Ana Besin Anne Sütü

İlk sene bebeğiniz için ek gıdalarla tanışma dönemi ana besini ise anne sütü. İzmir köfteleri, nohut pilavları, imam bayıldıları zaten ileride yiyecek.

Ana yüreği, hepimizde var ama midesinin küçüklüğü hesaba katmalı ve ne kadar ek gıda alırsa o kadar az anne sütü alacağı gerçeği unutulmamalı.

Bunları ben değil, çocuk gastroenteroloji ve beslenme uzmanı doktorlar ve sağlık bakanlığı beslenme rehberi söylüyor ben sadece hatırlatıyorum.

Araştırmalar da erken yaşta ve fazla miktarda tuzlu, yağlı ve yüksek proteinli gıdalara geçmenin ileride yüksek tansiyon ve obeziteye neden olabileceğini gösteriyor.

Peki sen ne yaptın diyen olursa; ilk sene anne sütü ile besledim, ek gıdayı eline vererek tanıştırdım ve iki yaşına kadar da emzirdim. Bunun için önce emzirdim sonra ek gıda verdim ve verdiğim ek gıda miktarını kısıtlı tuttum.

Bebeklere doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak için:

İlk 2 yıl anne sütü önerilmektedir.

Dolayısıyla ilk 6 ay SADECE anne sütü, 6. aydan sonra ise ek gıdaya kontrollü başlanmalı, bebeğin süt çocuğu olduğu unutulmamalıdır.

*6-9 ay arası ek gıda miktarı 2 çay bardağını geçmemeli.

*9-12 ay arası ek gıda miktarı 3 çay bardağını geçmemeli.

İlk sene bebeğiniz için ek gıdalarla tanışma dönemi ana besini ise anne sütü. İzmir köfteleri, nohut pilavları, imam bayıldıları zaten ileride yiyecek. Ana yüreği, hepimizde var ama midesinin küçüklüğü hesaba katmalı ve ne kadar ek gıda alırsa o kadar az anne sütü alacağı gerçeği unutulmamalı. Bunları ben değil, çocuk gastroenteroloji ve beslenme uzmanı doktorlar ve sağlık bakanlığı beslenme rehberi söylüyor ben sadece hatırlatıyorum. Araştırmalar da erken yaşta ve fazla miktarda tuzlu, yağlı ve yüksek proteinli gıdalara geçmenin ileride yüksek tansiyon ve obeziteye neden olabileceğini gösteriyor. Peki sen ne yaptın diyen olursa; ilk sene anne sütü ile besledim, ek gıdayı eline vererek tanıştırdım ve iki yaşına kadar da emzirdim. Bunun için önce emzirdim sonra ek gıda verdim ve verdiğim ek gıda miktarını kısıtlı tuttum. Bebeklere doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak için: İlk 2 yıl anne sütü önerilmektedir. Dolayısıyla ilk 6 ay SADECE anne sütü, 6.aydan sonra ise ek gıdaya kontrollü başlanmalı, bebeğin süt çocuğu olduğu unutulmamalıdır. *6-9 ay arası ek gıda miktarı 2 çay bardağını geçmemeli. *9-12 ay arası ek gıda miktarı 3 çay bardağını geçmemeli. Raşit Hoca çok severek takip ettiğim, tanıdığım, dinlemekten keyif aldığım bir çocuk doktorudur. @bebekbeslenmesicom da bu bilgilendirici ve eğlenceli videosunu görünce paylaşmak istedim.

A post shared by Nihan Kayalıoğlu (@nihankayalioglu) on

Tags from the story
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Sevgiyi Sonradan Tadanlar

İlgi ve sevgiyle büyüyen, aile kavramı olan çocuklar; olmayanların, bunlarla büyümediğini, öfke...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir