyasada mükemmeliyetçi olan birçok kadınla tanıştım. Her ne kadar üstün bir ürün sunmak önemli olsa da bence kadınlar çoğunlukla kendilerini aşırı derecede eleştiriyorlar. Mükemmel olana kadar kendilerine güvenmiyorlar. Gerçek şu ki ilk sefer %99 ihtimalle mükemmel olmayacak. Her şey zamanla ve bir fikri geliştirmeyi başarmakta bitiyor. Ürün çıktıktan sonra gelen geri bildirime verilen önem ve ilk başta risk alarak başlayıp, ürünü geliştirmek daha önemli.

Rakamlardan haberdar olun: Kârlılık, marjlar ve satın alma maliyetiniz hakkında çok net olun. Finans konuları hakkında bilgi edinin. Yatırımcılar ve üretim hakkında bilgi edinin. Ödevinizi yapmadığınızda bunun bir mazereti yok.

Elana Lyn Gross: Daha önce büyük şirketlerde pazarlama pozisyonundaydınız. Kurumsal dünyadan yeni girişim ile kendi işinize başlama tecrübeniz nasıldı?

Rachel ten Brink: İnanılmaz özgürdü. Ben her zaman ileri dönük, yeni şeyler denemek isteyen biriydim ancak şirket ortamında işler yavaş ilerliyor. Scentbird’e başladığım an “şimdi onunla koşabilirim” hissi oluştu ve onu çok sevdim. Şirketimizin felsefesi zayıf bir başlangıca odaklandı, çok şey denemeye, hızlı bir şekilde düşsek de tekrar denemeye ve yükselmeye… İlk haftalar tüm gün boyunca çalıştığımı ve planımın biraz değişik olduğunu hatırlıyorum. Büyük bir şirkette pazarlama görevindeyken, günler büyük ekiplerle toplantılarda geçer. Yeni takımıma uyum sağlamak birkaç dakikamı aldı ve yolumuza devam ettik.

Elana Lyn Gross: Şu günlerde çok fazla abonelik hizmeti veren şirket var. Sizinkilerin farkı nedir?

Rachel ten Brink: Firmamız, tüketicilere tamamen kişisel bir deneyim sunuyor. Her işletmeyi kategorilere ayırdık ve tüketicilere tam olarak aradıkları şeyi sunmaya odaklandık.

Diğer abonelik servislerinin aksine, Scentbird’de üyeler her ay farklı bir kokuyu deneyebiliyor. Gucci, Nest ve Guerlain gibi top markalar yanında 450’den fazla seçenek sunuyoruz. Sitemiz akıllı arama ile rehber oluyor ama karar tüketiciye kalıyor. Bir el çantasına 120 civarı spreyi koyup bir aylık ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

İş dünyasına ve günümüzdeki perakendecilerin kapandığı dönemde parfüm markalarının yeni nesille kurduğu bağ harika. Anketlere göre kullanıcıların %99’u bir ürünü almadan önce denemek istiyor.

Zaten kendi kokularını satın alan tüketicilerin yanında, denedikten sonra dönüş yapan müşteri sayısı oranımız oldukça yüksek.

Elana Lyn Gross: İş hayatında öğrendiğin en büyük ders nedir ve bunu nasıl öğrendin?

Rachel ten Brink: Bir iş görüşmesinde statü ve maaş konusunda bir şok yaşadım. Çok cazipti ve gurur vericiydi fakat doğru şeyi yaptığımı hissetmiyordum. Yapısal sorunlar vardı, İK baskısı hissettim ve ekip dinamiklerine uyum sağlayamayacağımı düşündüm. Bana uygun olmayan çok fazla özellik vardı. Teklifi reddedip başka bir fırsat beklemeye karar verdim. İşi alan diğer kişi sadece birkaç ay dayanabildi, doğru kararı verdiğimi biliyordum.

Elana Lyn Gross: Şu anki işinde en sevdiğin şey nedir?

Rachel ten Brink: İşin doğrudan bir parçası olmayı ve yeni şeyler yapmayı seviyorum. Her sabah ofisime doğru yürürken “Evet, sıradaki ne?” diye düşünüyorum. Ekibimizin enerjisini seviyorum, yaratıcı, tutkulu ve çok enerjik.

Elana Lyn Gross: Kariyerine başlayanlar için tavsiyelerin var mı, sen neler öğrendin?

Rachel ten Brink: Bu bir maraton, sürat koşusu değil. Her şey değişir. Öncelikler değişir. İşletmeler gelişir. Devam etmek zorundasın, gözünü ileri dikmek zorundasın. Sonuçlar bir anda ve çarçabuk gelmez, sabırlı olmak gerek. Ayrıca para önemlidir. Kendi değerinizi bilin ve istediğiniz pozisyondan emin olun, adil bir maaş isteyin. Görüşmelerde rahat ancak saygılı olun.

Elana Lyn Gross: Şimdiye kadar aldığın en iyi tavsiye neydi?

Rachel ten Brink: Babam her zaman şöyle derdi: “Etrafın hindilerle çevriliyken kartal gibi uçmak zordur.” Takımı kurmak, danışmanlık yapmak ve motive etmek inanılmaz derecede önemli. Hiçbirimiz bunu tek başımıza yapamazdık.

Elana Lyn Gross: İş hayatındaki diğer genç profesyonel kadınlara tavsiyeniz nedir?

Rachel ten Brink: Duygusal zeka, diğer zeka türlerinden daha önemli değilse bile, onlar kadar önemlidir. Kendinizi inşa etmeye yatırım yapın ve başkalarının motivasyonunu anlamayı öğrenin. Kendi duygularınızı yönetmeyi ve başkalarınınkini yorumlamayı öğrenin.

Ayrıca stresi yönetmeyi öğrenin. Mesele şu ki onu görmezden gelmek doğru değil. “Rahatla, endişelenme” diyemezsiniz, kendinizi rahatsız hissetmeye devam edin çünkü o rahatsızlık orada var. Onu kabul edin ve avantaja çevirin. Stres sizi daha güçlü hale getirebilir. Her şey sizin algınızla alakalı. Onunla kavga etmektense onu kucaklayın.

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Kızgınlığınızı Hemen Dile Getirmek İçin 10 Sihirli Neden           

Bunlar, hayatta daha güçlü olmanız için devrim niteliğindeki sırlar… İki çocuk annesi...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir