Veli Dediğin…

Veli dediğin erken yatar, erken kalkar, ikiletmeden ödevlerini zamanında yapar, ders programını su gibi ezbere bilir ona göre çantasını bir gece önceden hazırlar, beden kıyafetlerini atlamaz, kitaplarını okulda hiç unutmaz.

Satın alınması gereken kitapları alır, öğretmen görüşmelerini ajandasına uydurur, hatırlar ve gider. Sınıftaki öğrencilerle ve aileleriyle sosyalleşir, iletişim kurar, whatsapp gruplarına katılır, doğum günlerini aklında tutar kendi işlerini erteler hem kendini hem de çocuğunu götürür, gitmeden hediye almayı unutmaz.

El işi kağıdı, karton ve ek kitapları napar eder bulur, okur, okutur. Bu sırada voleybola, futbola, baleye, yüzmeye ve daha nicelerine götürmeyi akıl eder ama önce en iyisi, en uygunu nerede araştırır, bulur. Doktorun iyisini bulur, rutin kontrollere ve aşıya götürür. Bir hastalık anında işi gücü, akşam yemeğini market alışverişini, diğer çocuğun okuldan alınmasını, ödevlerini organize eder ve uçarak doktora götürür. İlaçlarını alır, hepsini atlamadan saatinde içirir.

Uyku saatlerini hiç atlamaz, her birine ayrı ayrı masal okurken iPad ile online olmanın muhtemel tehlikelerini anlatır. Minecraft’ın chat isteği, görüntülü konuşma olanağı sağladığını ya da takım arkadaşı sandığı kişilerin aslında bir yetişkin olup onu kaldırabileceğini, iPad’i olduğu sürece lokasyonunu bulabileceklerini, YouTube veya diğer platformlara başka bir yetişkinin e-mail sağlamasıyla bile üye olacak olsa bunu yapmaması gerektiğini, 18 yaşından küçüklerin güvenlik nedeniyle hesap sahibi olmamaları gerektiğini anlatır.

Video izlerken fark etmeden zihnine yerleşip yapışacak mesajlar aldığını bir milyonuncu kez hatırlatırken güvenli internet kullanımı ile ilgili araştırma yapar, teknolojiyi yakından takip eder. Para kazanmakla kalmaz imkan sağlar.

Veli dediğin bütün bunlardan geriye kalan zamanında yıkanır, enerjisini ve motivasyonunu düşürmez, çalışır vizyon sahibi olur, yorulmaz, oyun oynar, morali bozulmaz, kitap okur, sağlıklı beslenir, evi temizler, yemek yapar ve yardım almaz, alamaz! Alırsa iyi anne olmaz ayrıca toplumun uygun gördüğü işleri yapar, giyinir, davranır, susar!

Veli dediğin insandır, kadın ya da erkek değil ama unutturulurlar farklı düşünen sürüye geri çağırılır.

Tags from the story
, , ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

1 yaş doğum günü kutlandı…

Oğluma böyle bir davetiye hazırladım, doğum günü yapacağımız mekana bunun gibi birkaç...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir