Psikologlar, Yaz Aylarında Çocukların Sıkılmasını Tavsiye Ediyor

Yaz aylarında çocuklarınız için satranç kampı, sanat okulu, piyano ya da tenis dersi vb. programlar planlayıp, onları eğlendiriyor musunuz? Belki de hepsine birden gönderip, çocuklara hiç boş zaman bırakmıyorsunuz..?

Yaz aylarında, okullar tatil olduğunda çocukların katılabileceği birçok etkinlik ve pek çok yaz kampı var. Okul dışında da ihtiyaç duydukları bakımı sağlamak için bunlar düzenleniyor. Ancak psikologlar ve çocuk gelişimi uzmanları, çocukların yaz aylarını belirli bir programa uyarak geçirmelerini tavsiye etmiyorlar. Bunlara gerek olmadığını, çocuğun ilgili olduğu konuyu bulmak için kendini keşfetmesine izin vermek gerektiğini söylüyorlar.

“Ebeveynlerin rolü aslında çocukları bulunduğumuz topluma hazır hale getirmek olmalı.” Londralı eğitim odaklı çalışmalar yapan psikolog Lyn Fry şöyle diyor: “Bir yetişkin olmak, kendini meşgul edebilmektir. Ve boş zamanları doldurmak için, kendini mutlu edecek yolları bilmek demektir.” Ebeveynler, bütün zamanlarını çocuğun boş zamanını doldurmak için harcarlarsa, çocuklar da asla kendi kendilerine bir şeyler yapmayı öğrenemez.

Doğu Anglia Üniversitesi’nden Dr. Teresa Belton BBC ile yaptığı röportajda, can sıkıntısı ve hayal gücü arasında güçlü bir bağ olduğunu vurguluyor. Bu sıkıntılı zamanlarda çocuklar ve yetişkinler “içten gelen bir teşvik” sayesinde yaratıcılıklarını görebiliyorlar. Fry’a göre, konu sadece sıkıntıdan fayda sağlamak değil.

İnternetin cazibesiyle artık, sıkılmaya pek vaktimiz kalmıyor olsa da, uzmanlar on yıllardır “hiçbir şey yapmamanın” önemi üzerine tartışıyorlar.

Psikanalizci Adam Phillips, 1993’te “Araştırılmamış Hayat Üzerine Psikanalitik Denemeler: Öpüşmek, Gıdıklamak ve Sıkılmak” isimli kitabında şöyle yazıyor: “Bir çocuğun sıkılma kapasitesi, onun başarısının gelişimini gösterir.”

Sıkılmak, düşünmeden bir şeyler yapmak yerine, hayatı tasarlamak için bir şanstır. “Çocuğun ilgi duyduğu şeyleri keşfetmesini izlemek yerine, çocuğun ilgisini baskıyla belli yönlere çevirmek, ebeveynlerin baskıcı taleplerindendir. Sıkılmak, belli bir şeye zaman ayırma sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.”

Psikolog Fry, yaz başlarında ebeveynlere şunu öneriyor. “Ebeveynler en azından dört yaşın üzerindeki çocuklarını karşılarını alıp oturmalı, kâğıt-kalem alıp çocukların keyifle yaptığı şeylerin bir listesini çıkarmalı. Bunlar, kitap okumak, bisiklete binmek, çeşitli kâğıt oyunları oynamak vb. temel şeyler olabileceği gibi; değişik bir yemek pişirmek, teatral oyunlar oynamak ya da fotoğraf çekmek gibi ayrıntı isteyen fikirler de olabilir.”

 

Qartz Media

Tags from the story
,
Diğer Yazıları: Nihan Kayalıoğlu

Evcil hayvanların gizli yaşamı

“Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı” dublaj ile film ne hale geldi bilmiyorum ama...
Devamı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir