Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Bugün Birleşmiş Milletler’in dünya genelinde kabul ettiği “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”

Kadını kontrol etmek, aşağılamak, cezalandırmak amacıyla bedensel güç kullanılıyorsa Fiziksel Şiddet, duygusal güç kullanılıyorsa PSİKOLOJİK şiddet, cinsel anlamda güç kullanılıyorsa Cinsel Şiddet ve maddi güç kullanılarak üstünlük kuruluyorsa EKONOMİK ŞİDDET ortaya çıkar. Bazı yaraların deride izi yoktur ve geçmesi çok zordur.

Bugünün önemine vurgu yaparken yukarıda bahsi geçen konularda yalnız olmadığını bilmeni isterim. Korkuların nedeniyle durup, kendini mahkum ederken cesaretini toplayıp, kendine inanıp okyanus bile olsa dibine ayağınla vurup yuları çıkmanı dilerim! Bunu yapabileceğine inan.

Sana karşı kullanılmadan seni 6284 nolu “AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN” ile tanıştırayım (profilimdeki linkten ulaşabilirsiniz). Şiddet gören kişinin (cinsel, ekonomik, fiziksel, psikolojik) beyanı ile şiddet gösterene koruma, uzaklaştırma, barınma, velayet gibi tedbir kararlarının verildiği bu kanunu bil! Yasaları ve haklarını bilmek senin sorumluluğunda.

Çevremde pek çok insana soruyorum hiç kimse bilmiyor, böyle bir günde hatırlatmak ve tanıştırmak gerekiyor. Zira bu maddenin sana karşı kullanılması da bana göre bir çeşit şiddettir! Diğer taraftan KADINA şiddet diyerek cinsiyet ayrımcılığı yapıyor olmak istemem ama… Şiddetin kadını, erkeği, hayvanı, bitkisi olmaz kadına şiddet demek bile üzücü!

YAPMAYIN!!! YAPTIRMAYIN!!!

Sevgilinize, karınıza, kızınıza, ablanıza, kardeşinize, dostunuza, komşunuza, öğrencinize, çalışanınıza kimseye yapmayın, yapılmasına izin vermeyin, ortak olmayın!

 

Bugün Birleşmiş Milletler’in dünya genelinde kabul ettiği “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" Kadını kontrol etmek, aşağılamak, cezalandırmak amacıyla bedensel güç kullanılıyorsa Fiziksel Şiddet, duygusal güç kullanılıyorsa PSİKOLOJİK şiddet, cinsel anlamda güç kullanılıyorsa Cinsel Şiddet ve maddi güç kullanılarak üstünlük kuruluyorsa EKONOMİK ŞİDDET ortaya çıkar. Bazı yaraların deride izi yoktur ve geçmesi çok zordur. Bugünün önemine vurgu yaparken yukarıda bahsi geçen konularda yalnız olmadığını bilmeni isterim. Korkuların nedeniyle durup, kendini mahkum ederken cesaretini toplayıp, kendine inanıp okyanus bile olsa dibine ayağınla vurup yuları çıkmanı dilerim! Bunu yapabileceğine inan. Sana karşı kullanılmadan seni 6284 nolu "AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN" ile tanıştırayım (profilimdeki linkten ulaşabilirsiniz). Şiddet gören kişinin (cinsel, ekonomik, fiziksel, psikolojik) beyanı ile şiddet gösterene koruma, uzaklaştırma, barınma, velayet gibi tedbir kararlarının verildiği bu kanunu bil! Yasaları ve haklarını bilmek senin sorumluluğunda. Çevremde pek çok insana soruyorum hiç kimse bilmiyor, böyle bir günde hatırlatmak ve tanıştırmak gerekiyor. Zira bu maddenin sana karşı kullanılması da bana göre bir çeşit şiddettir! Diğer taraftan KADINA şiddet diyerek cinsiyet ayrımcılığı yapıyor olmak istemem ama… Şiddetin kadını, erkeği, hayvanı, bitkisi olmaz kadına şiddet demek bile üzücü! YAPMAYIN!!! YAPTIRMAYIN!!! Sevgilinize, karınıza, kızınıza, ablanıza, kardeşinize, dostunuza, komşunuza, öğrencinize, çalışanınıza kimseye yapmayın, yapılmasına izin vermeyin, ortak olmayın! #6284

A post shared by Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu) on

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

17 eylül şebnem ferah konseri

Hayriden bana mesaj var… olduğu gibi yayınlamak istiyorum: 17 eylül şebnem ferah...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir