Her Mevsim Güneş Gözlüğü Takın

Ben yaz kış güneş gözlüğü kullanıyorum. Neden? Tabii ki gözlerimi güneşten ve zararlı ışınlarından korumak için… E şekli, şemali, rengi önemli değil mi derseniz elbette önemli.

Gözlüğün kaliteli olması ise en önemlisi, buna da dikkat ediyorum. Ama kendimden önce çocuğumun gözlüğünün kalitesini önemsiyorum. Evet çocuk. O da güneş gözlüğü takıyor. Bu arada çocukların güneş gözlüğü kullanmaya başlama yaşı, uzmanlar tarafından 2 olarak öneriliyor.

Güneş gözlüklerinizi yaz bitince asla raflara kaldırmayın. Çünkü gözlerinizin güneşten korunmaya olan ihtiyacı hep devam ediyor. Daha çok yaz mevsiminde takılması gerektiği düşünülse de güneş gözlüğü; katarakt, sarı nokta hastalığı ve pterjiyum gibi hastalıklara karşı da gözü koruyor.

Maalesef sokakta ya da pazarda satılan güneş gözlüklerinden uzak durmak gerek. Her ne kadar göze güzel gözükse ve ucuz olsa da, gözleri koruyalım derken, tam tersine onlara zarar vermek istemeyiz değil mi? Güneş gözlüğü mutlaka bir optisyenden alınmalı. Gözlük kullanamayan çocuklar için ise alternatif olarak şapka da düşünülebilir bu arada.

Çocuklara güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli kısaca toparladım:

  • Çocuklarda güneş gözlüğünde polorize cam kullanılmalı. Camlarda anti UV özelliği olmalı.
  • Sahte gözlükler kullanılmamalı. Çocukta şaşılık, hipermetrop, miyop vb. sorunlara neden olabilir.
  • Kırılmaz cam ve çerçeve kullanılmalı. Oyun oynarken yaralanmalara sebep olmamak için.
  • Çocuk numaralı gözlük kullanıyorsa, güneş gözlüğü de numaralı olmalı.
  • Gözlük, çocuğun yüzüne iyice oturmalı. Sapının uzunluğu kontrol edilmeli.
  • Çocuğa güneş gözlüğü alırken sertifika sorulmalı. Çizik, kırık gözlükler satın alınmamalı.
  • Organik camlar bulunmalı, bu camlar çocuklarda şaşılığı da engelliyor.
  • Çocuklara güneş gözlüğünün kullanım nedenleri ve faydaları anlatılmalı. Bunların bilincinde olarak kullanması sağlanmalı ve yanlış kullanması önlenmeli.

atasunoptik’ten güneş gözlüğü bakıyorum. Çocuklar için pek çok farklı modelin yer aldığı sayfa şöyle: https://www.atasunoptik.com.tr/cocuk-gunes-gozlugu-modelleri Ayrıca site çok ferah, göz yormuyor, tüm marka ve modelleri incelemek çok rahat, fiyatlar oldukça uygun. Sadece çocuklar için güneş gözlüğü yok tabii sitede, kadın, erkek modelleri de var ve neredeyse tüm markaların modellerini bünyelerine katmışlar. Ancak güneş gözlüğü kullanımı, faydaları vb. konularda da makaleler yer alıyor olsaydı bizim için de daha faydalı bir kanal olabilirdi diye düşündüm. Böylece, sadece bir online ticaret sitesi olmaktan çıkar, yararlı bilgilere de ulaşabileceğimiz bir kaynak olurdu. Eğlenceyi ve işimize yarar bilgileri aynı potada buluşturmalarını isterdim. 🙂

Tags from the story
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

21 Aralık 2015 Yılbaşı Buluşması…

Gelen gelemeyen atladığım herkese çok teşekkürler ve sevgiler Posted by minikaynam.com on 30...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir