Toronto’da Nerelere gidilir?

Toronto’ya gideceksiniz veya gitmeyi planlıyorsunuz veya gittiniz ve nerelere gidebilirim diye araştırıyorsunuz, o zaman benim şimdi söyleyeceklerimi de dikkate alın.

 

 

Down Town diye geçen bizim şehir içi diyebileceğimiz Toronto merkezi görünce öyle çok şaşırmayacaksınız. Nerede o İstanbul’un iştihamı diyeceksiniz. Soğuk memleket ya genel bir soğukluk var, insanlar yavaş ve bildiğin soğuklar aslında soğuk değiller Fransızlar gibi ama bir ruhsuzluk söz konusu tabi ki genellemelerden hoşlanmıyoruz ama tespitlerimizi de dile getirebiliriz değil mi? Binalar aynı renk, sokaklar birbirinin aynı aklıma o reklam geldi hayattan rengi alın geriye ne kalır ki… Abartmayım sonuçta düzenli, medeni, insanları, yaşayanları düşünen güzel, rahat, eşitlikçi yaşanacak bir ülke burası. İnsanlar oldukça relaks hatta size de aynı relakslık bulaşıyor, faydacı ve fonksiyoneller kısacası bana uygunlar ama süs, şaşa burada yok ki kayıp değil. Ama olur mu Bloor Yorkville var Nişantaşı gibi demeyin sakın Evet oldukça güzel bir sokak ama ne o hava var ne de albeni, tarihi binaları hepten geçtim.

Konuya dönüyorum, burada alışveriş yapmak isterseniz Eaton Center, Bay, Yorkdale Mall, Vaugn Mills (outlet) alışveriş yapabileceğiniz AVM lerden. Victorias Secret, GAP, French Connection, JBrand, Toms, Armani, Sketchers, Marc Jacobs, H&M, Roots, Forever21, Aldo, Michael Kors, Guess tamam devam edemeyeceğim çoğu marka var. Olur da Tory Burch arıyorsan o zaman Yorkdale e gitmelisin çünkü ben sadece burada yeni açılan mağazayı biliyorum, Topshop da burada, Louis Vuitton da Tiffany de. Tek katlı yüksek tavanlı food court u zayıf AVM nin karşı yolunda Türk Bakkalının bulunduğu şehir dışında bir alışveriş merkezi Yorkdale. Metro ile gitme imkanınız var, oldukça basit gidiliyor şehir merkezinden 15 dakika sürüyor. Böyle bilmiş bilmiş konuştuğuma bakmayın bana da yol gösterenler internetanneleri, daha önce de demiştim internetanneleri candır diye. Aysun burada yaşamış ve bana nerelere gitmem gerektigi konusunda güzel ipuçları verdi sağolsun. Eh kardeşim de burada yaşadığı için oldukça güzel bilgilendim. Olur da açık havada alışveriş yapmak isterim hava da güzel çocukla AVM zor oluyor derseniz hak veririm ama benim geldiğim dönemde henüz havalar tam olarak düzelmediği, bazı günler oldukça soğuk olduğu için mecburen evime yakın Eaton u 2.adres belirledim ayrıca burada geniş bir yemek alanı da var. Kanadalılar nedense Yunan yemeklerine pek bir rağbet ediyorlar bana yavan tatsız tuzsuz geldi denemedim bile ama aslında haklılar kızartma ve nasıl yapıldığı belli olmayan çin yemekleri dışında çoğu yerde pek seçenek yok. Neyse açık hava diyorduk… Bloor Yorkville, burada tüm büyük markaları bulabilirsiniz açıkhava Nişantaşı vari ama daha çok istinyepark üstü açık tarafı gibi ama orada ki markalarının bile tamamının bulunmadığı bir sokak. Keyifli bir sokak ama bizde olmayan birşey yok. Ben daha çok marka alacağım diyorsanız bu sokağa gelmelisiniz…

Şunu da fark ettim ki buraya gelen koleksiyonlar da ruhsuz, sanki en sıradan en özelliksiz olanlarını seçip buraya göndermişler. Alışverişden zaten o kadar hoşlanmam daha doğrusu para harcamaktan, yoksa saatlerce mağaza gezebilirim, almadan da gezmek sıktığı için çıkamadım bu denklemden ben… en çok H&M Guess gibi mağazalarda çeşit var Sears ın içinde Ralph Lauren de fena değil, adım başı Michael Kors var. Vaugn Mills derseniz büyük bir outlet birçok markanın indirimli, eski ve yeni sezon ürünlerini bulabileceğiniz bir AVM ben en çok Armani yi indirimli buldum onun dışında araba kiralayıp buraya gidip kıyafet yığınlarından albenisi gitmiş kıyafetler ayakkabılar aramak istemezseniz sizi anlarım çok da birşey kaybetmiş sayılmazsınız. Crocs mağazasını da bir tek Vaugn Mills de gördüm üstelik fiyatlar da gerçekten Türkiye’ye göre daha uygundu. Benim ABD vizem olmadığı için Buffalo ya gidemedim diyorlar ki en güzeli oradan almakmış herşeyi, gerisi boşmuş, süper bir outletler varmış.

 

Çocuklar için en uygun markalar Oshkosh ve Carters inanılmaz uygun fiyatları, GAP bile değil Oshkosh veya Carters diyorum! Şehir içinde görmedim ama kuzenlerime gittiğim şehir dışındaki bir AVM de kocaman karşılaştım kendisiyle ve oldukça uygun fiyatlara oldukça güzel şeyler aldım daha çok sezon ürünleri vardı. Oyuncak almak isterseniz veya puset vesaire yine Vaugn Mills diyorum çünkü Toysurus var kocaman aradığınızı bulmamanıza imkan yok ayrıca büyük bir Oskosh mağazası da var. Nike çok anlamlı fiyatlar ve çeşit açısından…

Ben alışverişe gelmedim nerelerde ne yenir derseniz, şehir içinde mapple şuruplu pancake ve enfes sushilerden yemeden dönmeyin derim! Yamatu ve Cora bunun için çok uygun. Burada diet cola dan vazgeçebilirsiniz evet sadece tadı farklı değil gittiğiniz restorantlarda da çeşme suyuna basılmış oralet tarzı gazlı birşey veriyorlar tek güzel yanı bittikçe dolduruyorlar ama benim gibi yemeklerde çok cola içen biri bile burada artık cola içmez oldu. Red Lobster da denenebilir güzel dipleri var daha çok kokteyleri ile ünlü. Fresh Vegan bir restorant Trinity College tarafında çok sıra oluyor rağbet çok denemelisiniz çok lezziz. Adım başı Second Cup, Tim Hourtons ve Strabucks var, burada kahvesiz yaşam düşünülemez tabi havalar da soğuk olunca iç ısıtılmalı. Cinnabon yemelisiniz gerçekten harika ben ki tarçınlı keklerden hoşlanmam üzerindeki sosuyla oldukça harika bir tatlı! Irish publar oldukça çok, Hard Rock a da gidebilirsiniz. Unutmadan şekerli mısırcıdan Kernels double caramel popcorn yemelisiniz! Sokaklarda yürümeli ve yediklerinizi yakmalısınız 🙂 Mümkünse marketten mısır alıp haşlamalısınız. Unutmadan bizim asmalı mescit vari Distillery District‘e de gitmelisiniz hatta Balzac Coffee zincirleri de burada buraya da uğramalısınız.

 

 

Çocuklarla nerelere gidilir derseniz, sokak aralarındaki parklar, açık hava yürüyüşler, CN Tower, ROM Dinazorların bulunduğu müze, müzeler, hayvanat bahçesi ve Wonderland. Burada çocuklu aileler genellikle şehir dışında bahçeli evlerde oturuyorlar ve haftasonlarını da çayır çimen ile geçiriyorlar. Ben de çocuğumu eğlendirmek için burada yaşayan kuzenlerime gittim, onların da 3 çocukları olunca çete birleşti. Kalabalık aile olmak istemelerini şimdi daha iyi anlıyorum çünkü çocuklar evde kendi oyuncakları ve bahçeleriyle kendi kardeşleriyle oynayabiliyorlar çoğu zaman. Kardeşler okula başlayınca doğum günlerine gidiliyor, geliniyor, yüzme vesaire gibi aktiviteleri var ama şehir sana çocuğunla eğlenceli vakit geçirme imkanını pek sunmuyor AVM lerde oyun alanları yok, parklar çok bakımlı ama hava soğuk, gymboree bile baktım ama uzak. (gymboree demişken gymboree kıyafet mağazasını da sadece Yorkdale de gördüm Tory gibi). Allahtan anneannem 10 çocuk doğurmuş da geniş aileyiz ve Kanada ya yayılmış birçok akrabagillerimiz de çocuklarımızı eğlendirmek zor olmuyor. Kardeşler buna da yarıyor. Bizim yapmadığımız ne kaldı derseniz:

Niagara ya henüz gitmedik, adacık bu hafta açıldı haftaya her ikisine de gideceğiz, Cranberries konseri belirsiz bilet bakınıyoruz.

Ben genel olarak yurt dışında yaşamaktan, burada olmaktan çok ama çok mutluyum, şöyle şehir içinde bahçeli bir eve bırak beni yaşarım, yoo küçücük bir dairede bile mutlu olurum, rahatım huzurluyum, yadırganmıyorum, o gibi bu gibi hisetmek zorunda kalmıyorum, garipsenmiyor, ötekileştirilmiyorum, kendim gibi kabul ediliyorum.

Bir gram yadırganmadığım gibi buraları yadırgamadığım için gayet de dönmeyebilirim… Sonuçta ben nereye gidersem gideyim Nihan’ım. Özüm değişmiyor, taşıyorum yanımda, nasıl bir dünya yaratıyorsam orada burada da yaratabiliyorum…

Nihan

Yorum yapın

Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Bağımlılık Nedir Aslında?

Bağımlılık sadece sigara, alkol, kumar ya da kötü alışkanlık olarak bildiğimiz şeylere...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir