UÇURTMA MÜZESİ

İstanbul’da çocuklar için çok güzel bir uçurtma müzesi varmış duydunuz mu?

Geçenlerde yazdığım Çocuklarla Gidilebilecek Yerler yazıma sayın Mehmet Naci Aköz‘den cevap geldi. Kendisi, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve aynı zamanda  Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu (STACK ) Türkiye Milli Direktörü.

Bana, çocuklarla gidilebilecek yerler listeme ekleyebileceğim bir yerden, biz internetanneleri‘nin ilgisini çekebilecek bir yerden, Uçurtma Müzesinden bahsetti.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden biri olan  Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç, her gün 10 00 – 17 00 arası açıkmış ve ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmiyormuş.

21 Ülkeden toplanan (Ocak 2012 itibariyle) yaklaşık 2000 adetlik uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktaymış.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin en önemli özelliklerinden biri “Çocuk Dostu Müze” olmasıymış çünkü 0-3 yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müze, bünyesinde barındırdığı eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktaymış. Ürünleri cam fanuslar arkasına gizlemeden, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde anlatılıyormuş. Müzede aynı zamanda çeşitli atölye çalışmaları yapılıyormuş ve bu çalışmalara katılanlardan malzemeler için 8 TL alınıyormuş karşılığında da uçurtmanızla çıkmanıza izin veriyorlarmış.

Havaların kötü gittiği bu dönemde uçurtma fikri içinizi ısıtmamış olabilir ama bence çok şahane bir baba-oğul veya dede-oğul aktivitesi olabilir uçurtma müzesi ve sonrasında yaptılan uçurtmayı uçurma etkinliği… Ben bu konuyu internetannelerine ileteyim belki beraber uçurtma yapar sonra da uçururuz dedim…

www.ucurtmadunyasi.com

0216 553 23 37

 

Nihan

Yorum yapın

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Teşekkür Ederim!

Günaydın! Son dakika haber vermiş olmama rağmen dün Akbatı Avm Migros’a beni...
Devamı

4 Comments

 • hayır haklı değilsin:)çünkü can da öyleydi azıcık kusuyordu benim dr um direk çok emziriyosun demişti,alerji öyle kişilere,durumlara bağlı bir hastalık değil,fügen hnm a göre ok herkes alerjik ama çocuğun alerjisi varsa vardır 3 gün önce içinde margarin olan ekmek verdim ve can 2 gecedir hiç uyumadı,hırıl hırıl,ağız çevresi kıpkırmızı ve gazı bitmiyor çocuk uğraşıp duruyor.kadir beyin anne sütünden geçmiyor iddiasının da bilimsel hiçbir kanıtı yok,istediğin yayını araştır eğer getirirsen bilimsel bir veri canın dr u mesleği bırakıcak:)ayrıca ben sana hemen kanıtlayabilirim mesela mandalina yiyim yanında canı emziriyim,ohhhhhhhhhhhhhhhh ne güzel saydırdım:)

  • ozgecim, senin oglun alerjik olabilir, ben alerjinin oyle 1-2 gorme ile belirlenebilecegini dusunmuyorum bebeklerde. Kan tahlilerinde bile var mi yok mu emin olunmayan bir seye nasil tek bakisala var denebilir ki? Ben Hilal Mocan, Fugen Cullucokugras ve Amerikan Hastanesinde Ozlem hanima gittim ve hicbiri bana cok emiziriyorsun demedi, buna karsin sintigrafi, ultrason, kan tahlili, dirar tahlili yapildi, daha devam etsem neler olacakti bilmiyorum bir ara doktorlardan tahlil merkezlerinden cikmiyorduk. Elif Dagli ya gittim 3 dakika bakti ve bize pulmicort verdi ama gittigimizde Can Ali hastaymis gripmis direk inandik ve dayadik pulmicortu ventolini. Demek istedigim su bilinemeyen anlasilamayn hersey icin alerji kayistirmasi yapiliyor, gazi var alerji, kusuyor alerji, çok kaka yapıyor alerji, uyumuyor alerji, oysa basşka bir sebebi de olabilirmiş! Mesela bizde olduğu gibi, mesela çok besleniyor olabilirmiş, şimdi geriye dönüp baktığımda çocuğuma yaşattığım stres (tahliler için, hiç sintigrafi çektirdin mi bilmiyorum hele ki 7 aylık bir bebeğe) harcadığım para hiç önemli değil yeter ki sağlıklı olsun ama içirdiğim ilaçlar, üzüntülerim, her gün doktora taşınmalarım… ben doktor değilim ama şimdi kadir bey e yazarım o sana cevabini verir, ben anne sütünden besinin çocuğa geçtiğine inanmıyorum bu benim seçimim çünkü ben tecrübeledim… Ayrıca ben çok pimpirik yapılmaması taraftarıyım 🙂 hani kedi totosunu görmüş bişey sanmış derler ya 🙂 yani benim de zaman zaman elimde kolumda ufak tefek şeyler oluyor ama yaşam kalitemi tehdit eden beni yaşamsal işlevlerimden uzak tutmuyorsa önemsemiyorum. Ha bunu diyen: Alerjik astımı olan biri… Annem beni pamuklara sarıp sarmalamış şimdi biraz alerjiğim 🙂

  • Ozgecim ayrica Can katı gıda ya geçmiş bir çocuk Can Ali 6 aylıktı bunlar olurken ve henüz hiçbir katı gıda almıyordu!

 • Merhabalar
  Koleksiyonerler önemli insanlardır diye düşünürüm hep…

  Normal şartlarda/günlük hayat koşuşturmasında pek de kimsenin ilgilenmediği, görmediği veya görsede fark etmediği herhangi bir nesneye takılırlar ve ömür boyu peşinden koşarlar.

  Ve, en başta fark etmedikleri yepyeni bir dünya ile karşılaşırlar, aslında yaptıkları koleksiyonun dünyada yüzlerce, hatta binlerce benzeri örneklerinden olduğunu fark ederler, yeni ve uluslararası bir çevrenin içine adım atarlar.

  Ve bir süre sonra bunun bir kültür olduğunu ve sosyal proje başlığı altında insanların hizmetine sunulması zorunluluğunu fark ederler.

  İşte Mehmet Naci Aköz böyle birisi.
  Ama tek başına yeterlimi hayır.

  Birilerinin de ciddi desteğine ihtiyaç duyuyor kamuoyuna ulaşmak, herbirini çocuğu gibi sevdiği koleksiyonunun parçalarını yeni kitlelere göstermek için.

  İşte tam burada devreye minikaynam devreye giriyor.
  Onun için yaptığınız destek övgüye değer.

  Teşekkürler minikaynam, teşekkürler Nihan Hanım
  Sizi de müzemize bekliyoruz
  Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir