Jake Paul Kimdir Ve Influencer Oyununu Nasıl Değiştirdi?

Siz Jake Paul’un kim olduğunu bilmiyor olabilirsiniz fakat büyüme çağında çocuklarınız varsa, onlar muhtemelen tanıyordur. Lakin kendisi henüz 20 yaşında bir Vine fenomeni.

Jake Paul ilk olarak, Vine’da komik video’lar paylaşarak hızlı bir başarıya imza attı ve beş ayda, 1 milyon takipçi edindi. Daha sonra YouTube kanalı açtı ve orada da acayip bir başarı elde ettikten sonra TV kanallarında gözükmeye başladı. 2015’te Disney Channel’ın ünlü komedi dizisi Bizaardvark’ta rol aldı.

20 yaşındaki Jake, sosyal medya yıldızından bir aktöre dönüştü ve her hareketini takip eden 15 milyondan fazla takipçisi var. Her gün milyonların izlediği YouTube kanalının ise 6 milyon takipçisi var.

Fakat Jake’te, sıradan bir YouTuber’dan daha fazlası var.

Jake Paul’un yatırımcı Gary Vaynerchuk ile birlikte bir sosyal medya şirketi kurdu. Markaların kendilerini en iyi şekilde gösterebilmeleri için çalışan bir şirket olan Team 10’u kurdu. Burada en popüler influencer isimlerin rol aldığı filmler yazıp, yönetti. Geçen hafta ise, iTunes’ta listeye 2 numaradan giren “It’s Everyday Bro” isimli şarkıyı yayınladı.

İnsanlar, “bu çocuğun yapamadığı bir şey var mı?” diye soruyorlar.

Forbes için, Jake Paul’la konuşma şansı yakalayan Tom Ward’ın röportajı ise işte şöyle:

Tom Ward: Tüm bunları nasıl yapmaya başladın?

Jake Paul: Ben Ohio’daki küçük bir kasabadan geliyorum. Biz hep spor yapardık. Abim ve ben oyunlarımızı video’ya çekmeye başladık ve böylece nasıl daha iyi oynayabileceğimizi görebiliyorduk. Derken, daha komik şeyler yaparken de video’lar çekmeye başladık ve onları YouTube’a ekledik. Bir şey kazanmadık. Daha sonra Vine diye bir uygulama duydum. Çıktığı ilk gün yükledim ve bu kez Vine için kısa video’lar çekmeye başladık. Kendimizi ifade edebildiğimiz, çalışan ve devamlılığı gelen bir yer bulmuştuk.

Tom Ward: Senin için bir kariyer olduğunu ne zaman anladın?

Jake Paul: 16 yaşındaydım, Texas’ta birinden bir Vine event’i teklifi geldi, telefonda. Bana 800 dolar, uçak bileti ve otel odası ücretini önerdi. Ailem biraz endişelendi ama gittim. Buluşma yerine gittiğimde, otelin dışında bizi görmeye gelen yüzlerce fan olduğunu gördüm. Hepsi benim adımı biliyordu. O zaman, ne kadar büyük bir şeyin içinde olduğumu anldım.

Tom Ward: Daha sonra Los Angeles’a mı taşındınız?

Jake Paul: Hemen değil ama evet. Oyunculuk dersleri almaya ve bağlantılar kurmaya başladım, bunun yanında hâlâ video çekmeye devam ediyordum. Bu arada en büyük influencer’ların yer aldığı Airplane Mode –Uçak Modu- isminde bir film yazıp çektim, önümüzdeki yıl geliyor. Herkes var içinde: King Bach, Lele Pons, Amanda Cerny, Casey Neistat, Roman Atwood, Chloe Bridges ve Nick Swardson. Bunu şimdiye kadar yapmamak harika oldu çünkü herkes büyüdü, ajans, basın vb. Ben de oyunculuk öğrendim ve Disney arayıp benden bir şov istedi. İşin içinde Marvel olduğu için hemen kabul ettim çünkü Disney, Marvel’i satın almıştı. Görünür olmak için daha iyi bir yol olamazdı. Ayrıca her zaman bir süper kahraman olmak istemiştim, iyi ya da kötü.

Tom Ward: Ayrıca influencer’lardan bir çeşit ekip kurdunuz?

Jake Paul: Adı Team 10. Gerçekten sosyal medyadaki yetenekler için bir kuluçka makinesi. Potansiyeli olan insanları alıyoruz, onlara içeriği nasıl hazırlayacaklarını öğretiyoruz, üretiyoruz vb. Daha sonra hep birlikte eve gidiyoruz ve hep birlikte çalışıyoruz. 5.000 takipçisi olan insanları aldık ve bir ayda milyonlarca takipçiye kavuştular. Ardından onlara, marka anlaşmaları, ürünler, reklamlardan nasıl para kazanabilecekleri gösteriyoruz. Bir müzisyenin kariyerini nasıl planladığını anlatmak gibi. Biraz benziyor. 0 takipçiden milyonlara ulaştım ve aynı şeyi onlara da gösterebilirim. Bunu bir ekip kurmak için yaptım. Şu an sosyal medyadaki en büyük insanlara bakarsanız, Kardashian’lar olduğunu görürsünüz. Amacım ekip olarak onlardan daha büyük olmak. Belki 5 yılımızı alacak ama olacak.

Tom Ward: Bir de sosyal medya şirketiniz var.

Jake Paul: Evet, Team Dom. Teen Entertainment ve Media Kingdom’a bağlı. Genç pazarın ilgisini çekmek için ön planda olmak istiyoruz. Markalar, ünlüler ve işletmelere odaklandık. 30 milyondan fazla takipçi ve 6 milyar görüntülenmemiz var.

Tom Ward: Gary Vaynerchuk gibi bir yatırımcın var. Onu nasıl kaptın?

Jake Paul: Yaptığım şey hakkında Gary’yle konuşur konuşmaz beni anladı ve katılmak istedi. Gary’nin sosyal medya deneyimi de olduğundan bizim gücümüzü ve değerimizi anladı.

Tags from the story
, , , ,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Beni Dinlediğinde Duyduğun Tamamen Senin Algın

Bana baktığında gördüğün, beni dinlediğinde duyduğun tamamen senin algın. Algın içine beni...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir